Kiptaş’tan İstanbul’un bina sorunu amacıyla 30 milyarlık teklif

Türkiye’da barınma ve riskli yapı sorunu çözüm beklerken KİPTAŞ Umumi Müdürü Mualla Kurt’tan kullanılmamış ayrımsız teklif geldi. Leyla İlhan’ın Dünya’daki haberine bakarak hükümetin kullanılmamış konut üretimi üzere ayırdığı 30 milyar liralık ile günümüz koşullarında fakat 10 bin bölük yapılacağını bildiren Kurt, şunları söyledi:

“Bunun hesabına İstanbul’dahi duran yersiz konutları alıp satması henüz yararlı. Çünkü bitmiş konutta finansman maliyeti koymasına icap yok. Kentte 1 milyona andıran yersiz göz olduğu söyleniyor. Şayet bu doğruysa bunun 500 bininin akva olduğu düşünülürse ve İstanbul’birlikte 300 bin riskli çatı varsa bu riskli bina stokunu 1 günde taşıma imkanımız olacak.”

Planlı matbuat toplantısıyla 3.5 yıllık süreçleri karşı vukuf veren Aldanmaz, bu uygulamayla kente imar baskısı yapılmayacağını vurguladı, “İstanbul amacıyla asıl müfrit proje bu yapıların kamulaştırılması” ifadelerini kullandı.

“Orta derslik için üreteceğiz”

Metrekare maliyetinin 8 bin 500 TL olduğunu belirten Büyük Kurt, “100 metrekarelik bire bir konutun arsa ve finansman dış inşaat maliyeti 850 bin TL ile 1 milyon TL, buna yer ve finans maliyeti eklendiğinde tıpkı konutun maliyeti sunu az 2.5 milyon TL’ye çıkıyor. Arsa maliyeti muvaffakiyetsiz olursa bile 1.5 milyona satmam geçişsiz. Fakat 1.5 milyon liraya matlup kütle ast dirimsel grubu mu? Böyle ayrımsız ast dirimlik grubu namevcut. 4 bin 200 TL minimal ücretin olduğu tıpkı yerde içtimai göz amacıyla beyhude enerji harcamam dedim. O nedenle yakında orta gelir grubu üzere konutlar üreteceğiz. Burada evi olmayanlara evleviyet vereceğiz. Anca bire bir sosyal yarar sağlayacağız” dedi. Enerjilerini kentsel dönüşüme vereceklerini kaydeden Kurt, “Eskiden yanında olan İBB meclisi varken, demincek karşımızda olan İBB meclisi var. Şayet divan bizde olsaydı kaynakları bereketli kullanarak 6 ayda ülkeyi haddinden fazla değişik bir yere getirebiliriz” diye niteleyerek konuştu.

“Tekliflerin geçerlilik süresi 15 güne indi” – İstanbul Yenileniyor projesine 1 Orak Ayı 2021 yılında başladıklarını söyleyen Yüce Kurt, “Bir Vakitler inkılap amacıyla verdiğimiz teklif 90 periyot geçerliydi. Demin 15 güne indi. Akşamdan sabaha yapım maliyeti değişiyor. 1 sene ortalama yapım maliyeti 2 bin 500 TL idi. Şu anda 8 bin 500 TL’ye pres yaparız” dedi.

Hükümetin bugüne büyüklüğünde bilcümle satışı destekleyici analizör sunduğunu, bunun bile pahalılık kendisine döndüğünü kaydeden Aldanmaz, “Burada sıralamada butlan var. Halbuki evleviyet sıralaması üretimde olmalıydı. Bunun üzere bile sosyal konut ve kentsel tahavvül projelerinde inşaata yüzdelik 8 ile 18 ortada mütebeddil KDV’yi sıfırlayarak istihsal maliyetini yüzdelik 15 düşürüp yeni konutu teşvik edilebilirdi” uyarısını yaptı.

KİPTAŞ kentsel dönüşümle mahalle arasına indi

İstanbul Restorasyon Platformu’nu kurduklarını aktaran Kurt, “Online olarak riskli çatı sahiplerinin referans yaparak binasını dönüştürme imkanı sağlamaya başladık. Burada şartımız mülkiyet problemi, tasrif problemi kaçınan. İstanbul’birlikte 300 bin riskli yapının yüzdelik 70 ile 80’ini bu kapsamda çözebileceğimizi düşünüyoruz” dedi. İstanbul’dahi bundan sonra mahalle ortada tek blok riskli yapı sahibi vatandaşların dahi kendilerine başvurabileceğini kaydeden Aldanmaz, bunun örneğinin Beşiktaş ve Kadıköy’bile olduğunu söyledi. Burada o günün inşaat maliyeti neyse onu temel aldıklarını tamlayan Kurt, “Zaman İstanbul’bile m2 maliyeti 10 bin liralık. Komutan maliyetinin üstelik 16 bin liralık olması lazım” diyerek konuştu.

“İBB’nin genişlik ruhlu şirketi olduk”

Eski yönetimden 7-8 proje aldıklarını, bu projelerden 7’sini bilcümle sorunlarını çözerek tamamladıklarını anlatan Mürtefi Kurt, şunları söyledi: “Göreve geldiğimin ikinci haset 7 milyon teklik çek geldi. Ancak kasada 2 milyon vardı. Çek yazılmasının tecim hayattaki sıkıntılarını biliyorduk. Alacaklarımız vardı. Neticede çokça bitli tasarrufl ar yaparak ve fiilen İBB’nin hesaplı yerine genişlik hayat dolu, Türkiye’nin üstelik en şişman 14’üncü yapım şirketi olduk. Envanter çalışması yapıyoruz, etkisiz arsaları artırma yöntemiyle satarak töz üretiyoruz. Bu şekilde şeff af eş yöntemi KİPTAŞ tarihinde ilk kez yapıldı. Seçme müzayedede muhammen bedellerinin yüzdelik 30-35 üstüne çıktık. Böylecene umum işsiz stoklarımızı erittik” dedi.

Konutta kira artışı yüzdelik 25’i geçemeyecek

 

Bölük fiyatlarında rekor artım: Antalya önceki tam

 

Göz mübayaa gücü yüzde 27,4 düştü

 

Yükselen hane fiyatları arsaya olan talebi artırdı

 

Share: