Kılıçdaroğlu’ndan Avrat Adayları Destekleme Derneği’ne akıl: Kadınları örgütleyin, kişi adaylarını çıkarsınlar

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, TALIH Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu ile beraberindeki 11 nefis umumi heyet ve yazıhane başkanlarından oluşan heyeti CHP Umumi Merkezi’nde akseptans etti. Heyete, CHP Eş Kolları Umumi Başkanı Aylin Nazlıaka haremlik etti.

Görüşmede avrat hareketinin ateş parçası olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, familya kadınlarına ve rençper kadınlara özellikle galeyan etmek gerektiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacaklarını şöyle anlattı:

“Eş Destekleri Sigortası projemiz kapsamında kadınların iktisadi özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Tarım sektöründe müteharrik kadınların ve gençlerin sosyal güvenlik primlerini yatıracağız, böylelikle vakti geldiğinde emeklilik hakkı elde edecekler. Bütün doğduğu yerde doyabilecek, dikici köyünde refah içre, dirlik içinde yaşayacak. Toplumsal şevket olmanın gereğini yerine getireceğiz. Antrparantez boşandıktan bilahare hesaplı külfet ateş parçası kadınlar için ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Kadın istihdamını artırmak için teşvikler uygulayacağız. Kadının üzerindeki bakım yükünü almak üzere kreş sayısını arttıracağız.”

KARAOĞLU: HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYAN 20 İL VAR

Karaoğlu, CHP’nin kadın istihdamını arttıracak ve kadını güçlendirecek projelerini yakından izlem ettiklerini belirtti. Genişlik heybetli taleplerinin siyasette değer temsil olduğunu kaydeden Karaoğlu, “Eşitsizliğe gelişigüzel serencam verelim” dedi. Karaoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi süresince on paralık avrat saylav çıkarmayan 20 iklim bulunuyor. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur. Biz bu kentlerin memleket ve ilçe başkanlarıyla aynı araya gelerek, farkındalık çalışması çarpmak istiyoruz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. CHP çokça esaslı tıpkı fırka ve Türkiye amacıyla nazik tıpkı öneme erbap. Gelişigüzel debi ederek bu eşitsizliği ortadan kaldırabiliriz.”

KILIÇDAROĞLU: ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ BÜTÜN ENGELLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu, talepleri dinledikten bilahare, “Biz kadınların Meclis’te bedel temsili için yasa teklifi hazırlayan benzeri partiyiz. Eşitlikten yanayız. Fakat bu illerin bazılarında CHP’nin hiç mebus bulunmayan. Kadınları örgütleyin. Kadınlar düzenli gücüyle kendi eş adaylarını çıkarsın, aday olmaya doğruluk kazansınlar. Lütufla değil, kaime ortaya koyarak milletvekili olabilirler. Teşkilatlanma sürecine yardım koyun. Akıbet seçimlerde karı kocabaşı sayısındaki artış ne kadar düş vericiydi. Mebusluk için de aynı cins. Kadınların düzenli gücünü çokça önemsiyoruz. Bu aydan itibaren eş üyelerimizden aidat almaya son verdik, örgütlenmenin önündeki bilcümle engelleri kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye hizmetlerinin kadın örgütlenmesi üzerindeki müspet etkisine değinen Kılıçdaroğlu, “İllerin kültürel yapıları haddinden fazla koskocaman. Erzurum’üstelik bire bir betik kafe açılmasını istemiştim. Bire Bir belediyemiz yardımıyla Erzurum’üstelik açılan betik kafe gençlerin ve kadınların uğrak noktası oldu. Özellikle tendürüst kadınlara istihdam sağlayan bu kafede gençler çayını, kahvesini içip kitabını okuyabiliyor. Şanlıurfa’de, Aksaray’bile, Kayseri’da, kısacası mevki genelinde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız” diyerek konuştu.

NAZLIAKA: DÜRÜST PARTİ GİDECEK EŞİTLİK GELECEK

Nazlıaka de “Rüçhan hedefimiz; ‘Şuradan iki kadın icra vekili gelsin şöyle sembolik olarak’ diyen, eş siyasetçiyi ‘sembol’ üzere gören anlayışı değiştirmek. Kıymet tıpkısı Türkiye kurmak. AKP gidecek, akreditasyon ati” ifadelerini kullandı.

Share: