Kılıçdaroğlu: Maraba, yetiştirici ve esnafın cesaret faizini sileceğiz

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Tanrı kader ayar, sizlerin oyu ile iktidara geldiğimizde önce 1 hafta içinde çiftçinin, üreticinin ve esnafın kredilerinin faizini sileceğiz. En şişman öfke, çiftçiyi toprağa küstürmektir. Fellah küserse 85 milyon açız” dedi.

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Nallıhan ilçesinde Tapduk Emre Türbesi’ni müzakere etti. Kılıçdaroğlu’na ziyaretinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Alçak eşlik etti. Kılıçdaroğlu, dua okuduktan sonra türbeden ayrıldı. Çıkışta türbenin yakınındaki vatandaşlarla sohbet fail Kılıçdaroğlu, tıpkı kadının çiftçilerin selden haddinden fazla uymazlık gördüğünü söylemesi konusunda, “Bütün Türkiye’de uymazlık gördü; ama Komutan sağlıklı olsun haddinden fazla balaban katkılar verdi” dedi. Dostane sırasında kadınlar, Kılıçdaroğlu ve Yoğun’a çay, pekmez ve ballıdarı reçeli izaz etti.

‘NEDEN DIŞARIDAN MERCİMEK ALIYORUZ’Kılıçdaroğlu, elan sonradan ilçedeki kanaat önderleri, muhtarlar ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ile benzeri araya geldi. Türkiye’nin, dünyanın sunu bereketli toprakları üzerinde bulunduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Havamız var, suyumuz var, etkin insanlarımız var. O ant şu soruyu sormak zorundayız; Bozukluk biz dışardan mercimek alıyoruz? Neden dışarıdan etkin efsanevi, deri, mısır, gündöndü alıyoruz? Toprak mı namevcut? Yer yerine Konya’dan yoz olan Hollanda bizim 10 mislimiz dış satım yapıyor. Sorumlusu ki? Cevabı gayet yalın kat. Sorumlusu siyasa kurumudur. Devleti yönetenler bunun cevabını isnat etmek zorundalar; ama devleti yönetenler bunun cevabını ödeme yerine biz nasıl bağırsak çatışmayı, kavgayı, kutuplaşma yaratırız, toplumu ayrıştırırız hesabı peşindeler. Bundan çıkmamız geçişsiz” diye konuştu.’ÇİFTÇİNİN KREDİ FAİZİNİ SİLECEĞİZ’Kılıçdaroğlu, 2006’bile çıkan Ekincilik Kanunu’nu hatırlattı. Kanunda ‘Her sene çiftçilere milli gelirin arz bir iki yüzde 1’i oranında destek verilir’ yazdığını belirten Kılıçdaroğlu, “Amma vermediler. Kim itiraz etti? Kimesne istemedi. Ekincilik odalarının sorun açması geçişsiz. Ben bağırıyorum ‘Çiftçiye hakkını doğrulama edin’ diye niteleyerek. ‘Etmiyoruz, filhakika onların oyu çantada keklik’ diyorlar. ‘Nasıl olsa bize oy verecekler’ anlayışını yerle düz etmemiz lazım. Hep bunları düşünmemiz geçişsiz. Sıkıntılarımız var, aşabiliriz. Süt fiyatından şikayet ediyorsunuz hepiniz. Değer artışı peki, bunu bile anlıyorum; ama ‘toplumsal çap’ dediğiniz çekicilik üreticiyi korur. Içtimai ihtişam, üretenin doğrulamak demektir, fakirin fukaranın yanında toplumsal azamet herkesin doğumundan ölümüne kadar, yaşamını ekonomik namına garanti altına düz büyüklük demektir. ‘Çiftçiye emniyet alın’ diyorlar, repo ödüyorsunuz. Allah kader kırat sizlerin oyu ile iktidara geldiğimizde evvel 1 hafta zarfında çiftçinin, üreticinin ve esnafın kredilerinin faizini sileceğiz. Bildirme iri tehlike çiftçiyi toprağa küstürmektir. Çiftçi küserse 85 milyon açız. O nedenle tarım önemli sektördür” ifadelerini kullandı.’MUHTARLIK KURUMU HAK ETTİĞİ DÜZEYDE DEĞİL’Kılıçdaroğlu, salondaki muhtarlara da seslendi. Muhtarlık kurumunu demokrasinin medar olarak adlandırdığını belirten Kılıçdaroğlu, “Muhtarlık kurumu zaman adalet ettiği düzeyde değil. Içtimai yardımların sizler eliyle dağıtılması geçişsiz. Belediye meclisinde sizin mahalleniz ile ait değişmeyen alınır. Sizin mahalleniz ile ilişik aynı karar alınacaksa muhtarın o toplantıya katılması hezel ve görüş hakkı olması lazım. Tıpkısı bütçenizin, yardımcınızın olması lazım. Bunlara itiraz ettiler. ‘Kılıçdaroğlu uçtu’ diyerek. Uçmuyorum, ayaklarım yerde. Ne paranın nereye harcandığını bile bu kardeşiniz haddinden fazla bol bilir. Hakkı, hukuku bu ülkeye getireceğiz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Başkanı Mansur Kilolu ve beraberindeki gök bilimi, Nallıhan esnafını üstelik konuşma etti. Atatürk Caddesi’nde 3 esnafı mülakat fail Kılıçdaroğlu’na henüz sonra çarşı esnafı marifetiyle aşındırmak ikram edildi.

Share: