Kıç parmaklarıyla bilgisayar kullanarak öğüt etkin SP hastası Ümithan Yılmayan liseyi bitirdi

Fiziksel sakat Serebral Palsi (SP) hastası 46 yaşındaki Ümithan Yılmayan, kıç parmaklarıyla kullandığı elektronik beyin yardımıyla alarga eğitimle liseyi bitirip diplomasını aldı.

Öğretmen asıl babanın üçüncü çocuğu olan ve hedeflerine ulaşmak için engel tanımayan Ümithan, tıpkı yandan özel ayrımsız şirkete türlü konularda gelişmemiş videolar hazırlayarak zat parasını kazanıyor, değişik yandan elektronik beyin programcısı olabilmek için darülfünun sınavına hazırlanıyor.

Ümithan’ın 74 yaşındaki emekli öğretmen babası Gürcan Yılmayan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğullarının 1976’dahi 7 aylıkken dünyaya geldiğini söyledi. Cet Yılmaz, “Doğduktan 5 periyot sonraları hepatit komasına girdi. Çeşitli illerde doktora götürdük, altı kamer sonraları Hacettepe Üniversitesi’nde önceki teşhis konuldu. O dönemde spastik olduğu ve beyninde hasar geliştiği tabir edildi. Hastalığın tedavisinin olmadığı belirtildi.” diye konuştu.

Ağababa Yılmayan, Ümithan’ın ayrıntılı soluklu otama, strateji ve fiziksel aktivitenin artırılmasına yönelik yavaş ve öldürücü tıpkı süreç geçirdiğini, henüz aşkın imkandan yararlanabilmek için da Manisa’dan Ankara’ya yerleştiklerini anlattı.

Beyinde oluşan hasar dolayısıyla çocuğun belli başlı kaslarını kullanmakta bastırık çekmesine sefer açan Serebral Palsi tanısı konulan Ümithan’ın zeka engeli bulunmadığından, yaşıtlarıyla benzeri algıya erbap olduğunu vurgulayan ağababa Yılmayan, oğullarının hiçbir koşulda eğitim ve öğretiminden vazgeçmediğini aktardı.

Cet Yılmayan, bu süreci şöyle anlattı:

“Ego bile eğitimci olduğum için ‘Yetişkinler alfabesi’ gerçekleştirme ettim. Ümithan, bu alfabeyi bile serian kavradı. Bunlara çalıştırıyordum ve sonra sınav ediyordum. Fiziksel engelinden ekolojik ortam yazamıyordu ama okumayı söktü, kısaca 7 yaşında okumayı öğrendi. Parmaklarına makule taktık yazabilmesi üzere ama haddinden fazla ağırlık oluyordu. Bunun üstüne elektronik beyin almamızı istedi. Televizyonda bilgisayar kullanımını anlatan programları izliyordu. Elektronik Beyin aldık ve zat çabasıyla gelişigüzel şeyi öğrendi. ‘Ben da okulu bitirip icazetname almak istiyorum’ dedi. Oğlumun eğitimini tamamlaması üzere bütün yanı sıra olduk, ona inandık. Geçmiş kıraat belgesini aldı, ardından ilkokuldan ve ortaokuldan çıkışlı oldu. Demin bile liseyi bitirdi.”

“Allah, bana ve annesine sağlık, kuvvet versin bile takiben koşabilelim”

Cet Yılmaz, oğlunun başarılarını görmenin kendisi için yer iri bahtiyarlık olduğunu, ancak bir gün hayatta tek başına kalabileceğini düşünmenin ise en koyu talihsizlik olduğunu söyledi.

Kişisel hizmet ve ihtiyaçlarını kendi yapamayan Ümithan’ın gelişigüzel devir yanında olmaya bitmeme edeceklerini gözleri dolarak aktaran ata Yılmaz, “Allah, bana ve annesine keyif, bilek versin dahi takiben koşabilelim.” dedi.

Hayatın temas şeye karşın devam ettiğini ve yaşarken birlikte her alanda Ümithan’ın elde ettiği başarıların tadını çıkarmaya çalıştıklarını ve onunla gurur duyduklarını dile getiren Ağababa Yılmaz, “Oğlumun bu çabayla liseyi bitirmesi, onun uzaya gitmesi kabilinden. O kadar mutluyum.” diyerek konuştu.

“Oğlum, bir nice emanet üzere tıpkısı caka nazir”

72 yaşındaki zahmetli öğretmen temel Suzan Yılmaz de muallimlik yaparken okuldan döndükten bilahare oğluna işledikleri dersleri anlattığını ve alay malay çalıştıklarını, deneyler yaptıklarını belirtti.

Anne Yılmaz, “Eğitimlerini evde çalışarak tamamladı, on paralık okula gitmedi. elektronik beyin ile tanıştıktan benzeri süre sonra adlı bilgisayar firmasının kurucusu Steve Jobs vefa ettiğinde kuruma mail attı ve bilgisayarı elbet kullandığını anlattı. Onlar birlikte çarçabuk iletişime girdiler, çokça ilgilendiler.” dedi.

Ümithan’a, bunun yetişek hayatını icazet ile taçlandırmak için balaban güdeleme verdiğini anlatan asıl Yılmaz, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Bundan Sonra diploması olsun istiyordu. Öyle ısrarcıydık ki bu isteğinde psikoloğa götürdük. O dahi sen haddinden fazla liyakatli ve zekisin, bu konuda da münasebet bu büyüklüğünde ısrarcı oluyorsun?’ dedi ve Ümithan birlikte ona ‘sizin diplomanız olmasaydı ben buraya gelmezdim’ diye yanıt verdi. O büyüklüğünde kararlıydı. Çokça çalıştı, 2019’da ilkokul, 2020’birlikte ortaokul diplomasını aldı. Müstevli sürecinde üstelik ortaöğretim amacıyla çalıştı, online olarak sınavlara girdi ve deminden Açıköğretim Lisesi’nden mezun oldu. Oğlum, birçok yaşama amacıyla bire bir cila müşabih, gururluyuz. Bu süreçte Serabral Palsili Dallar Derneği (SERÇEV) da bilcümle yanımızda oldu, bizi çok aydınlattı.”

Ümithan’ın SERÇEV yardımıyla işe girdiğini ve özel tıpkı şirkette galiba konularda gelişmemiş videolar hazırlayarak minimal ücretten maaş aldığını anlatan Yılmaz, “Online çalışıyor, benzeri laf veriyorlar, onunla ilgili videoteyp hazırlıyor. Özlük parasını kazanıyor onu birlikte teknolojik ürünlere harcıyor. Buradan herkese tavsiyem, çocuklarınıza güvenin ve inanın.” diyerek konuştu.

Ümithan de “Kendimi gökdelenin üstüne intişar kadar hissediyorum. Gelecekte üniversiteyi bağlamak istiyorum ama pres olacak. Bilgisayar programcılığı istiyorum. Cümle benim kabil münasebetsiz olsun.” sözleriyle duygularını aktardı.Share: