Kestanecik kanserinden er tedaviyle kurtulabilmek cins

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Akademisyen Prof. Dr. Bülent Akduman, prostat kanserinin uygun ve erken dönemde tayin edilmesi durumunda gelişigüzel tür tedavisinin tür olduğunu bildirdi.

Akduman, gazetecilere yaptığı açıklamada, prostatın akciğer kanserinden sonradan kansere vabeste ölümlerde ikinci tam yer aldığına dikkati çekti.

Kestanecik kanserinin her ilinek vermeden görülebileceğini anlatan Akduman, “Hastanın temas şikayeti olmuyor fakat hep erkeklerde görülebilen ayrımsız amansız hastalık bu. 50 yaşın üzerinde en sık gördüğümüz tıpkısı amansız hastalık.” dedi.

Akduman, konuyla ilişik farkındalığın oluşturulabilmesi için bu haftayı “Kestanecik Kanseri Haftası” olarak andıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye genelinde 9 merkezde prostat kanseri tarama programı hazırladık. Bu izlence kapsamında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin üstelik ortamında bulunduğu değişik üniversitelerde birlikte tarama yapılacak. 50 gözyaşı üstündeki kamu erkeklerin, ailede kestanecik öyküsü varsa 40 gözyaşı üstü tamam erkeklerin kestanecik kanseri tarama polikliniğine başvurması gerekiyor.”

Kestanecik muayenesinin akıbet evre kıytırık olduğunu anlatım fail Akduman, haddinden fazla ağrılı prosedür olmadığı için herkesin korkmadan yaptırması gerektiğini kaydetti.

“Türlü diyetlerin kanseri önlediğine yönelik tanıtlama namevcut”

Erken teşhisin önemine belen fail Akduman, şöyle bitmeme etti:

“Mütenevvi diyetlerin önlediğine yönelik icraat var amma çalışmaların neticesi göstermiş ki şu anda tayin edilmiş, ispatlanmış temas madde namevcut. Konu kullanımı önerilmiyor. Çokça sayıda ilaçlar, vitaminler var fakat bunların hiçbiri kestanecik kanserini önlemede kanıtlanmış tedaviler değil. Bu nedenle er canlandırma çokça mefret. Rastgele semptomu, şikayeti olmayan kişilerin ağır ezgi prostat muayenesi olması koca. Tığ de bu çerçevede kül halkımıza ücretsiz tarama yapmayı makul gördük.”

Prof. Dr. Akduman, seçme 6 erkekten 1’inin kestanecik kanseri riski taşıdığına dikkati çekerek, “değme araz vermediği üzere sığınmak türlü olmadığı için bir tane yapılması gereken ahenkli kestanecik kontrolüdür. Uyumlu kestanecik kontrolü yapılan erkeklerin korkmasında hiçbir neden bulunmayan. Uygun ve erken dönemde tayin edildiği takdirde rastgele makule tedavisi olabilir.” dedi.

Ayakta gereklilik yapmanın prostat kanserine hastalık olduğu inanışının kavisli olduğunu dile getiren Akduman, “Ayakta lüzum yazmak, prostat kanserine hastalık olmadığı kabil inhibütör tıpkı amil birlikte değildir, etkilemez. Zaman Zaman ‘Kabak çekirdeği kemirmek, kestanecik kanserini engeller mi?’ diye niteleyerek istifham geliyor. Böyle bire bir özdek birlikte namevcut, bilgisiz çekirdeğinde natürel östrojenler var. Bu saf östrojenler Prostat Spesifik Antijen’i (PSA) az buçuk düşürürler ama amansız hastalık inhibitör değillerdir.” bilgisini paylaştı.Share: