Kesim elimlerin hayatı GİBTÜ’de incelendi

Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır’de olgun esas İslam bilimleri dalında bölgeye bakım etmiş, 17 diyanet aliminin hayatının incelendiği “Yakın Dönme Doğu Alimleri-I” sempozyumu Gaziantep İslam Bilgi ve Teknoloji Üniversitesi’nde (GİBTÜ) çetin katılımla gerçekleştirildi. GİBTÜ Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, sempozyumdaki gayelerinin bölgede beş altı tanınan ve tanınmayan alimlerin ahit yüzüne çıkmasını bulmak olduğunu tabir etti.

Türkiye’nin bildirme tüvana ve dinamik üniversitelerinden olan Gaziantep İslam Olgun ve Teknoloji Üniversitesi (GİBTÜ), millî tıpkısı organizasyona aile sahipliği yaptı. Şahinbey Belediyesi’nin bile desteğiyle gerçekleşen 17 ilmek aliminin hayatının incelendiği “Mail Devir Şark Alimleri-I” sempozyumuna bati ortaklık oldu.

Sempozyuma Türkiye’nin farklı illerinden 37 öğretim üyesi dil cambazı adına katıldı. Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır’üstelik olgun temel İslam bilimleri dalında bölgeye bakım etmiş, 17 diyanet aliminin hayatını 7 ayrımlı oturumda inceleyen akademisyenler sunumlar eşliğinde dinleyicilere tanıttılar. beherglas oturum böylece, celse başkanları marifetiyle konuşmacı akademisyenlere teşekkür belgesi arz edildi.

Büyük tıpkı emeğin ürünü

Yakın Devir Şark Alimleri-I” sempozyumunun açım konuşmasını yapan Gaziantep İslam Veri ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi (GİBTÜ) Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, böylesine nadir ve zer aynı organizasyona ocak sahipliği yapmanın darülfünun kendisine rast gururunu yaşadıklarını ifade etti. Hatipoğlu, sempozyumun nazik bire bir emeğin ürünü olduğunu belirterek, herkesin aralıksız var kuvvetiyle sempozyumu ongun ayrımsız noktaya öğütmek üzere çalıştığını kaydetti.

Bizde Allah’ın kulu, peygamberin ümmeti şuuru vardır

Sempozyumdaki gayelerinin bölgede az maruf ve adsız alimlerin gün yüzüne çıkmasını çıkarmak olduğunu anlatım eden Rektör Hatipoğlu, şöyle konuştu: “Bizim için alim, alimdir. Tığ alimlerin memleketine, bakmayız. Bizim amacıyla bilen kendisinden yararlanılacak bire bir mum gibidir. Hangi bölgeden yahut coğrafyadan gelirse gelsin aidiyetine bakılmadan istinkâf etmek görmelidir. Toprak, izan yahut ülke ayrımcılığına prim vermeden hepsinden arının bal yaparken gösterdiği himmet üzere belgelik hassasiyetiyle tarama yaparız. Kuran, sünnet, toplama ve karşılaştırma kadar kriterleri elzem yol haritası sayarız.

Bizde Allah’ın kulu, Peygamberin Ümmeti şuuru vardır. İslam ırkçılığı çoktan bitirmiştir. Bizde bağıntı, beraberlik, angajman ve kardeşlik vardır. Bizim üniversitemizde kimsenin memleketi, mezhebi sorgulanmaz. Bu ülkenin insanı adına al çizgilerimiz var. Bayrağını, vatanını, sevecek. Bu ülkeye hainlik yapmayacak kabil kriterlerimiz ve kırımızı çizgilerimiz var. Bu sempozyumda beş altı tanınan ve bilinmeyen olan hocalarımız tanınsın istedik. Benzeri lügat, tıpkısı yorum, tıpkısı ayet hakkındaki tahliller haddinden fazla majör. Birkaç maruf ve tanınmayan alimlerin yorumları bazı bazı çokça balaban olabiliyor. Bazen anca benzeri kıymetlendirme yapıyorlar ki insanın kimyasını düzeltiyorlar. Birçok bilici kayboldu gitti, değerlendiremedik. Onun yorumlarını perese alamadık, gelecek kuşaklara aktaramadık. Bizim unutulmuş zer alimleri bölüm yüzüne çıkartıp fikirlerini aktarmamız gerekir. Bunu yıpranmamış bir dem bakir tıpkı hanay için çıkarmamız gerekir. Bu nedenle Gaziantep, Diyarbakır ve Şanlıurfa alimlerimizi periyot yüzüne çıkaralım diyerek yola çıktık. Bu sempozyumda 17 bilen amacıyla himmet yapıldı. Bu sempozyumun devamı gelecek.”

Yaşadığımız coğrafyanın önemini biliyoruz

Sempozyum Düzenleme Oturmuş Başkanı Prof. Dr. Abdulmutalip Arpa da, Mümasil Gün Gün Doğusu Alimleri’nin yalnız tıpkısı sempozyuma sığdırmanın kabil olmadığını, sempozyumların devamının yapılacağını müjdeledi. 7 oturumdan oluşan degaje katılımlı sempozyumda, beyanat sunan hocaların metinlerinin zenginliğinin önemine değinen Prof. Dr. Rüşvet, ” Mail Bölüm Şarki Alimleri’ni vakit kaybetmeden bir sempozyuma aldırmak kabil değil. İlk namına Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır’daki 17 alimi incelemeye aldık. Kısa sürede iri aynı fedakarlık göstererek önceki sempozyumu yapmanın mutluğunu ve gururunu yaşıyoruz. 2 kamer birlikte 37 arkadaşımız, akademisyenimiz 17 alimin hayatını eksiksizce inceleyerek, bizlere aktaracak. Yaşadığımız coğrafyanın önemini biliyoruz. Coğrafyamız, ortamında çokça büyük anlamlar barındırıyor. Bunun farkına varmamız gerekir. Emperyalistler medeniyetimizin izlerini silmeye çalışıyor. Bunun farkındayız. Bu coğrafya çokça koskocaman. Bu coğrafyada seyretmek çok manidar” diyerek konuştu.

Sempozyuma çetin iştirak oldu

Gaziantep Ilbay Yardımcısı Salih Altınok, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Berk dahi, yaptıkları konuşmada sempozyumun önemine değinerek, böylesine mehabetli ve kıymetli aynı sempozyumda bulunmaktan çevre mutlu olduklarını tabir ettiler.

Gaziantep İslam Vukuf ve Teknoloji Üniversitesi’nde (GİBTÜ) yapılan sempozyuma; GİBTÜ Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Gaziantep Ilbay Yardımcısı Salih Altınok, Şahinbey Şehremini Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep Büyükşehir Şehremaneti Başkanvekili Mehmet Sağlam, Şahinbey Uray Başkan Yardımcısı Sait Delicesine, Türkiye’nin ayrımlı illerinden mevrut akademisyenler ve öğrenciler katıldı. – GAZİANTEP

Share: