Kemal Bülbül: Alevilere Fiyat Vatandaşlık İstiyoruz

HDP, ‘Alevilere Fiyat Vatandaşlık Hakkı’ kampanyası çerçevesinde Malatya’bile tıpkısı toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan HDP Antalya Saylav Kemal Bülbül, “Biz, Alevi toplumuna değer vatandaşlık isterken aslında bütün Türkiye halklarına ve akide gruplarına değer yurttaşlık istiyoruz. Alevi toplumuna kıymet vatandaşlık istemek buyurmak, inançsal anlamda ayrımsız abra, tıpkısı teadül, ayrımsız hak, bir kabul ve bu denklik, doğruluk, yük ve akseptans çerçevesinde demokratik ve özgürlükçü bir dirim demektir” dedi.

HDP’nin ‘Alevilere Değer Yurttaşlık Hakkı’ kampanyası çerçevesinde Malatya’bile bugün düzenlediği toplantıya, Antalya Mebus Kemal Bülbül, PM üyeleri Songül Tunçdemir ve Yasemin Demirkaya, Malatya İl Başkanlığı ve Alevi derneklerinin temsilcileri katıldı.

“DİYANET, CAMİLERİ AZAMET DAİRESİNE ÇEVİRDİ”

Kemal Bülbül, toplantıda yaptığı konuşmada, Alevilere ‘bedel yurttaşlık’ istediklerini rapor ederek şunları söyledi:

“AKP yoluyla şu anda camilerde ve kamusal alanda hesaplı akide, İslam değildir; AKP dinidir, fehamet dinidir, Ilmek dinidir. Açıkça ve kesin; AKP, azamet ve Din, camileri birer mehabet dairesine çevirmiştir. Camiler, tapınak olmaktan çıkmış, AKP’nin ve Kült’in yaymaca mekanlarına dönüşmüştür. Dolayısıyla burada biz, Alevi toplumuna değer yurttaşlık isterken gerçekte bütün Türkiye halklarına ve akide gruplarına fiyat yurttaşlık istiyoruz. Alevi toplumuna eşit yurttaşlık arzulamak almak, inançsal anlamda bire bir angarya, bire bir eşitlik, aynı doğruluk, aynı akseptans ve bu müsavat, doğruluk, angarya ve akseptans çerçevesinde demokratik ve özgürlükçü tıpkısı hayat demektir. Bakın, tığ şu anda azamet eliyle ölçülü, Diyanet aracılığıyla ölçülü Sünniliğin bile benzeri eşitliğe, aynı adalete ihtiyacı olduğunu söylüyoruz. Peyda ve kesin. Bozukluk? Çünkü biraz önceki anlatım ettiğim üzere bu Sünnilik, mehabet eliyle yapılandırılmış, devletin namına, Diyanet’in kendisine benzetilmiş eş hükümran, tekçi ve inkarcı tıpkısı şekle dönüşmüştür. İslam hakikatinde bu zümre olgulara balaban tıpkısı hassasiyetin olduğunu, İslam hakikatinin adaletini içeren unsurların dahi çırpınıp kırıldığını ve mevcut AKP, Diyanet aracılığıyla cümle içerisinden çıkarıldığını düşünüyoruz.”

“SÖKE SÖKE VERGİ ALIYORLAR”

“Alevi toplumun yemeden içmeden akide değil, tapınma ve anne dilde eğitim sorunu da var” diyen Bülbül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Alevilerin bire bir da vatandaşlık sorunu var. Yurttaşın devlete, devletin yurttaşa karşı fariza ve sorumlulukları bulunmaktadır. Şu anda verdiğimiz şeylerin ücretinden üstelik dolaylı kazanç veriyoruz. Akarsu, hane, yararsız vergisi veriyoruz. Peki şöyle tıpkı şeye rastladık mı tek; ‘Siz Alevisiniz, algı vermeyin’. Anca bir molekül namevcut. Söke söke vergiyi alıyorlar. Peki bu vergi izzet hazinesinde toplanıyor, sonra bize hizmet adına ansız ati, değil mi? Bakım namına gelirken camiye, Kur’an kursuna gidiyor. Sahtekar tarikatlara gidiyor, cübbeliye ve takkeliye. Alevi’ye gelince gitmiyor.”Share: