Keçiören’de Hacı Bektaş Ege anıldı

Keçiören’dahi planlı programla Hacı Bektaş Ege anıldı.

Keçiören Belediyesi tarafından Neşet Ertaş Sanat ve Eylem Merkezi’nde ‘Hünkar Hacı Bektaş Veli ihtifal programı ve Alevilik belgeseli hususi gösterimi’ düzenlendi. Keçiören Belediyesi yoluyla hazırlanan belgeselinin gösterimi yapılırken, Seyyid Hacı Ulvi Turabi Derneği üyeleri semah gösterisi yaptı. Öğretim Üyesi ve sanatkâr Ödül Coşkun’un eserlerini seslendirdiği programın böylecene alaca aş ikramında bulunuldu.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, yaptığı konuşmada, “Hocalarımız Hünkar Hacı Bektaş Veli ve alaca aş ile ilgilendiren yürek sözlerini çattılar. Hünkar Hacı Bektaş Ege’yi irfan ve anlatmayla ilgilendiren 17’nci programımızı yapıyoruz. Eksiklerimizi söylemek icabında bir nice değerimizden bilge değiliz. Sevgili Elçi Efendimizin (ARGÜMAN) torunlarıdır Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin. Biri Elçi Efendimizin iyi omzunda, ötekisi sol omzundadır. Hz. Mehabetli (R.A.), Allah’ın aslanı, Peygamber Efendimizin damadıdır. Behişt müjdelenen 10 sahabemizden biridir. Kerbela hepimiz üzere felakettir. Kerbela’da şehit olan 72 Ehli Beyt’i rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

Hünkar Hacı Bektaş Ege’nin Türk toplumunun muhteşem bire bir değeri olduğuna dahi değinen Altınok, “Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin Anadolu’nun Türkleşmesine majör katkısı olmuştur. Hünkar birçok öz söylemiştir amma temelinde tabiiyet, ürkmek ve müsamaha vardır. ‘İncindiği halde incitmeyen merttir, yiğittir’ diyor. Değerlerimiz tıpkı, acılarımız bire bir, kutsallarımız bire bir. Zaman ‘kardeşler arasına pekâlâ kundak tohumları ekebiliriz’ derdindeler. Müslümansız bire bir Alevilik, Mualla’siz bir Alevilik, Hüseyin’siz, Hasan’sız bire bir Alevilik imkansız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’dahi ayrışmayı körüklemeye müteveccih bir zaman yaşanan olaylara da atıfta bulunan Altınok, konuşmasını şöyle sürdürdü:

” Çorum’dahi, Sivas’ta yaşanan şiddetli olaylarda bizleri Alevi vatandaşlarımız üzerinden ayrıştırmak istediler. Aleviler devletine, milletine, ülkesine ve cumhuriyetine sonuna kadar tutkun kaldı. Hünkar derdi ki, ‘Bunu işleyen bizden değildir.’ Tamam, ne diyor Hünkar, ‘Bir olalım, kurnaz olalım, ateş parçası olalım; elkızı canlar bir olalım.’ Bizim tarihimize ve geçmişimize borcumuz var. Nereden geldik, kimlerin sebebiyle geldik ve değerlerimiz nedir bilmeliyiz. Alevilik nedir çoğumuz bilmiyoruz. Birçok molekül söylenmiştir ama Alevilik’te terbiye vardır, edep vardır. ‘İlla terbiye hele edep’ denmiştir. Cemevlerimiz bile edebin evidir. Sayısını ne kadar artırırsak bu edeple, bu terbiyeyle gençlerimizi yetiştirebiliriz. Yoksa ecnebi istihbaratlar ülkemizde ‘Türkiye’yi bittabi Suriye yaparız, Türkiye’yi kuşkusuz Irak yaparız, Türkiye’yi nasıl Yemen yaparız’ diye kol gezmeye bitmeme kırat.”

“Birliğimiz, dirliğimiz kardeşliğimiz sürekli olsun”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Hüseyin Gazi Cemevi’ne yapmış olduğu ziyaretin bağlanak ve el birliği amacıyla balaban olduğuna dahi değinen Altınok, “Anadolu’muzun tapusu olan bire bir dağımız var Ankara’üstelik. Hüseyin Gazi Türbemizin bulunduğu vadi. Belki çoğumuz bilmiyoruz kim orada bereketli Hüseyin Gazi hazretleri var. Ora Cumhurbaşkanımızın katılımıyla beraber toplumumuz eliyle daha de çok bilindi. Ben şahsen çokça memnun oldum, bahtiyar oldum. Birliğimize kundak sokmaya çalışanlara pir tıpkısı kuvve verildi. İnşallah birliğimiz, dirliğimiz kardeşliğimiz daim olsun. Cumhuriyetimizin, devletimizin kurucusu büyük başbuğ, iri büyüklük adamı, devletimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk özellikle görünmek için cemi zırh arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Anma programına Alevi dernekleri, siyasal parti ve sivil topluluk kuruluşları ilkin tevessül etmek amacıyla toplumun herhangi bir kesiminden vatandaş katılma sağladı. – ANKARA

Share: