Kdz. Ereğli Belediyesi, Cami Yeri İçin Mahkemeye Başvurdu

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sahilde mevcut amfi tiyatro alanına cami yapılması kararına alın muktezi hukuki süreçlerin başlatıldığını açıkladı.

Kdz. Ereğli Belediye Reisi Halil Posbıyık, Uray Meclisi’nin eylül ayı toplantısında, cami yeri ile ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Posbıyık, caminin amfiteatr tiyatronun bulunduğu alana yapılmaması için gerekli türel süreçlerin başlatıldığını duyurdu.

“BUGÜN İTİBARİ İLE BELEDİYE NAMINA DAVAMIZI AÇIYORUZ”

Posbıyık, şunları söyledi:

“Demokrasilerde ahali hangi diyorsa o olur. Halkımız ‘camiyi istiyoruz’ diyor. Tığ bile istiyoruz. Muhakkak cami yapılması lazım. 9 pasaj düzlük gösterdik, 10’uncu yeri ilettik. ‘Buralardan bire bir yere yapalım’ diyoruz. ‘Deniz kenarına bu olmaz’ diyoruz. Mücadelemiz motamot devam ediyor. Bugün itibari ile avukatlarımız, uray yerine davamızı açıyoruz. Peşi Sıra 10 kişilik bire bir ahali grubu sav açıyor. Ankara Mimarlar Odası’nı da işin içerisine soktuk, onlar dahi ülkü açıyor. Bu camiyi Ereğli’ye yaptıracağız amma buraya yaptırmayacağız. Halka rağmen tek kimse ayrımsız husus yapamaz.”

Share: