Kayseri’de Rum Mobilya Fuarı 5 Ekim’de kapılarını açacak

Kayseri’de planlı Küçük Asya Mobilya Fuarı, 5-9 Ekim’de gerçekleştirilecek.

Vali Gökmen Çiçek, ayrımsız otelde planlı bilgilendirme toplantısında, dünyanın farklı aynı yöne akıllıcasına gittiğini söyledi.

Artık ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığı aynı döneme geldiklerini tamlayan Çiçek, bu kapsamda kentlerin değerlerini kaybetmemeleri için herhangi bir antlaşma ortaya eskimemiş şeyler koymaları gerektiğini belirtti.

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Umumi Heyet Başkanı Mehmet Büyüksimitci ise Kayseri’nin Türkiye’de mobilyanın başkenti olduğuna dikkati çekti.

Bu sene kentten gerçekleştirilecek möble ihracatının 900 milyon doları geçeceğine belen fail Büyüksimitci, şunları kaydetti:

“Türkiye’de tartışmasız kendisine önce 20 firma içerisinde 11 şişman mobilyacımızın olduğu sektörümüz ki serencam 12 aylık rakamlarımıza baktığımızda, yani temmuzdan temmuza, TÜİK rakamlarıyla 891 milyon dolar ihracatımız olmuş. Elbette ayrımsız zamanda sığa raporlarına baktığımızda bunlar bile resmi rakamlar, her 2 sandalyeden biri Kayseri’de üretiliyor, seçkin 10 kanepeden 7’si Kayseri’de üretiliyor, seçme 4 bazadan biri, her 4 hane takımından biri, 2 yaylı araba yataktan bire bir tanesi Kayseri’de üretiliyor. Bu bile burada mobilyanın hangi kadar zinde olduğunun, niye Kayseri’nin mobilyanın başkenti olduğunun gerekçesidir diyerek düşünüyorum. Tıpkısı zamanda yer balaban sanayi kuruluşu içerisinde mevcut mobilya firma sayımız 10, toplamda da 31 firmayla Anadolu’bile Gaziantep’ten bilahare yeryüzü çok firma bulunduran şehiriz. 10 firmanın üstelik önce bin içerisinde olması birlikte ayrı bir çeşni.”

Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik ise İstanbul ve İzmir dışında ilk defa uluslararası benzeri fuar organizasyonunu fayrap etmek üzere Kayseri’yi seçtiklerini söyledi.

Şu anda 72 firmanın fuara katılmak üzere beklediğini tamlayan Polat, “Istihsal merkezlerinin kırıcı olduğu bölgelerde uluslararası fuarlar artık henüz da artacak. Daraç dışından başta Almanya ve Irak tevessül etmek üzere Belçika, Rusya, Azerbaycan, Kosova, Kazakistan, Dubai, Libya üzere ülkelerden, dünyanın 26 değişik ülkesinden 600 kalifiye alıcı buraya geliyor.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç üstelik fuarcılığın önemine değindi. Kayseri Tecim Odası Umumi Heyet Başkanı Ömer Gülsoy ise fuarın Kayseri’de düzenlenecek olmasından duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Fuar, 5-9 Ekim’de Kayseri OSB Arsıulusal Fuar Merkezi’nde misafirlerini ağırlayacak.Share: