Kayseri’de 6 yaşındaki çocuğun ölümüne neden olan sürücüye 5 yıl dam cezası

Kayseri’de bulaşıcı geçidinde 6 yaşındaki çocuğun ölümüne hastalık olduğu iddiasıyla yargılanan çoban, 5 sene dam cezasına çarptırıldı.

Kayseri 1. Esas Ukubet Mahkemesinde görülen karar duruşmasına sanık H.Ç, vakfedilmiş bulunduğu cezaevinden Patırtılı ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı, öldürülen M.G’nin annesi P.G. ve babası S.G. ile taraf avukatları salonda amade bulundu.

Duruşma savcısı mütalaasında, sanığın “şuurlu taksirle cani” suçundan cezalandırılmasını ve kararla alay malay tahliyesini murat etti.

Sanık H.Ç. savunmasında 43 yaşında olduğunu, hayatı süresince kimseye bile bile ve atlaya zıplaya kötülük vermediğini söyledi.

Olay günü maktulün muvakkat geçidinden geçmediğini öne süren H.Ç, “Kazanın önlenmesi imkansızdı. Çocuğu görür görme engelli süratle frene bastım amma yapacak ayrımsız madde yoktu. 2,5 aydır tutukluyum, beraatimi ve tahliyemi istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Müştekiler P.G. ve S.G. ise sanıktan şikayetçi olduklarını belirterek, bildirme kırıcı şekilde cezalandırılmasını istedi.

H.Ç’ye, “şuurlu taksirle cani” suçundan 5 yıl mahpushane cezası veren duruşma hakimi, tutuklu kaldığı süreyi dikkate alarak sanığın tahliyesine hükmetti. Hakim, karar kesinleştikten sonradan sanığın ehliyetinin 1,5 yıl süreyle et kafalı alınmasını dahi kararlaştırdı.

Duruşmanın ardından adliye çıkışında matbuat mensuplarına açıklama işleyen ve yaş döken ana P.G. “Çocuğumun okul elbiseleri dolabın gözünde somurtkan kaldı. Benim çocuğum okula gidecekti amma gidemiyor ve bunun suçlusu dışarıda. Zaman elini koluna sallayarak çıkma. Adaletin yerini bulmasını istiyorum. Neye yaradı ki yemediğimiz, yedirdiğimiz. Geldi, sarhoşun biri vurdu.” diyerek konuştu.

Maktulün babası S.G. ise sanığın 196 promil alkollü çıktığını öne sürerek, arz alçak cezayı alması için sonuna büyüklüğünde mücadele edeceklerini kaydetti.

Olay

H.Ç, 3 Temmuz’üstelik Hulusi Akaret Bulvarı’nda muvakkat geçidinden geçen 6 yaşındaki M.G’ye uzlaştırıcı ile çarpmış, hastaneye kaldırılan bala, 12 Temmuz’dahi hayatını kaybetmişti. Gözaltına alınan eş, tutuklanmıştı.

Share: