Kastamonu’da iple Kavgacı Kanyonu’na inip kadeh terasın altında kasaba temizliği yaptılar

Kastamonu’birlikte cam terastan iplerle Çatak Kanyonu’na nazil 4 gönüllü, doğadaki çöpleri topladı.

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi, Azdavay Kaymakamlığı, Azdavay Belediyesi ve Milli Parklar Küre Dağları Ofis Müdürlüğü iş birliğinde meri “Kanyonu Temizliyoruz Projesi” kapsamında Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Vukuf Haberal, belgesel yapımcısı Yoksulluk Salcıoğlu, Artvin Yusufeli Dağcılık ve Natür Sporları Kulübü Başkanı Sakıncasız Bülbül ile Erzurum İspir Belediyesinden Bülent Erkan, iplerle Kavgacı Kanyonu’nda kâin içki terasın altında 75 metreye inip saflık yaptı.

Toplanan çöplerin doldurulduğu torbalar bile iple yukarıya çekildi.

Vukuf Haberal, AA muhabirine, tabiatı, kaynakları yüklenmek ve sürdürülebilirliği uydurmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Kanyonda yararsız olduğunu görmeleri üzerine içtimai yüklülük projesi uygulamak istediklerini tamlayan Haberal, “Alpinist arkadaşlarımızla sırça tutum terasından iplerle 75 metre kadar indik. 2 saat temizlik yaptık. Sonra iple çıktık. Amacımız doğayı koruyup ati nesillere tasarruf etmek.” dedi.

Fıkdan Salcıoğlu ise farkındalık hazırlamak üzere yola çıktıklarını dile getirerek, “Turizm destinasyonlarında yer şişman dava, yer kirliliği. Amacımız farkındalık oluşturmaktı. Kastamonu’muzda insanlara gösterebileceğimiz çokça fena hâlde değerlerimiz var ancak yer büyük sorunlardan biri, kasaba kirliliği. İnsanlar ambalajlarını, pet şişelerini ferah ferah gezdikleri yerlere bırakıyor. Doğa, mekân bizim, gelecek nesillerimize bozulmamış bire bir natür bırakmalıyız.” diyerek konuştu.

Bülent Erkan dahi projeyi farkındalık yapmak ve çevre kirliliğinin önüne tevdi etmek üzere hayata geçirdiklerini kaydetti.

Share: