Kastamonu haberleri! Tosya’da 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde 19 Ilk Teşrin Muhtarlar Haset dolayısıyla tören düzenlendi.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı törende, muhtarlar eliyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra istinkâf etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Yunus Emre Mahallesi Muhtarı Renkler Natur, törende yaptığı konuşmada, yerli demokrasinin arz bozuk ögesini temaşa fail muhtarlıkların 1829 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

19 Ekim 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Başbakanlık Genelgesi ile 19 Teşrinievvel tarihinin Muhtarlar Günü kendisine akseptans edildiğini hatırlatan Natur, şunları kaydetti:

“Muhtarlık kültürümüzün ve sosyal hayatımızın kocaman çatı taşlarından olup, yerel demokrasinin yer eski örneğini künde eden, devletimizin seçme noktadaki kurumsal temsilciliğidir. Muhtarlıklarımızın bulunduğu mahalle ve köylerde devletin kurumlarını oyun etmekte, halkımız ve kurumlar ortada köprü vazifesi görmektedir.”

Törene, SELIM Parti Tosya İlçe Başkanı Hasan Mete Dikişci, CHP Tosya İlçe Başkanı İsmail Okuducu, MHP Tosya İlçe Başkanı Suat Bazlamaçcı, protokol üyeleri, karye ve mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

Share: