Kastamonu domestik haberi: Kastamonu Belediyesi’nden vatandaşlara soba uyarısı

Kastamonu Belediyesi, kış mevsimi öncesinde soba zehirlenmelerinin önüne terhis etmek amacı ile vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Kastamonu Belediyesi, akilane soba kurulumu ve ocaklık temizliğiyle ait vatandaşları uyardı. Kastamonu Belediyesi marifetiyle yapılan açıklamada, yangınların ve karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçilebilmesi için ocaklık temizliğinin hayati öneme topluluk olduğu hatırlatıldı. Sobalarda kimyevi yanıcı ve parlayıcı maddeler kullanımının çokça kırıcı olduğunun belirtildiği açıklamada, köy evlerinin neşelilik tesisatlarının incelenerek eksikliklerinin giderilmesi gerektiği belirtildi.

Kastamonu’da yaşanan yangınlarla ilgili açıklamada mevcut Kastamonu Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu ise yapı yangınlarının yüzde 20’sinin temizlenmeyen bacalardan kaynaklı olduğunu söyledi. Baca temizliğinin boşlama edilmeyecek büyüklüğünde koca olduğunu vurgulayan Başbuğ Vidinlioğlu, “Kastamonu Belediyesi yerine elimizden geldiğince hemşehrilerimize bu konularda havari olacağız. Ateş olayların önüne geçebilmek amacıyla cemi uyarılara dikkat edilmesini irade ediyorum. 2022 yılının önce 10 ayında İtfaiye Müdürlüğümüz 108 yangına engelleme etti. Maatteessüf bu yangınlarda yaralanan vatandaşlarımız oldu ve yine maatteessüf on binlerce teklik maddi hasar oluştu. Bu yangınların yüzdelik 20’si temizlenmeyen bacalardan kaynaklandı. Bunu ayn önüne aldığımızda baca temizliğinin önemini tıpkısı kez henüz görüyoruz. Yangınlarda yaralanan, evlerinde hasar oluşan hemşerilerime tekrardan esbak olsun dileklerimi iletiyorum. Rabbim beterinden korusun. Ahali birliğiyle mukteza önlemleri alalım. Çığlık ahval yaşamayalım” diye konuştu.

Kastamonu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü eliyle yapılan bilgilendirmede ise şu ifadelere meydan verildi:

“TSE belgeli sobalar kullanılmalı, soba duvardan/bacadan yeryüzü az 1 metre arz çok 1.5 metre uzaklıkta olmalı, soba borusu ocaklık içine 10 santimetreden fazla sokulmamalı, soba kurarken ikiden aşkın makas kullanılmamalı, soba bacaları çatıdan yeryüzü birkaç benzeri metre yükseklikte olmalı, soba bacaları temizletilmeli, kapanık olup olmadığı kesin arama edilmeli ve sobada tasni, plastik, bez vs. yakılmamalı, yatmadan geçmiş sobalar söndürülmeli ve zehirlenmelerin önüne artırmak için bu kurallara inceden inceye uyulmalıdır.” – KASTAMONU

Share: