Kasımda sıcaklık yer faziletli Milas’ta sunu düşük Erzurum’da kaydedildi

Türkiye’de bu yılın kasım ayında en faziletkâr flama 32,3 basamak ile Muğla’nın Milas ilçesinde, arz düşük kıvılcım ise sıfırın altında 10,2 derece ile Erzurum’üstelik ölçüldü.

AA muhabirinin Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere göre, güzeşte kamer averaj yalın yurdun kâh bölgelerinde sezon normallerinin üzerinde gerçekleşti.

Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları ortada 9,3 adım ölçülen son teşrin kocaoğlan ortalama sıcaklığı, bu yılın son teşrin ayında 11,4 merhale adına kaydedildi.

Bu yılın teşrinisani ayında yeryüzü düşük kıvılcım sıfırın altında 10,2 kademe ile Erzurum’dahi, en faziletkâr alaz ise 32,3 basamak ile Muğla Milas’ta tayin edildi.

Bölgelere bakarak sıcaklıklar

Marmara Bölgesi’nde sayı farkı sıcaklıklar, Bilecik, Balıkesir çevrelerinde sezon normalleri civarında, başka kesimlerde sezon normallerinin üstünde gerçekleşti. Bölgenin son teşrin kocaoğlan teferruatlı yıllar sayı farkı sıcaklığı 11 merhale, sabık kamer ise 13,6 derece ölçüldü. Bölgede en düşük alaz 0,1 dereceyle Lüleburgaz’da, sunu faziletli yalın ise 29,3 dereceyle Kocaeli’de kaydedildi.

Ege Bölgesi’nde sayı farkı şule, Çeşme, Kuşadası, Muğla, Simav, Güney, Selçuk, Milas, Yatağan çevrelerinde sezon normalleri civarında, farklı kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde ölçüldü. Bölgenin son teşrin ayı etraflı yıllar ortalama sıcaklığı 11,8 etap iken, 2022 son teşrin ayında 13,7 paye oldu. Bölgede bildirme bağan alaz sıfırın altında 4,2 dereceyle Tavşanlı’de, arz erdemli kıvılcım ise 32,3 dereceyle Milas’ta görüldü.

Akdeniz Bölgesi’nde ise ortalama sıcaklıklar, Kahramanmaraş, Dalaman, İskenderun, Hatay, Finike, Tefenni, Kozan, Korkuteli, Karaisalı, Elmalı, Mut, Efdal, Gazipaşa, Yumurtalık, Karataş çevrelerinde zaman normalleri civarında, değişik kesimlerde ise sezon normallerinin üstünde belirleme edildi. Bölgenin son teşrin ayı tafsilatlı yıllar sayı farkı sıcaklığı 13,4 evre, güzeşte kamer ise 15,1 merhale adına gerçekleşti. Bölgede en düşük alev sıfırın altında 4,2 dereceyle Göksun’üstelik, genişlik faziletkâr alev ise 29,7 dereceyle Ceyhan’dahi kayda geçti.

İç Anadolu Bölgesi’nde sayı farkı sıcaklıklar, Aksaray, Nevşehir, Akşehir, Ereğli, Niğde, Ilgın, Seydişehir, Karapınar, Ulukışla çevrelerinde mevsim normalleri civarında, bölgenin sair kesimlerinde zaman normallerinin üstünde görüldü. Bölgenin ayrıntılı yıllar ortalama sıcaklığı 5,9 kademe iken güzeşte ay ise 8,1 rütbe olarak ölçüldü. Bölgede arz bağan yalın sıfırın altında 8,3 dereceyle Kangal’de, en yüksek flama dahi 23 dereceyle Kırıkkale’de belirleme edildi.

Karadeniz Bölgesi’nde ise Bolu, Karabük çevrelerinde ortalama sıcaklıklar mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin ayrıksı kesimlerinde zaman normallerinin üstünde yaşandı. Bölgenin teşrinisani kocaoğlan teferruatlı yıllar averaj sıcaklığı 8,7 adım iken, Kasım 2022’de 11,1 rütbe kaydedildi. Bölgede en düşük flama sıfırın altında 3,5 dereceyle Bayburt’ta, arz yüksek alaz ise 29,2 dereceyle Bartın’de gözlendi.

Şarki Küçük Asya Bölgesi’nin cenup ve güneydoğusunda ortalama sıcaklıklar mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, sair kesimlerde zaman normallerinin üzerinde ölçüldü. Bölgenin son teşrin ayı ince yıllar averaj sıcaklığı 4,4 etap, güzeşte ay 6,3 adım gerçekleşti. Bölgede arz düşük yalın sıfırın altında 10,2 dereceyle Erzurum’da, bildirme faziletkâr yalım ise 21,7 dereceyle Malatya’da kaydedildi.

Güneydoğu Rum Bölgesi’nde Şırnak, Cizre, Akçakale çevrelerinde sayı farkı sıcaklıklar sezon normalleri üstünde, bölgenin farklı kesimlerinde zaman normalleri civarında gerçekleşti. Bölgenin kasım ayı tafsilatlı yıllar sayı farkı sıcaklığı 11,5 aşama, 2022 teşrinisani ayı üstelik 12,9 basamak olarak belirleme edildi. Bölgede sunma düşük alev 1,2 kademe namına Batman’dahi, sunma faziletkâr şule ise 27,1 dereceyle Birecik ve Ceylanpınar’üstelik ölçüldü.

Share: