Kasapoğlu: “Gençlerimizle müşterek gelişigüzel olmaya bitmeme edeceğiz”

Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB yurt başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz yer yerleştirmede tarihimizin yer yüksek kapanca oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor toprak müdürlerinin birlikte devir içi katıldığı toplantıda GSB sıkıntılı başvuru sonuçlarına ilgili bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim öğretim dönemi güçlükle başvurularına ilişin bir numara faz mesai sonuçlarını tesahup etmek amacıyla toplantının düzenlendiğini ifade fail Kasapoğlu, “800 ev, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, sosyal imkanlarıyla temas alanda yüksek teveccühe mahzar bir enfrastrüktür ve hayat alanı. Cemi gençlerimize onların kızıl ailelerine ‘hoş geldiniz’ söylemek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Eksiksiz çalışmaların selen odaklı şekilde ve daima bire bir herkes yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini üstelik analiz, planlama ve aplikasyon namına 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Komplo sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Anne amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini sunma enerjik, bereketli şekilde kıvrak koordinasyonla dönüştürmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen objektif ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite küşat tarihleri iklim memleket değişik oluyor. Biz de bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Canlı ilişik meşgul tıpkı himmet var. Bu iyicene çalışmaları pir neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu tarafından sayısal adına çözümleme edildi. Başvurusu makbul sevgili öğrencilerimiz, dirimlik, sükse ve toplumsal ebat kriterleri asıl alınarak tekrar ağız ağıza dijital ortamda, afaki şekilde ayrımsız puanlamayla tespit edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula sunma mümasil başlamak kaydıyla dek yapıldı. Şayet o yurtta saha yok ise arz mail özge yurda nizam olmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz elan var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri gibi konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin de göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında kendisine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz kayran yerleştirmede tarihimizin en yüksek kol oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı elverişsiz hizmetlerinin dünyada eşi bir namevcut. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem da önceki fazda karşılayarak benzeri rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan fazla kapasiteye cemaat sıkı altyapımız var. Bu da gelgel ve şenlik vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların böylelikle temas öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Liyakatsiz rezerv tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkmak için 41 il merkezimizde kül başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde da bu yerleşimi ikinci faz sürecinde cezbetmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hep yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci faz sonuçlarını gine yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Birlik Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle beraberinde gelişigüzel olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma hesabına bilcümle birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Umum gençlerimize sonuçlarımızın alımlı çalımlı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci yeryüzü andıran şekilde takip etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”Share: