Karadenizli tayfalar yeni sezona Tekirdağ’da “müstemirren besmele” diyecek

Karadeniz Bölgesi’ndeki gâh illerden av sezonunda teknelerde yardakçılar olarak hizmet etmek üzere Tekirdağ’a mevrut balıkçılar, Marmara Denizi’ne ağ atıp “kükremek kuzuları”nın peşine düşecek.

Yıpranmış ağlarını onaran, motor ve sevkitabii bakımlarını mütemmim Karadenizli tayfalar, 1 Eylül’bile bakir sezona Tekirdağ’da “müstemirren besmele” demeyi bekliyor.

Kalabalık, Samsun ve Bartın üzere Karadeniz illerinden mevrut tayfalar, bakir sezonda Marmara’ya apışlık atacak.

Süleymanpaşa Akarsu Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, AA muhabirine, Karadeniz’den mevrut tayfaların aldatmak mücadelesine başlayacağını söyledi.

Pehlivanoğlu, balıkçılar için fazlalaşan aynı sezon beklediklerini aktararak, “Seçme sene ilimize Karadeniz’in değişik illerinden balıkçılar geliyor. Karadeniz’den gelen tayfalar sezon süresince burada paketlemek mücadelesi veriyor. Bu yıl arkadaşlarımız limana geldiler ve akıbet hazırlıklarını tamamladılar. İnşallah hep bu arada ‘vira besmele’ diyerek pir tıpkı sezona başlayacağız. İnşallah balıkçılar birlikte, vatandaşlar da bu mevsim balıktan yana mutlu olacak diye bekliyoruz.” dedi.

Samsun’lu balıkçı Hamit Delice birlikte tayfaların gurbette savuşturmak mücadelesinin 1 Eylül’da başlayacağını tabir ederek, “Ağlarımızın ve teknelerimizin bakımlarını yaptık. Bütün ağlarımız tamam. İnşallah bu yıl pelit verimli olacak. Tayfaların paketlemek mücadelesi 15 Nisan’a kadar devam edecek. Ekibimiz teknelerimiz amade, inşallah 31 Ağustos gecesinden itibaren denize açılıp nasibimizi arayacağız.” diyerek konuştu.

Balıkçı Ekrem Çimiç ise sezona her antlaşma heyecanla hazırlandıklarını dile getirerek, “Ağlarımızın lazım bakımlarını tamamladık. Tayfalar, tekneler, temas öz amade durumda. Sezonun hayırlısıyla artağan fazlalaşan geçmesini bekliyoruz. Bütün tayfalar adamakıllı tıpkı zaman geçirmeyi ümit ediyor.” ifadelerini kullandı.

Share: