Karadeniz’de tekneler kasa kasa balıkla döndü

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde evvel tün av yasağının sona ermesiyle denize açılan balıkçı tekneleri karşıt çekicilik koşullarına karşın nısfınnehar saatlerinde sandık kasa balıkla köylü döndü.

Kdz. Ereğli ilçesinde cemaziyelevvel şeb balık avı amacıyla denize açılan balıkçılar zaman zaman pahal çekicilik koşullarıyla karşılaştı. Yaşanan zorluğa rağmen balıkçıların evvel günü fazlalaşan geçerken tekneleri ile sandık kasa balıkla döndü. Balıkçılar önce zaman kasalar dolusu mezgit ile vurdumduymaz dönerken, barbun ve istavrit bile aldı.

Kdz. Ereğli Akarsu Ürünleri Kooperatifi Başkanı Gaye Toprak geçmiş gün olmasına rağmen 38 sandık balıkla döndüklerini belirterek sezonun henüz iyi geçmesini beklediklerini söyledi. Yerey, “Sezonumuz açıldı, bilcümle balıkçılarımıza doğru artımlı benzeri sezon diliyoruz. İnşallah avımız bu yıl bol olacak. Havalar haddinden fazla yunak. Havaların yunak olmasından âlem verim biraz düşük. Gelecek olan fırtınanın avımıza hırçın etkisi benzer. Yaz havası, kumsal havası var gördüğünüz kadar. Şu an de sâdır balığımız tavuk balığı. 38 kasa tavuk balığı avladık. Bugün önceki balığımız elan fiyatlar henüz galiba olmadı” dedi.

İlk çevrim pelit avlayamadıklarını belirten balıkçılardan Yücel Tunçdemir, deniz sıcaklığından yağlık kenar bölgelerinde bir iki balık olduğunu tabir etti. Tunçdemir, “Balık mevsiminin önce günü, daha hangi olacağı anlaşılan gayrimümkün. Bahir sıcaklığı olağandan erdemli. Şu anda balık derinde, kıyıya yakın balık namevcut. Bunun sıkıntısını yaşıyoruz ama ilerleyen günlerde balık bollaşacak. Biraz bahir sıcaklığı üstelik var. Balık daha derinde şu anda, buralarda daha pelit gözükmedi. İlerleyen günlerde balığın henüz bile bollaşmasını bekliyoruz. Sezonun geçmiş tutulan balığı galiba bir fiyattan gider amma balık bollaştıkça eşit düşer. Şu dakika denizden tekir, mezgit, istavrit, pelit bekliyorduk amma şu anda daha bu civarda bulunmayan” dedi.

Erkan Öztürk adlı balıkçı ise, “Gelgel az buçuk çöp tenekesi, denizde az buçuk hamam. Şu anda av mevsimi biraz algın geçiyor ama ilerleyen günlerde havanın soğumasıyla beraber balığın bollaşacağını düşünüyoruz. Şu anda trol balıkları tavuk balığı, barbun, tekir, koruyucu, istavrit birkaç da olsa, o tür balıklar çıkıyor. Balıklar biraz az olduğu üzere şu anda az buçuk fiyatlı amma ilerleyici zamanlarda havanın soğumasıyla balık bollaşır, fiyatlarında düşeceğini durum ediyoruz” dedi. – ZONGULDAKShare: