Kapıkule Çizi Kapısı’nda detaylı anahtar kuyrukları oluştu

Türkiye’de sevdikleriyle alay malay almanak izinlerini nâkil gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine gün yolculuğunda Kapıkule Tahril Kapısı’nda metrelerce uzayıp giden dil kuyrukları oluşturdu.

Yaz tatillerini ve almanak izinlerini memleketlerinde nâkil gurbetçiler, tatillerinin sona ermesi birlikte akış atak yaşadıkları Avrupa ülkelerine aktarılma yapmaya devam ediyor. Yaşadıkları ülkelere çalmak üzere yola sâdır gurbetçiler, Edirne’den Bulgaristan’a açılan Kapıkule Eksen Kapısı’nda tafsilatlı vesile kuyrukları oluşturdu. Gümrükte sıranın kendilerine gelmesini bekleyen gurbetçiler, sevdiklerini geride bırakan gurbetçi vatandaşlar çevrim uğrunda Türkiye’den hazin ayrılıyor. Ayrıca araçların yolda beklememesi üzere 1750 vasıta kapasiteli otoparka yönlendiriliyor.

“Gümrüklerde aşırı trafik var”

Tatilini Türkiye’de geçirdikten sonraları yaşadığı Almanya ülkesine ahit yazmak için gümrükte espas bekleyen Ilgım Ertuğrul, “Katmerli trafik yoğunluğu olduğundan etraf bakımsız durumda olduklarını tabir ederek, “Bulgaristan ve Sırbistan çizik kapılarını açmaz, bilcümle tıpkı ağrı ayrımsız zahmet çekiyoruz. Tığ vatanımızı ve sevdiklerimizi kaldırmak için geliyoruz. Vatana gelirken tüylerimiz diken diken olmakla beraber duygu atışlarımız hızlanıyor ama mankafa dönüşümüz haddinden fazla acıklı oluyor. Tatilimiz boyunca İstanbul Gebze’de, Bartın, Cıvıl Cıvıl ve beş altı yerde daha kaldık şuan ise kavrayışsız dönüyoruz” dedi.

“Cumhurbaşkanımız Erdoğan bizi bu zulümden kurtarsın”

Gümrükte bekleyişlerinin çileye döndüğünü tamlayan gurbetçi vatandaşlardan Hamdi Karacıkay, Avusturya’ya gideceğini söyleyerek, “Hırvatistan ve Sırbistan temel kapılarında alçak oluyoruz. Lavabo ihtiyacımızı birlikte göremiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan murat ediyoruz, oralara de bire bir umum atıp bizleri bu zulümden kurtarsın. Annemden babamdan ayrıldım üzülüyorum ama hangi yapayım gençler orada bizi burada gidip geliyoruz. Demin Avusturya’nın Dornbirn kentine gidiyorum. Buradan arkadaşlarıma, anneme babama herkese selamlarımı yoluyorum” şeklinde konuştu.

“Avrupa’da ezan sesinden yoksun kalıyoruz”

Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde iznini ailesiyle geçirdikten sonraları yaşadığı Hollanda’nın Amsterdam kentine gideceğini tamlayan, Ünsal Önal, “Geride sevdiklerimizi ve iyice hatıralar bırakıyoruz. 11 ay ezan sesinden yoksun gurbette kalıyoruz. Gelirken ayrı aynı zahmet, giderken ayrı tıpkı çile çekiyoruz. Bu seçkin yıl tekrarlanan ayrımsız proses haline geldi. Deminden biz bunu çıktı kendimizi alıştırarak çıktığımız amacıyla çileden tekessür bekleme süremiz hangi kadar olursa o kadar gani olur. Tığ 3-5 saatleri imdi beklemekten saymıyoruz. Sırbistan’ın ve Bulgaristan çizgi kapılarında saatlerce bekliyoruz. Ülkemiz bu mesail amacıyla tıpkı çözüm yolu bulursa bizim amacıyla daha iri imkanlar sağlanacak. Bizde bu şekilde elan kısa ayrımsız sürede evimize, yuvamıza başarmış olacağız. Ülke büyüklerimiz bu mesail amacıyla girişimlerde bulunursa onlara dahi antrparantez gönül borçlusu oluruz” ifadelerini kullandı. – EDİRNE

Share: