“Kanser tedavisi fethetmek yavru sahibi olmanıza engel değil”

Amansız Hastalık tedavisinin tenasül hücrelerine zarar veren tıpkı tedavi olması dolayısıyla Türkiye’birlikte kanser tedavisi öncesi yumurta veya er suyu dondurma işlemlerinin yapılabildiğini hatırlatan Jinekoloji ve Veladet Uzmanı Dr. Öğr. Ü. Erkek Yeşiladalı, “Böylecene hastalar kanser tedavisinden bilahare dahi yavru sahibi olabiliyor. Fakat hangi yazık kim hastaların çokça büyük kısmı bu konuda tam bilgiye sahip değil” dedi.

Amansız Hastalık tedavisinde bugün gelinen noktayla bir nice kanserde tedavide oldukça kalburüstü sonuçlara ulaşılabiliyor. Ancak bununla birlikte özellikle genç yaşta kanserle karşı karşıya kalık ve alelhusus de yavru sahibi olmak talip eşhas üzere doğurganlığın korunması dahi ayrı ayrımsız önem taşıyor.

Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Ü. Er Yeşiladalı, bu noktada kanser tedavisi öncesinde uygulanacak testis ve bel dondurma işlemlerinin hastalara çocuk sahibi olma imkanı sağlayabildiğini söyledi.

HASTALAR BU KONUDA YETERLİ BİLGİYE SAHİP DEĞİL

Ancak bu konuda bibi hastaların tam bilgiye eş olmadığına bel fail Dr. Öğr. Ü. Er Yeşiladalı, konuyla ilgilendiren ilginç sonuçları olan araştırmayı paylaştı:

“2006-2010 yılları ortada ABD’de yapılan tıpkısı çalışmada kanser tedavisi algı hastaların hemen yüzde 6’sının tedavinin kısırlığa neden olabileceği ve doğurganlığın korunmasının olanaklı olduğu ile ilgili bilgilendirildiği tabir edilmiş. Bu inanılmaz düşük bire bir çap. Ancak sonuç 10 yılda ister haya dondurma tekniklerinin gelişmesi gerekse bu konunun kongre ve ilmî yayınlarda elan çok gündeme gelmesi sebebiyle bu oranda çoğalma var. Akıbet yıllarda İngiltere’da yapılan benzeri çalışmada bu oranın yüzdelik 34’e yükseldiğini görüyoruz. Ancak esasen üstelik hastaların üçte ikisinin bu laf üzerine bilgilendirilmediği sonucu çıkıyor. Tığ tenasül uzmanları olarak hem hastalarımıza hem bile onkoloji uzmanlarımıza bu laf üzerine farkındalık yaratmak namına elimizden geleni yapıyoruz.”

KANSERİN HEM KENDİSİ HEM DA TEDAVİSİ DOĞURGANLIĞI ETKİLİYOR

Dr. Öğr. Ü. Yeşiladalı, alelhusus yumurtalık kanseri ve merhamet kanseri gibi jinekolojik kökenli kanserlerde bu organların alınması gerekebildiği için doğurganlığın yitirilmesi riski ile karşı karşıya kalınabildiğini belirtti. bununla birlikte amansız hastalık türü fark etmeksizin genel kendisine kanser tedavisinin bile doğurganlık üstüne menfi etkileri olduğuna meni ederek şu bilgileri verdi:

“Vakit Kaybetmeden jinekolojik kökenli değil az daha hep kanserlerin tedavileri, şayet kimyasal tedavi ve ışın tedavisi kullanılacaksa, doğurganlığı etkileyebiliyor. Bilindiği için kanser, sağlıksız tıpkı hücre grubunun kontrolsüz çoğalması sonucu gelişen bire bir çor. Kemoterapi bile göze çoğalmasını engellemeye dayanan tıpkı tedavi yöntemi. Fakat bu formül maatteessüf vücutta çokça seçici davranmıyor, o yüzden saç üzere, tenasül hücreleri üzere, yenilenen ve artağan hücrelere engel verebiliyor. Radyoterapi üstelik benzeri şekilde, şayet yumurtalıklara mümasil tıpkı bölgeye yapılacaksa yumurtalıkların beis müşahede ihtimali erdemli. Bu nedenle bu tedavilerden önceki, alelhusus gitgide bala sahibi gelmek isteyen hastalar amacıyla doğurganlığın güvence altına alması çokça önemli.

“GERİ DÖNÜŞÜMSÜZ BİR ÜREME KAYBI YAŞAMAYIN”

“Böyle aynı imkan ve uygulayım bilimi varken vurdumduymaz dönüşümsüz bire bir tenasül kaybı süregelmek, bu imkanı sonraları öğrenen hastalar için yıkmacı tıpkısı durum yaratıyor” diyen Dr. Öğr. Ü. Er Kişi Yeşiladalı, gelişigüzel iki cinsiyet üzere dahi uygulanabilecek yöntemler olduğunu söyledi. Dr. Öğr. Ü. Yeşiladalı sözlerine şöyle devam etti:

“Kadınların tenasül hücreleri yumurtalar (oosit) ve bu hücreler yumurtalıklarda, erkeklerin üreme hücreleri ise spermler, bunlar üstelik testislerde bulunuyor. Bu iki aza de, hücre çoğalmasının bunaltıcı olduğu organlar, nedeniyle amansız hastalık tedavisinin hedefindeler. Bu nedenle hem erkeklerde hem kadınlarda kanser tedavisine başlamadan ilk doğurganlığın korunması konusu gündeme gelmelidir. Bildirme azından pestil bu konuda kesinlikle bilgilendirilmelidir. Tığ üreme uzmanları kendisine sadece hastalarımızın değil doktorlarımızın dahi bu konudaki farkındalığını artırmaya çalışıyoruz.”

“YUMURTALIKLAR DEĞİL, TESTIS DONDURULUYOR”

Günümüzde en kesif kullanılan yöntemlerin kadınlar amacıyla haya dondurma, rical içinse sperm dondurma olduğunu anlatan Dr. Öğr. Ü. Yeşiladalı, bu konuda insanlarda oluşan er bezi ve yumurtalık dondurma karmaşasını dahi şöyle açıkladı;

“Bu nitelik el ortada sıklıkla karıştırılan bire bir konudur. Da bazen hastalar çabucak bu nedenle çekinerek başvurmuyor.  “Yumurtalık dondurma” olarak kavisli tıpkı kullanma kullanılıyor.  Ancak biz hastanın yumurtalıklarını çıkarıp dondurmuyoruz. Yumurta üreme hücresi, mebiz ise bu hücreleri üreten organ. Biz takkadak yumurtalıkların içinden bu tenasül hücrelerinden bazılarını toplayıp onları donduruyoruz. Bu muamelat yumurtalıklara uymazlık vermiyor ve hastanın husye sayısını azaltmıyor. Bu ayrımı beğenmek istedim zira gâh hastalar yumurtalıklarını alıp donduracağımızı düşündükleri amacıyla çekiniyorlar.”

OLANAKLI OLAN BILDIRME KISA SÜREDE BAŞLANMALI

Bu tedavilerin amansız hastalık tedavisine başlamadan önceki yapılması gerektiğini hatırlatan Dr. Öğr. Ü. Sap Yeşiladalı, “Amansız Hastalık tedavisini geciktirmemek üzere üstelik türlü olan en gücük sürede yapılmalıdır. Haya dondurmak için verilen ilaçlar normalde adetin ikinci gününde başlanır. Fakat bu hastalarda zaman kaybetmemek açısından “random çıban protokolü” uygularız yani sayı döneminden bağımsız adına anında ilaçlara başlarız” diye konuştu.

KANSER TEDAVİSİNDEN NE BÜYÜKLÜĞÜNDE MÜDDET SONRALARI TULUK SÜT KUZUSU YAPILIR

Amansız Hastalık tedavisi tamamlanır tamamlanmaz, şayet hastanın genel durumu gebeliğe uygunsa tombul çağa tedavisinin yapılabileceğini söyleyen Dr. Öğr. Ü. Yeşiladalı sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Hastaya öncesinde umumi afiyet parametrelerine bakmak üzere tıpkısı dizi nefes testi yapılır. Zaman sayımı, uykuluk fonksiyonları, böbrek fonksiyonları, tiroid fonksiyonları kadar parametrelere bakarız. Bunlar normalse ve kanserde kür elde edildiyse tuluk bebek tedavisi ile gebeliğe hazırız demektir. Hastaların bilmesi gereken benzeri diğer büyük laf dahi tuluk çağa tedavisinin kanser konusunda gelişigüzel etkisinin olmadığıdır.”

“YUMURTALIKYAR TAMAMEN UYMAZLIK GÖRMÜŞ OLSA BİLE GEBELİK TÜR”

Yumurtalıklar zarar görmüş olsa bile, hastanın kanser tedavisi almış olmasının sonucu etkilemeyeceğinin altını çizen Dr. Öğr. Ü. Yeşiladalı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Amansız Hastalık tedavisinden yumurtalıklar beis görebilir fakat rahim alelumum zarar âmâ. O yüzden eğer elimizde dondurulmuş yumurtalar varsa, hastanın yumurtalıkları ağiz ağiza işlev yitirmiş olsa bile dosdoğru benzeri hamilelik elde edebiliriz. Elimizde aynı acıma ve dondurulmuş yumurtalar olması ehliyetli.”

Share: