KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU’NUN FESHEDİLMESİ DAVASINA KATILMA TALEPLERİNE RET

KADIN Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin tüzüklerine çap davrandığı iddiasıyla feshedilmesine ilgilendiren açılan davada, cinayete kurban giden kadınların ailelerinin iltihak talepleri reddedildi.

İstanbul 13. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya, mahkemeli dernek başkanı Fatma Gülsüm Önal, Cemiyet Başbuğ Yardımcısı Ağaç Ataselim ve müddeialeyh dernek üyeleriyle avukatları hazır bulundu.  TBMM Avrat Okazyon Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Çiğ Nurlu Süllü, CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Komutan Yardımcısı ve Denizli Saylav Gülizar Biçer Esmer, Norway Pen Derneğinden Caroline Stockford, İsveç Konsolosluğu Başkonsolos Yardımcısı Björn Johnson, Hollanda Başkonsolosluğu Başkonsolos vekili Karin Cones Scapen, Türk Üniversiteleri Kadınlar Derneği Sazak Idarehane Başkanı avukat Şerife Arıcı Şans, İstanbul Barosu Komutan Yardımcısı Nazan Moroğlu bile duruşmaya izleyici olarak katıldı.

Mahkemede hezel alan dernek avukatları, derneğe açılan kapatma davasının hukuka çap olduğunu ve davanın düşürülmesi gerektiğini savundu. Avukatlar, davanın açılmasına sebep olan ve dosyada tanıt muazzez polis güçleri fezlekelerinde düz düz suçlamaların, anlatım özgürlüğü kapsamında kaldığını söylediler.Türkiye Avrat Dernekleri Federasyonu, Mor Yapı Eş Sığınağı Vakfı, Ilk Kadınlar ve Füru Derneği ile öldürülmüş kadınların aileleri birlikte davaya katılma talebinde bulundu. Kaynak Gültekin’in babası Sıddık Gültekin, “Bulak kaybolduğu zaman Bitlis’ten Muğla’ya gittim. Yanımda kimse yokken bu platform vardı. Parçalanmamış duruşmalara gittim. Temas duruşmada, kar, kış, sıcak altında saatlerce benimle alay malay beklediler, bana bindi oldular, teselli ettiler. O bölüm bugündür değme ant yanımdalar. Kimesne çıkar yerine düşünmesin, manevi bindi verdiler. Vakit bu platforma gelene kadar Türkiye’da kapatılması müstelzim çokça topluluk var. Bunların kapatılacağı yerde, insanlığa hayır, bölüt hizmet eden bu derneğin kapatılmak istenmesini anlamıyorum. Davaya müdahil girmek istiyorum” dedi. Cemiyet avukatlarından Sevda Nur Söz, tekmil müdahillik taleplerinin kabul edilmesini ve tekmil tanıkların dinlenilmesini irade ederek, tıpkı ahir duruşmada bütün dosya kapsamında savunma yapmaları üzere müddet istedi.

KATILMA TALEPLERİNE RETMahkeme, müdahillik taleplerinin reddine karar verdi. Hakim, tanıkların dinlenilmesine ve kül dosya geldikten bilahare avukatların beyanda bulunulması amacıyla müddet vererek duruşmayı 11 Eş 2023 tarihine erteledi.

DAVA KONUSU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Endüstriyel Hukuk Sormaca Bürosunca hazırlanan davanamede, İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünün 29 Mart 2021 tarihli yazısında, Şişli Kurtuluş’ta ruh gösteren Eş Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği için şikayetlerde bulunulduğu belirtiliyor. Davanamede, bu şikayetlerde derneğin, eş haklarını dulda kisvesi altında familya mevhumunu, kadınları ve çocukları yok farzımuhal parçaladığı, toplumda kaos yaratıp mağduriyetleri artırmayı amaçladığı, Reisicumhur karşı taşlama söylemleri olduğu, derneğin amacına, yasa ve ahlaka uymaz elektrik gösterdiği belirtilerek feshine değişmeyen verilmesi rica ediliyor.

– İstanbul

Share: