İzmir’de Tarkan Heyecanı. “Kordon’da Evlerini Günlük 500-1.000 Dolar Arası Kiralayanlar Var”

Malumat: ABDULLAH ÇELEBİ – Alıcı: KERİM KASIT

İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı zımnında 9 Ilkgüz’de Kordon’birlikte yapılacak Tarkan konseri öncesi kentte nazik heyecan yaşanıyor. Konserin yapılacağı meydana vekil tekmil restoranlarda rezervasyonlar dolarken Kordon İş Adamları Derneği Başkanı Variyet Yüce; Hollanda, Belçika ve Almanya’dan dahi dilek geldiğini açıkladı. Restoran işletmecisi Toray Altay, “Evlerini o gün için 500-1.000 dolar arası kiralayan insanlar duydum. ‘Tarkan çılgınlığı’ diyorum” dedi. Aynı eksantrik işletmeci ise “Bahçemiz 40 yabanlık, 80 kişi rezervasyonumuz var. 180 kişiyi da anlayışsız çevirdik” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin kurtuluşunun 100. yılı zımnında planladığı dinleti ve etkinlikler, İzmir’da esnafın yüzünü güldürdü. Bu kapsamda 9 Eylül Cuma Günü saat 22: 00’de yapılacak Tarkan konseri öncesi Kordon’daki umum işletmelerde rezervasyonlar doldu.

Kordon’de evleri olan bazen kişilerin evlerini 500-1.000 dolar arası gecelik kiraya verdiği öne sürülürken Kordon İş Adamları Derneği Başkanı Mal Büyük, İzmir ve belde illerin yanı sıra Almanya, Belçika ve Hollanda’dan üstelik rezervasyonlar yaptırıldığını söyledi. SIMURG Haber Ajansı’na konuşan Makro, şöyle konuştu:

“İzmir’in doğum haset. Her tevellüt gününde insanlar şüphesiz iyicene şeyler yapıyorsa biz da bugünü İzmirliler olarak Tarkan konseriyle taçlandıracağız. Esnafımız, konser haberi önceki duyulduğu günden beri menüler hazırladı. Tarihi güne şehadet yazmak talip, İzmir ve yöre iller ile yetersiz dışında yaşayanlar de rabıta gösteriyor. Birkaç esnaf arkadaşımla konuştum, ‘Hollanda, Belçika, Almanya kadar yerlerden dahi rezervasyonlar oldu, kapora yatırdılar’ dediler. Bundan ayrı tıpkı esenlik aldım. İzmir’in tevellüt gününü bütün gelişigüzel domuzuna etkinliklerle kazasız belasız kutlayacağız. ‘Bu hususi günde ben birlikte görünmek istiyorum’ diyecek birçok İzmirli olacak. Milyonların olduğu aynı dönüş olacaktır.”

“DENİZDEN BIRLIKTE TEKNELER GELECEK”

9 Eylül üzere hususi menüler oluşturulduğunu ve buna bakarak karşılık belirlendiğini dile getiren Sermaye Mehabetli, şöyle devam etti:

“Birçok yemek listesi oluşturuldu. 2 bin 500 liradan başlayıp 15 bin lirayı bulan menülerin olduğunu görüyorum. İçeriği değişik şeylerle doldurulmuş, evre paye artırılmış menüler var. İnşallah bu zor süreçlerde Kordon esnafı için da benzeri nebze ilaç olacak. Birçok esnaf arkadaşım, meşgul olduğunu söyledi. Yüzde 99 doluluk oranı olan benzeri Kordon’dan bahsediyoruz. İşletmeciler, yersiz olan taraf taraflara de dilek olduğunu ve oralara birlikte masa atılacağını söyledi. İşgalin başladığı bölüm Kurtuluş Savaşı’nı başlatan ve işgalin bittiği dönem birlikte Kurtuluş Savaşı’nı car biricik kent İzmir. Burada İzmirliler yerine Kurtuluş Savaşı’nı 100. yıla yakışan bire bir şekilde kutlayacağız. Seçkin konserde balkonunda misafir ağırlandığına şahit oluyoruz. Bahir yolu ile bile muhakkak geleceklerdir. Haddinden Fazla ayrımlı bire bir çağ olacak. Bahir yolu ile birlikte bir nice teknenin konsere haremlik edeceği duyumunu aldık. Hem burada balkonlarında oturanlar, işletmelerimizde hem bahir marifetiyle gelenler ile yetersiz dışından gelenlerle İzmirliye yakışan bir şekilde kutlayacağız. Tarkan konserini buraya getiren Büyükşehir Belediyemize dahi teşekkür ediyorum.”

“TARKAN ÇILĞINLIĞI”

Alsancak Kordon’birlikte 14 yıldır restoran işleten Toray Altan, dinleti öncesi hazırlıklarını şöyle anlattı:

“Rezervasyonlarımız çokça dolgunca. İzmir için tarihi aynı aktarılma. Yıllar bilahare Tarkan’ı sahnede başlamak mutlu edecek insanları. Kordon’da birlikte olması bizim üzere aynı mevhibe. Kordon’dahi 14. senem. Böyle anca ayrımsız yoğunluğu, benzeri Cumhuriyet Altını Mitingi’nde görmüştük durum ediyorum. 7-24 telefonumuz çalıyor. Rica minnet ‘Lütfen düz ayırın’ diyorlar. Sonuçta bizim üstelik sandalyemizin tıpkı sınırı var. Keşki imkanlarımız elan degaje olsa. Tarihi eyyam çoğalsa kim herkesin yüzü gülse. Çokça donuk eyyam geçirdi Kordon esnafı. Şu anda esnafın yüzü gülüyor. Elimizdeki fiyatları yansıtıyoruz. Zaman ego ‘Can başı 5 bin’ desem, söylenip bu parayı verip masaları dolduracak insanlar var. Elbette biz, kendimize yakışanı yapmakla mükellefiz. O periyot çok korkulu olacağından dolayı vakit kaybetmeden ‘Fiks benzeri sevap uygulayalım’ dedik. Sevimli başı 500-600 ile 700-800 lira arası misil bahis konusu. Bunun üzerine geçmek dayanabilen doğru değil. Evlerini o zaman amacıyla 500-1.000 dolar arası kiralayan insanlar duydum. ‘Tarkan çılgınlığı’ diyorum. Kâh insanlar diyor kim ‘Oturulan gelişigüzel metrekareye benzeri dirilik oturmayacak. Dizge birini sırtına alacak. Değme yere basan, iki kişiyi sırtına algı’ diyerek dedikoduları duyuyorum.”

“180 KİŞİYİ GERİ ÇEVİRDİK”

Tıpkı apayrı aşçı işletmecisi Harun Istimara ise “8 yıldır Kordon’dayız. Bahçemiz 40 şahsiyet, 80 can rezervasyonumuz var. 180 kişiyi da kafasız çevirdik. Halen arıyorlar, gece 11: 00-12: 00’ye büyüklüğünde. Tığ üstelik ne yapacağımızı bilmiyoruz. İçkisiyle alay malay 600 civarı ödeyecekler, gönül başı namına. Kendi evcil müşterimiz gelecek. Rezervasyonlarımızı tanıdıklarımıza yapıyoruz” diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

KONSER ALANINDAN INCELIK İŞYERLERİNDEN DETAYKORDON İŞADAMLARI DERNEĞİ BAŞKANI SERMAYE ŞANLI RÖPORTAJESNAF RÖPORTAJ- Toray Altan- Harun KıymetlendirmeShare: