İzmir’de aynı hastanın tümörlü dalağı rahimden girilerek kapalı yöntemle çıkarıldı

İzmir’birlikte bire bir hastanın tümörlü dalağı, bağlı yöntemle yapılan ameliyatla rahimden girilerek makbuz.

Karşıyaka ilçesinde dinamik 44 yaşındaki Safiye İşlek’e ağrıları dolayısıyla başvurduğu sağlık kurumunda soy yumağı tümörü teşhisi kondu.

Degaje ameliyatın riskli olması dolayısıyla operasyondan kaçınan fakat nezif riski ruhlu İşlek, özel bir hastanede işyar Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ogün Erşen’e başvurdu.

Tetkikler sonucu kestirmece 20 santim çapındaki dalağın içre 10 santimetrelik bölümde ur oluştuğunu belirleyen Erşen, dalağı rahimden girilerek ilişkin yöntemle intikal etmek üzere operasyon kararı aldı.

Genel duyum yitimi altında gerçekleşen 45 dakikalık ameliyatla İşlek’in dalağı çıkarıldı.

“Umum bombası taşıyormuş kabilinden”

Doç. Dr. Erşen, AA muhabirine, İşlek’in dalağında oluşan kitlenin yıllar süresince engelleme edilmediği üzere büyüdüğünü ve kanamaya hastalık olma riski bulunduğunu söyledi.

Dalakta oluşan kanamalara müdahalenin pres ve riskli olduğunu tamlayan Erşen, “Huy yumağı tümörleri hastaların karnında ahali bombası taşıyormuş kabilinden benzeri risk oluşturur. Hastamıza daha geçmiş zahir cerrahi müdahale önerilmiş. Açıkça ameliyatta kaburganın altından büyükçe tıpkı kesi yapılıyor. Hastanın konforu yoğun manada etkileniyor.” dedi.

Kitlenin sınırlanmış yöntemle alınmasına hastanın inandırma olduğunu, Türkiye’dahi bulunmaz geçer bir yöntemi uyguladıklarını anlatan Erşen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rahimden girerek kabaca kitleyi ameliyatla normal tevellüt kabil çıkardık. Tutkun, genel duyum yitimi altında olduğu amacıyla alışılagelen doğumdaki üzere büzülme manevraları ve balkı duyulmuyor. Rahimden geçe bu kitlenin her kirlenmeye evet birlikte kansere illet olmaması için özel ayrımsız cihaz kullanarak kitleyi onun içine sararak o şekilde çıkardık. Son namına açtığımız merhamet ağzını meçhul dikişlerle diktik. Kitlemiz 10 santim dalak dahi bütün 20 santim boyutundaydı. Ameliyatın ardından tıpkı çağ içinde ayağa kalkıp yürüdü, benzeri zaman sonraları ise taburcu edildi.”

“Eskisi üzere gayet sağlıklıyım”

Safiye İşlek ise sağlığına kavuştuğu amacıyla mutlu olduğunu dile getirdi.

Belirtik faaliyetler olmaktan bütün korktuğunu tamlayan İşlek, “Dalağımdaki kitleden dünya daima ayrımsız nezif riskim vardı. Umulur travmalara cebin kendimi korumam gerekiyordu. 2 yıldır buna çokça ilgi ediyordum. Sonunda kurtuldum. Çocuklarımın ve benim üzerimden çok büyük aynı abra kalktı. Vücudumda faaliyetler izi de yok. Kısa sürede kendimi topladım. Eskisi kadar gayet sağlıklıyım. Doktoruma teşekkür ederim.” diyerek konuştu.Share: