İzmir merkezli 10 ilde düzenlenen dolandırıcılık operasyonunda 18 dalavereli yakalandı

İzmir merkezli 10 ilde planlı operasyonda dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla 18 kuşkulu gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, ele geçirdikleri müştekilere ait sosyal iletişim araçları hesaplarından faziletkâr konuşu “forex” yatırımıyla ilgili paylaşımlarda bulundukları, hesaplarda fena kişilerin güvenini kazanıp kendileriyle iletişime geçenlerden yüksek rüşvet vaadiyle “yatırım danışmanlığı ücreti” adı altında dünyalık temenni ettikleri, bu eşhas üzere çokça dünyalık kazandıkları yönünde düzme dekontlar düzenledikleri, kazandıkları parayı alabilmeleri için “rüşvet ve dosya masrafı” adı altında ecir istedikleri ve işlemlerin yasalı olduğuna ikna etmek için Doğruluk Bakanlığının resmi alım logosunu ve internet sitesine ait görüntülük resimlerinin olduğu vesika ve fotoğrafları gönderdikleri öne sürülen 19 çirkin karşı bakı kararı verildi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Uğraş Şubesi ekipleri, ayyarlık zanlılarının gözaltına alınması için İzmir’in birlikte Adana, Antalya, Batman, Gaziantep, Hatay, Manisa, Mersin Ağacı, Trabzon ve Van’da eş zamanlı cerrahi müdahale başlattı.

Ekipler, belirlenen adreslere düzenlenen operasyonda 18 şüpheliyi gözaltına aldı, firari zanlının yakalanması amacıyla çalışmalar sürüyor.

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda çokça sayıda sayısal materyale el konuldu, benzeri ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Zanlıların, İzmir’de 9, devlet genelinde 121 kişiyi dolandırıp tahminî 1 milyon 800 bin teklik nahak yere rüşvet elde ettikleri istikbal sürüldü.Share: