İzmir marifet! Karşıyaka’da Havada, Karada ve Denizde 9 Ilkgüz Şöleni

Karşıyaka Belediyesi, İzmir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yılını haddinden fazla özel etkinliklerle kutlayacak. 8 Eylül akşamı Karşıyaka sahilinde yapılacak korteji gökyüzünden uçaklar, denizden yelkenler selamlayacak. Karşıyaka Anıt’ta “2022 Efe Tek Kalpgâh” etkinliği ile devam edecek çalkantı, Karşıyakalı sevilen sanatkâr Nazan Öncel’in konseriyle zirveye çıkacak.

Karşıyaka Belediyesi Orkestra Müdürlüğü vasıtasıyla hazırlanan tebrik programı, 8 Eylül Perşembe Haset saat 19.00’birlikte, binlerce Atatürk sevdalısının katılacağı kortejle başlayacak. Karşıyaka Şehremaneti Bandosu’nun çalacağı marşlarla Zübeyde Karı Nikah Sarayı’ndan başlayacak yürüyüşe açıktan uçaklar, karadan araçlar, denizden da yelkenler ve kanolar zevcelik edecek. Araçların en önünde, Atatürk ve kurmaylarının arabasını temsilen, 1924 dublör tıpkısı Rolls Royce vadi algı. Ardı Sıra, o güne özel yerine süslenecek Vosvos grubu ile otomobiller, motosikletler ve bisikletler gelecek.

GÖKYÜZÜ ŞENLENECEK

Katılımcılar Cemal Gürsel Caddesi üzerinden Atatürk, Annesi ve Eş Hakları Anıtı’na ilerlerken, havada üstelik ayrı ayrımsız görsel şölen yaşanacak. F-4, F-16 ve T-38 uçakları ile 2. Ana Jet Üssü’nden havalanacak olan Airshow grubu, bayram üzerinde selamlama uçuşu yapacak. Peşi Sıra Cougar tipi helikopter ve paramotorlar korteje gökyüzünden zevcelik edecek. Karşıyaka Yelken Kulübü ile Karşıyaka Belediyesi Kano ekibi ise coşkuyu körfeze taşıyacak.

2022 KİŞİYLE ZEYBEK

Yürüyüşten sonradan saat 19.45’te Anıt’ta, 9 Eylül’ün 100. Yılı Onuruna ‘2022 Efe Yegâne Canevi’ etkinliği başlayacak. ‘Karşıyaka’da Ağabey Bilmeyen Kalmasın’ projesi ile ücretsiz namına açılan kurstan mezun olanların dahi meydan alacağı etkinlikte, Karşıyakalı vatandaşların katılımıyla 2022 kişilik tıpkısı eylem gerçekleştirilecek. Kebir gösteri, katılımcılar aracılığıyla oluşturulacak dev Atatürk imzasıyla noktalanacak.

Efe gösterisinin arkası sıra, kurtuluş kutlamaları çok hususi bire bir dinleti ile taçlanacak. Karşıyakalı yüzü sıcak sanatkâr Nazan Öncel’in hemşehrileriyle buluşacağı çalgı aleti şöleni, benzeri alanda saat 20.30’birlikte başlayacak.

İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl dönümü zımnında Karşıyaka’de yapılacak kutlamaların senelerce hafızalardan silinmeyeceğini söyleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Karşıyaka Belediyesi adına; hem 9 Eylül’ün ve 100’üncü yılın onuruna, hem da Karşıyaka’mızın Atatürkçü kimliğine çok yakışacak aynı kutlama programına imza atacağız. Herkesi etkinliklerimize katılmaya ve bu nazik coşkuya eş olmaya çağırıyoruz” dedi.

Share: