İzmir haberi! Karşıyaka ile Eskişehirspor arasında ülfet rüzgarı

TFF 3’üncü Grup 1’inci Grup’a çıpa atan Türk futbolunun sunma güzel kulüplerinden Karşıyaka ile Eskişehirspor’u cumartesi günü yıllar sonra yüz yüze getirecek karşılaşma öncesi iki takımın taraftarları arasında hukuk rüzgarı esti. Önceki yıllarda rekabetlerindeki sekilik olaylarıyla hatırlanan iki esaslı ekibin 14 sene sonradan ilk kez oynayacağı maçın arifesinde Eskişehirspor taraftarlarının yaptığı açıklamayla uzattığı zeytin dalına Karşıyakalılar benzeri şekilde karşılık verdi. Transfer yasağıyla üst üste zümre düşerek 3’üncü Tabur’üstelik üstelik grubun dibine demir atan Eskişehirspor’bile Eskişehirspor Taraftarlar Birliği, “Bilindiği üzere Eskişehirsporumuz haddinden fazla keskin günler geçirmekte. Türk ayak topu liglerinin bildirme sonuncusu durumundayız. Ancak taraftarımız gelişigüzel sabık devir henüz de çok direnmeye devam ediyor ve tığ kabil uzun yıllardır direngen, armasını terketmeyen, Türkiye’dahi topluluk adına mezkûr, ayrıca önceki yıllarda aramızda ezeli benzeri rekabetimiz olan Karşıyaka ile yıllar sonraları yeniden karşılaşıyoruz” açıklamasını yaptı.

Açıklamada, “Eskişehirspor ile Karşıyaka bugüne kadar 22 maçta yüz yüze gelmiştir. en üst 4 Mayıs 2008 tarihinde karşılaşan iki dünya 14 sene sonradan gene yüz yüze geliyor. Esbak yıllarda benzeri çok olumsuzluk ruhlu iki camiayız. Fakat şu an iki camia dahi namına yakışmayan liglerde, yaraşıksız yerlerde. Kesinlikle bu iki camianın dahi yeri buralar değil. Senelerce birbirimizle uğraşmakla geldi geçti ve demin Türk futbolu camialardan ırak proje takımlarının oyuncağı oldu. Bu sporu güzelce ayla getiren taraftarın olmadığı takımlar Süper Yığın’e imdi. Bizler daha çok birbirimizle uğraşmak hesabına armalarımızı yaşatıp, layık oldukları yere hissetmek üzere uğraşmalıyız. Bu bağlamda evvelden yaşananları evveli bırakıp Karşıyaka camiasıyla eskimemiş tıpkı iş açıp aradaki bu unutulan ama bibi insanların acep dediği gerginliği sonlandırmak için etap atıyoruz. Kendisini bilen koca şekilde şehrimize gelip armasını destekleyecek olan kül Karşıyaka taraftarını şehrimize davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

SON YILLARDAKİ EN ANLAMLI ÇAĞRIKarşıyaka Taraftarlar Derneği, Eskişehirspor cephesinden uzanan ülfet eline benzeri şekilde eşit verip son yıllardaki arz manalı çağrıyı aldıklarını belirtti. Karşıyakalıların açıklamasında, “Bu hafta deplasmanda rakibimiz Eskişehirspor tribünlerinden sonuç yıllardaki yeryüzü düşündürücü çağrıyı aldık. Sağduyulu, gönülden, kaynak benzeri tribün söylemi olan bu yaklaşıma ürkmek duyuyor ve bu haftaki maçın yemeden içmeden ayrımsız lig maçı olmaktan mavera kamu devlet taraftarlarına aynı tasavvur olacak tarihi aynı karşılaşma olacağına inanıyoruz. Doğru dünya kulüplerinin maalesef çoğunun liglerdeki durumu ve ekonomileri çok acı. Bunun üzüntüsü ve yükü bütün tribünlerin üstünde. Es-Es’li tribünlerin bu tespiti yaparak taraftarımızı mihman edeceklerini car etmeleri, özellikle alelhusus şehrin gelişigüzel yerinde ahbapça davranılmasını taraftarlarına talkın etmeleri benzeri bile bunu haddinden fazla majör bir maçta gösterişsizlik ile yapmalan çok amma çok eşsiz. Tığ üstelik buradan hem kendi taraftarımıza hem da Eskişehirspor taraftarına sesleniyoruz.Bu maçta, Karşıyaka delikanlılığının, efendiliğinin ve taraftarlığının sunu güzelini, sunma töz halini Es-Es’li taraftarların umursamayan şartsız topluluk sevgileri ve adanmışlıkları ile harmanlayarak tribünlerin çirkini güzele, kötüyü iyiye, zoru kolaya, düşmanlığı dostluğa çevirme gücünü birlikte göstereceğiz. Zamanında bire bir çokça takımla sahada rakiplik tribünde hukuk yaparak kat sayı olduğumuz kabilinden Es-Es’li tribünler ile bu anlayışı birlik ülkeye eş hale getirelim. Maçtan önce Eskişehirlilerle birlikte yaşatacağımız ülfet ortamını, bizlere yakışan tezahüratlar ile rekabete taşıyıp, maç böylelikle birlikte üç ihtimalden hangisi olursa olsun üs taraftarlığın skoru değil idealleri sürmek olduğunu gösterip Eskişehirspor taraftarının bu değerli çağrısına genişlik güzelce karşılığı verecek ve parçalanmamış tribünlerin değişimine Eskişehir tribünleri ile birlikte avangart olacagız inşallah” cümleleri yer aldı.SON KARŞILAŞMA 14 YIL ÖNCE

Karşıyaka ile Eskişehirspor, tarihlerinde sonuç adına 14 sene geçmiş 1’inci Grup’dahi rakip oldu. 4 Mayıs 2008’bile İzmir’de oynanan son maç 3-3 eşitlikle bitti. Eskişehirspor o mevsim Play-Off’tan Süper Kütle’e çıktıktan sonraları yıllar içre 3’üncü Küme’e kadar geriledi. Karşıyaka ise 2016’üstelik 1’inci Kütle’den, 2018’bile ise 2’nci Tabur’den düşüp 5 sezondur 3’üncü Öbek’e demir attı. 1965 yılında başlayan rekabette henüz önceki Süper Küme, 1’inci Yığın, 2’nci Tabur ve Türkiye Kupası’nda karşılaşan iki takımın yolu ilk kez 3’üncü Klasman’bile kesişti. Grupta transfer yasaklısı Eskişehirspor, 1 puanla son sırada, Karşıyaka ise 10 puanla dördüncü basamakta bulunuyor. Eskişehir Yeni Stadyum’bile cumartesi akşamı saat 19.00’dahi oynanacak maçta 32 bin 500 kapasiteli statta Karşıyaka taraftarına 1625 nefis kontenjan ayrılması bekleniyor.

Share: