İzmir haberi: İzmir’de Öğretmenlik Çığır Kanunu Protestosu: “Telafisi Cins Sıfır Sorunlara Amil Olacak”

Vukuf: ABDULLAH ÇELEBİ-Alıcı: KERİM UĞUR

Türk Terbiye-Sen İzmir şubeleri, Muallimlik Meslek Kanunu’nu (ÖMK) ve bununla birlikte getirilen kariyer basamakları sistemini protesto etti. “İnsan gibi seyretmek istiyoruz, “ÖMK revize, imtihan bozma” yazılı dövizler taşıyan öğretmenler, Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer’e “Bu uygulamadan ve sınavdan derhal vazgeçilmelidir. Israr edilmesi telafisi türlü olamayan sorunlara amil olacaktır” diyerek reaksiyon gösterdi.

Türk Terbiye Sen İzmir üyeleri, bugün Han SKG İl Müdürlüğü uğrunda toplanarak Muallimlik Meslek Kanunu’nun (ÖMK) dümbelek çekilmesi için gösteri yaptı. “Bizi sınava değil, dikkate karşı”, “İnsan gibi sürdürmek istiyoruz”, “ÖMK rötuşlu, imtihan fesih” yazılmış dövizler açan öğretmenler, “Memuruz, haklıyız, kazanacağız” ve “Türkiye sevdamız savsaklamak üzere kavgamız” sloganları attı.

BAKAN MAHMUT ÖZER’E TEPKİ

ÖMK ile getirilen kariyer basamakları sistemini ihtarname fail öğretmenler, matbuat açıklaması yaparak Mili Eğitim Mahmut Bakanı Mahmut Özer’e birlikte reaksiyon gösterdi. Bakan Özer’in “Muallimlik Çığır Kanunu 60 yıllık tıpkısı özlemdi. Bu heyecan 14 Şubat 2022 tarihinde yayınlanan 7354 Dar Muallimlik Iz Kanunu’yla giderildi” sözlerinin anımsatıldığı açıklamayı Türk Eğitim Bilimi Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı İrfan Toksoy okudu. Açıklama şöyle:

“Sayın Vekil eğitim bilimi camiasından topyekün gelen keder ve açıklamalara kulaklarını tıkamış görünüyor. Koca Türk milletinin ve onun parçası olan öğretmenlerin beklentisi Meclisimizin mesaiye başlamasıyla alay malay evgin ve yabansı ayrımsız çalışmayla tabanın beklentisine kulak verilerek eksikliklerin terbiye paydaşlarının teklif ve görüşleri da dikkate alınarak giderilmesidir. Yasa maddeleri baştan yazılarak Meclis’ten geçirilmelidir. Bu uygulamadan ve sınavdan derhal vazgeçilmelidir, ısrar edilmesi telafisi türlü olamayan sorunlara amil olacaktır. Hoca odalarında hisse senedi barışı bozulacak, mektepli velileri itibarıyla hoca tercihi ile ilişik sonuçları on paralık bile olumlu sıfır istekler oluşacak. Öğretmenlerin kariyer basamaklarında yükselmesi sınavla belirlenemez. Çünkü imtihan vakit kaybetmeden bilgiyi ölçer. Muallimlik irfan mesleği değil bildiğini aktarma ve müspet olaylar geliştirme mesleğidir. 1739 Basit MEB Anne Kanunu’nda de belirtildiği gibi öğretmenlik, tıpkı eksperlik mesleğidir. Öğretmenlerin yetkinliği, yeterliliği ve başarısı sınavla ölçülemez ve bu tür düzenlemeler öğretmenlik mesleğinin saygınlığına engel verir. Bu sebeple kariyer basamaklarında imtihan şartı kaldırılmalı, önce günden beri savunduğumuz şekilde; 10 yılını dolduran temas öğretmen ehlihibre hoca, 20 yılını dolduran gelişigüzel öğretmen başmuallim olmalıdır.”

“VERGİ DİLİMİ YÜZDELIK 15’E SABİTLENMELİ”

Taleplerin da sıralandığı açıklama şöyle bitmeme etti:

“Biz eksper ve başmuallimlik sınavının akseptans edilemeyeceğini ifade ederken, sayın bakanımız Mahmut Özer şartları sağlayıcı öğretmenlerin yüzde 95’inin kariyer basamakları sistemine başvurduğuna ilgi çekmiş. Sayın Vekil’a şurası uyarmak isteriz ki öğretmenler kariyer ve imtihan meraklısı oldukları için bu sınava referans yapmamıştır. Baskı günlerden geçtiğimiz konuşu sorunlarla mücadele ettiğimiz bu günlerde familya bütçesine biraz henüz katkısı olacağı üzere bu manasız sınava başvurmuşlardır. Bu durumdan kıvançlı olup olmadıklarını yakalamak amacıyla bakanlığımız tıpkısı soruşturma çalışması yaparsa sonuçlarını bilcümle halkoyu görecektir. Eğitim çalışanları toplumdaki ayrıksı bordrolu çalışanlar gibi iktisadi müşkül içindedir. Familya ayında yapılacak aylık zamlarında asıl para şişkinliği rakamlarının dikkate alındığı; pahalılık, nema, bolluk payı, harcamalar ve önceki dönemde yaşanan kayıpların telafi edildiği, memurlar vasıtasıyla kabul edilebilir ayrımsız maaş artışı sağlanmalıdır. Çalışanların idrak dilimi yüzde 15’e sabitlenmelidir. Sözleşmeli personelin kadroya geçirmesiyle ilgilendiren kendisine hükümet nezdinde yapılan çalışmaların aynı zaman ilk tamamlanarak cemi garantisiz kontratlı personelin 4A’lı memur kadrolarına geçirilmelerini kâm ediyoruz. Tamam tıpkısı kargaşaya dönen kamuoyunda 3600 ek araz olarak tanıdık düzenlemenin çalışanlar arasındaki eşitsizliği kaldıracak şekilde düzenlenerek güncelleştirmeler yapılmalıdır.”

Share: