İzmir gündem haberi | İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Dam Arazisinin Rekreasyon ve Park Yeri Alanı Adına Düzenlenmesi İçin Harekete Geçti

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yıkımı tamamlanan Buca Cezaevi’nin rekreasyon ve park alanı kendisine düzenlenmesine müteveccih tasrif çalışmalarına başladı. Konuyla ilişkin önergenin İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine alındığını belirten Başbuğ Tunç Soyer, “İzmir’in yer balaban ilçesi Buca’nın betona değil yeşile ihtiyacı var” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Mahbes’nin yıkılmasının arkası sıra arazinin rekreasyon ve otopark alanı namına düzenlenmesiyle ilişik traksiyon çalışmalarına başladı. Mekân ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı tasrif değişikliğiyle park alanlarının balaban bölümünün betona dönüştürüldüğünü tamlayan İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, “Mevcut planlardaki yeşil kayran miktarının azaltılarak inşaata kayran ayrılmaya çalışıldığını görüyoruz. Meğerse İzmir’in sunu şişman ilçesi Buca’nın betona değil, yeşile ihtiyacı var. Alanın rekreasyon ve park yeri alanı yerine düzenlenmesine müteveccih çekim çalışmalarına başladık. Konuyla ilgili önerge Büyükşehir Belediye Meclisi’nin gündemine girdi” dedi.

SÜREÇ NASIL İLERLEDİ?

Buca Kodes alanı, 1962’birlikte onaylanan geçmiş planında “mapus alanı” iken 1981’da mülga Bayındırlık İskan Bakanlığı’nca yapılan plan ile “bölük, eğitim ve otopark alanı” kendisine planlandı. Alana ev imarı bu tarihte getirildi. Mülga Mamure ve İskan Bakanlığı ile Türe Bakanlığı’nın talebiyle yapılan ve 25 April 2003’te İzmir Büyükşehir Belediyesi eliyle onaylanan 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı değişikliğinde ise tıpkı kısmı “Tecim Seçenekli Konut Alanı”, kısmen üstelik “Otopark, Otopark ve Ev” kullanımlarına alındı.

Buca genelinde 6 Ilkgüz 2011’de onaylanan ve hala uygulanan olan 1/5000 ölçekli Koşuk İmar Planı Revizyonu’nda ise 2003’teki tasrif kararı ayrımsız şekilde aktarılarak, alanın bir kısmı “Ikincil İş Merkezleri ve Ortaöğretim Üretim Alanı”, kısmen da “Nöbet, Park, Otopark ve Dinlenme Alanı” kullanımlarında kaldı.

20 Teşrinievvel 2003’te Büyükşehir Belediyesi’nin onayladığı ve bibi yürürlükte bulunan 1/1000 Ölçekli Aplikasyon İmar Planı’nda ise söz konusu alanın 24 bin 580 metrekarelik kısmı tecim veya ev alanı (mecmu yapım alanı 36 bin 780 metrekare), 7 bin 650 metrekarelik kısmı terbiye kuruluş alanı, 20 bin 600 metrekarelik kısmı otopark alanı, 6 bin metrekarelik kısmı park alanı olarak işaretlendi.

PARK KÜÇÜLDÜ, TİCARET ALANI BÜYÜDÜ

Son olarak 9 Ağustos 2021’üstelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlatılan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı değişikliği teklifi İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne iletildi. Büyükşehir, alım görüşünde kâin aplikasyon planında yaklaşık 40 bin metrekare olan yapım alanının 70 bin metrekareye çıkarıldığına, eğitim alanının 7 bin 650 metrekareden 4 bin 500 metrekareye, kestirmece 20 bin 600 metrekare olan park alanının dahi 7 bin 400 metrekareye düşürüldüğüne, 6 bin metrekare park alanının ise tamamen kaldırıldığına saha vererek yeni bir düzenleme murat etmişti.

Gelinen noktada bakanlıkça ilişkin planlarda kamusal alanı arttıran seçme çalışma yapılmadığı amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni çekim çalışmalarına başlandı.

Share: