İzmir evcil: Gaziemir Belediyesi’nden Mahalleliye “Tandır Fırını” Hizmeti

Gaziemir Belediyesi, ilçedeki hars mozaiğine ilişik geleneklerin yaşatılması üzere eskimemiş bire bir projeyi hayata geçirerek Tandır Fırını açtı.

Vatandaşlar, Beyazevler ile Dokuz Ilkgüz Mahalleleri’nin bilcümle ortasındaki gereksiz arazide tafsilatlı zamandır çamurdan oluşturdukları fırınları kullanarak geleneklerine akla yatkın savmak üretiyordu. Sağlıklı olmayan ve görüntü kirliliği yarattığı için eleştirilen bu tandır fırınları ara sıra vatandaşlarca şikayet konusu da oluyordu. Bunun önüne salmak isteyen Gaziemir Belediyesi, çarkıt fırınları yıkarak görsel anlamda mahallenin dokusuna akla yatkın, vatandaşların geleneklerini yaşatabileceği gündeş tıpkısı tandır fırınlarını kişi geçirdi. Kullanımı herkese kategorik ve ücretsiz olan tandır fırınlarından hep istediği saatte yararlanabilecek.

Özellikle Dokuz Ilkgüz ve Beyazevler Mahalleleri’nde hayat dolu vatandaşların Mardin ve çevresinden göç etmiş olması zımnında Mardin mimarisinin yeğleme edildiği ve içre benzeri anda 4 kişinin pişirme işlemi yapabileceği tandır fırını inşaatında Ankara’ya has andazit taşları kullanıldı. Sarnıç Yurt Caddesi’ndeki nöbet yenileme çalışmaları sırasında sökülen ve hasar görmemiş ahcar ayrıştırılarak tandır fırınının çevresine döşendi. Bu şekilde havza tandır fırınlarının birlikte bakir bir meydana dahi kavuşmuş oldu.

Tandır fırınlarının tamamlanmasının ardından ilk ateşin yakılması şerefine Gaziemir Belediye Başkanı Halil Ardıl, alanda mahalle sakinleriyle aynı araya geldi. CHP Gaziemir İlçe Başkanı Son Teşrin Özkan’ın üstelik saha aldığı etkinlik, davul – zurna ile şenlenirken, halk dansları ekibi gösterisi şişman gusto topladı. Mahalleliler tarafından pişirilen tandır ekmekleriyle ikindi kahvaltısı yapan mahalleliler, ilkin Mardin kalkışmak amacıyla geldikleri bölgelerdeki kültürlerini yaşattıkları amacıyla haddinden fazla bahtiyar olduklarını söylediler.

“ÇOKÇA KÜLTÜRLÜLÜK ÖNEMLİ ZENGİNLİK”

Mahalle halkının isteklerine akla yatkın şekilde tandır fırınını tamamladıklarını tamlayan Başbuğ Arda, şöyle konuştu:

“Belediyemiz eliyle yapılan bu tandır fırını ile vatandaşlarımız ekmeklerini yaparken yağmur ve güneşten etkilenmeyecek, geleneklerine akla yatkın tandır ekmeğini üretebilecekler. Çok kültürlülük Gaziemir amacıyla koca bire bir işve. Göçle ilçemize mevrut vatandaşlarımızın hem kültürlerini kaybetmemeleri hem de kullanılmamış can alışmaları için ilgi gösteriyoruz. Geldikleri bölgedeki kültürel zenginliklerini tıpkı nebze olsun neşelendirmek yerine çamurdan yaptıkları fırınların namına yenisini mensur ettik. Ülkemizde yaşanan hesaplı kriz nedeniyle atlatmak fiyatları dahi şiddetli arttı. Hem bu zamlar hem da geldikleri bölgeden getirilen kültürler vatandaşlarımızı bu kabil tandırlarda özlük ekmeklerini yapmaya itiyor. Tığ üstelik bu ihtiyacın karşılığı yerine bu hizmetimizi dirilik geçirdik. Tıpkı zamanda Sarnıç Yurt Caddesi’nde yaptığımız el çalışmasında sökülen ve bozulmamış olan taşları da kullanarak bir yerde bire bir düzlük düzenlemesi bile yaptık. Yaptığımız bakım ile kültürleri yaşatırken üstelik mahallemize kullanılmamış ayrımsız yaşam alanı kazandırdık. Vatandaşlarımızın hem zaman alacağı hem de tandır ekmeklerini üretebileceği bu düz hepimize berceste olsun.”

Share: