İzinsiz aldıkları sebzeler için servet ve grado bırakıp helallik istediler

Kütahya’bile bahçeden destursuz göveri toplayan sevimli ya da şahıslar sebzelerin karşılığında 50 teklik ve aşama bırakarak helallik istedi.

Tavşanlı ilçesine tutkun İsaköy köyünde işlek Meze Antrenör, köyün kısaca 500 metre dışındaki bahçesine sebze toplamaya gittiğinde fasulye çubuğuna asık aynı poşet içine bırakılan 50 lirayı gördü.

Koç, mülk ile beraber üstünde “Buraya araziye geldiğimizde kemirmek için görgüsüz ve domateslerinizden aldık beş altı posta. Hakkınızı helal edin. Kim olduğunuzu bilmiyoruz, o yüzden soramadık, izin alamadık. Bu parayı da aldığımız hıyar ve domates namına akseptans ederseniz haddinden fazla seviniriz. Hakkınızı helal edin. Rabbim bahçenize, ailenize bereket versin. Sağlıcakla takı.” bağlanmış tabaka buldu.

Yaşadığı olayı AA muhabirine anlatan Antrenör, tahminî 50 yıldır ailesi ile gelişigüzel çiftçilikle uğraştığını ve hayatında ilk defa böyle ayrımsız durumla karşılaştığını söyledi.

Notu okuduğunda duygulandığını anlatan Saraka Belletici, şunları kaydetti:

“Bahçemde yetiştirdiğim tendürüst fasulyelerin çubuğuna somurtkan ayrımsız poşet görünce merak ettim. Poşeti açtığımda içre 50 lira mal ve kağıda yazılmış mertebe gördüm. Notta, bahçemden salatalık ve domates aldıkları ve karşılığında dahi dünyalık bırakarak helallik istedikleri yazıyordu. Bu görüngü karşısında, böyle insanların var olmasından muhit gururlandım. Dünyada hangi ongun insanlar varmış dedim.”

Kadar ve mal bırakanlara hakkını helal ettiğini de kaydeden Söz Belletici, “Keşki parayı bırakmasalardı. Bahçeme zarar makaslamak üzere seçkin zaman buradan göveri alıp yiyebilirler.” dedi.Share: