İyi zeminde futbol oynanması amacıyla çimleri 32 yıldır maçlara hazırlıyor

Erzincan’üstelik görev fail 57 yaşındaki Bilgi Polat, kentte 32 yıldır sahaların çimlerini maçlara hazırlıyor.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde fariza eden Çelik, futbolcuların mebzul zeminde oynaması amacıyla uzun yıllardır emek harcıyor.

Kentteki yeşil sahaların zeminini onarıp bakımını fail Çelik, çıktı yenilenen 12 bin 981 peyrev kapasiteli Erzincan 13 Küçük Ay Stadyumu’nda çalışıyor.

TFF 2. Lig’birlikte savaşım eden Anagold 24Erzincanspor’un oynadığı statta uyumlu şekilde çimlerin biçilmesi, sulanması, gübrelenmesi ve ilaçlanması üzere çalışmalar yürüten Çelik, site takımının başarılara ulaşmasında de koca paya sahip.

“Çim sahayla daima ilgilenmeniz gerekiyor”

Bilgelik Polat, AA muhabirine, düzlük bakımının sınama ve özen gerektirdiğini söyledi.

Sahaların günce bakımlarının bulunduğunu anlatım eden Polat, şöyle konuştu:

“Sahaların çimlerine çağrıştırmak zahmetli aynı iş. Hizmet olmazsa çim olmaz. Çim sahanın içinden çıkmamanız gerekiyor ve daim ilgilenmeniz gerekiyor. Hem yabancı otu fayrap etmek hem sulama ve gübrelenmesini açmak zorundayız. Bağımlı bununla üstelik kalmıyor. Çimlerin biçimi ve üstüvane ile basılmasından tutun töz havalandırmasına büyüklüğünde bir nice işlemi var. Rastgele hafta çimleri biçerek sahayı maça amade kuzuluk getiriyoruz. Maçtan sonra yine çim sahayı bakıma alıyoruz. Çünkü maç sonrası sahada krampon yaraları oluşuyor. Ne yapsanız maçın peşi sıra vadi yıpranıyor. Bakım yapmazsanız çimin tıpkısı özelliği kalmıyor.”

“Sahanız kaliteliyse oynanan futbol üstelik domuzuna oluyor”

Çelik, zeminin takımların oyununu dahi etkilediğini belirterek, “Sahanız hangi kadar kaliteliyse oynanan futbol dahi ayrımsız oranda fena hâlde oluyor. Yer güzelce olmazsa futbolcu istediği oyunu oynayamaz. Gâh sahaları futbolcular beğenmiyor. Fakat bizim sahaya futbolcular geldiklerinde sahamızın kalitesini çok beğeniyorlar. Sahamız birinci sınıf olmazsa topçu tümden kundaklamak istemiyor. Zira kendinde sakatlanma riski gördüğü amacıyla toptan ırak duruyor.” diye konuştu.

Gelişen uygulayım bilimi ile birlikte yeni sahalardaki bakımın eski sahalara kıyasla daha abat olduğunu anlatan Polat, “Eskiden sahayı maçlara alıştırmak için bir gün öncesinden gelerek tün sabahlara büyüklüğünde sahayı maça yetiştirmek üzere kar temizliği yapıyorduk. O büyüklüğünde emeğe rağmen bağlılık benzeri kovanlık dahi olmuyordu. Bozuk sahalarda temizliğin peşi sıra alttan bazı bazı giysi yapıyordu ve futbolcular oynadıkları maçlarda kayarak kendilerini sakatlıyorlardı. Kullanılmamış çağcıl sahamızla daha çok böyle bir sorunumuz kalmadı.” ifadelerini kullandı.

Share: