İTO Başkanı Avdagiç’ten konutta kirayı düşürecek 5 öneri

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, dünyanın sunma iri uran fuarı Hannover Messe kapsamında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul’bile göz fiyatını etkileyen bildirme koca unsurun arsa maliyeti olduğunu vurgulayan Avdagiç, “İstanbul’üstelik özellikle kaymakamlık belediyeleri bakir konutlar üzere arsa üretilmeli. Bu, beton fiyatından bile, çıpa fiyatından de daha majör. İstanbul’un en uzak köşelerinde dahi arsanın göz maliyeti içindeki payı yüzdelik 60’larda. Merkeze doğru geldiğinizde bu ihtişam yüzde 75-80leri buluyor. Dolayısıyla daha çok ev arsası üretebiliyor olmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

İkinci adına, belediyelerin imar uygulamalarında daha hızlı ve çalışkan çalışması gerektiğini tabir fail Avdagiç, şöyle devam etti:

“Üçüncü olarak de belediyelerin maliyet artırıcı yaklaşımları gündemden kaldırması lazım. Antrparantez, şu anda ticari imarı olan parsellerin aceleci ayrımsız şekilde ticari/konuta dönüştürülmesi gerekiyor. Sonuç önerimiz ise balaban ticari alanların koskocaman aynı bölümü pandemiye sınırlanmış olarak şu anda tasarruf dışı kaldı. Bunların anlaşılan kısımlarının konuta çevrilmesi üzerine uygulamaların önünün açılması geçişsiz.”

Avdagiç, sorunun acul bire bir şekilde basamak arzını artırarak çözülmesi gerektiğine belen ederek, “Haddinden Fazla majör bire bir yapım kuruluşunun sahibi, bizim üstelik çok sevdiğimiz, bizim üniversitede mütevelli heyetimizde olan kıymetli ayrımsız büyüğümüzün ayrımsız önerisi oldu. Diyor kim, ‘Demincek bir yerde tıpkı proje var. Benzeri analog var, 50 bin metrekare tıpkı yapım yapacağım. Siz orada bana yüzde 10 aşkın imar verin, orada oluşan sağlık artışıyla de ben sizin adınıza, gösterdiğiniz yerde toplumsal ev inşa edeyim.’ Burada menent 1 ise 2 vermeyin, yani şehri de boğmayalım.” diye konuştu.

Avdagiç, çokça sayıda akıllıcasına fiyatlı bölük yapılması yerinde kiraların kendiliğinden adına kendi içre dengeleneceğini söyledi.

“Yakın coğrafyadan hazırlık ika üstüne Türkiye, Avrupa’nın radarına girdi”

Şekib Avdagiç, salgın sonrası yapılan fuarlarda katılımın icap ziyaretçi gerekse delege firma anlamında düşüşler yaşandığına dikkati çekerek, son dönemde “new shoring”, yani “andıran coğrafyadan tedarik etme” kadar aynı yöntemin öne çıktığını belirtti.

Mail coğrafyadan tedbir ika üstüne Türkiye’nin Avrupa’nın radarına girmiş durumda olduğunu anlatım eden Avdagiç, “Bir Örnek vereyim; bizim lojistikte 30 yıldır intikal belgeleri ile ilişik yaşadığımız problemler var. Pandeminin son döneminde özellikle tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılardan ekolojik ortam çok hızlı bir şekilde birçok büyüklük, bu geçiş belgeleri ile ilgilendiren Türkiye’nin önünü açtı. Balaban resme baktığınız devir, bu zamana kadar intikal belgesi verme sayıları arttı. Bu birlikte Türkiye’ye olan kapıların açıldığının somut göstergesi.” şeklinde konuştu.

Avdagiç, tedbir kaynaklarında bir salah olsa bile, gine eskisi gibi uzağa gidilmeyeceğini, yakından hazırlık ika konusunun gündemde kalacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Üste içinde olduğum otomotiv endüstri, bu konuda daha dahi ketum davranıyor. Türkiye namına kâh firmalar Çekya, Slovakya, Polonya üzere elan birlikte andıran ülkeleri yeğleme ediyorlar. Güzeşte hafta Rusya’dahi, Türkiye adına katıldığımız benzeri fuar vardı. Fuardaki Türk firmaları çokça nazik iş yaptı. Ziyaretçi adına revan Türk firmalarının büyük bire bir kısmı, ‘Intizar neden katılmadık’ diye vah etti. Avrupa elhak bizim ayrımsız pazarımız. Şu zaman ilave bir münasebet oluşuyor. Akıllıca karşılık, kalite ve sevkiyat politikalarıyla bu büyüyen pazarı detaylı vadeli korumayı becerebilmeliyiz. İş dünyası adına bunu kendimize söyledim. İyi bire bir punt var. İyi gidiyor şu anda. Bu konjonktürü bol değerlendirmemiz ve ihracatı artırma üstüne temelli tıpkı fırsata çevirmemiz gerekiyor.”

İTO Başkanı Avdagiç: İstanbul’üstelik otellerde düz bulunamıyor

 

Fahiş kira artışına aranjman: Detaylar anlaşılan oluyor!

 

Fahiş kiraya alın 5 madde öne çıktı: TOKİ detayı!

 

Share: