Itimat Umumi Müdürlüğü, CHP’li Uğur Bakan’a suç duyurusunda bulunacak

Inanma Umumi Müdürlüğü, polislerin maaş promosyonu üzerinden yaptığı açıklamalardan yağlık CHP İzmir Mebus Kasıt Bakan hakkında suç duyurusunda bulunulacağını bildirdi.

Güven Umumi Müdürlüğü yoluyla, polislerin mahiye promosyonlarıyla ilişkin sıkça gündeme gelen iddialarla ilişik izah yapıldı. Türk Polis Güçleri Teşkilatının kurulduğu günden bu yana tarihi başarılara imza attığı, günümüzde ise sunu liyakatli dönemini geçirdiğinin belirtildiği açıklamada; teşkilatın terörle mücadelede majör başarılar sağladığı, her tür suç ve suçluyla mücadelesine bitmeme ettiği ve hele organize yanlışlık örgütlerine çarpış konusunda çarpış indirdiği mertebe düşüldü.

Açıklamada, yaşanan sürecin vatandaşlar eliyle takdirle karşılandığı, bazen odaklarıysa tasalı ettiği kaydedilirken, son zamanlarda ara sıra dirilik ve kurumların Güvenlik Genel Müdürlüğü personelinin promosyon sözleşmesini gündeme getirdiği belirtildi.

Emniyet Umumi Müdürlüğü eliyle şu ifadelere kayran verildi:

“Polisimizin mahiye özendirme protokolü, 18 Mart 2022 tarihinde Vakıfbank ile imzalanmış ve 104 liradan 300 liraya çıkarak yüzdelik 188 artış sağlanmıştır. Protokolde ısrarla anlamamazlıktan gelinen aynı noktada promosyon ödemesinde gelişigüzel 6 ayda benzeri görevli mahiye zammı oranında artım yapılacak oluşudur. Yani 300 liralık sabit bir miktar değildir. Bu, Türk Polis Teşkilatının tarihindeki bildirme faziletli promosyon ödemesidir. Teşvik ödemelerindeki görevli maaş zammı oranındaki artış, 2023 yılının Aile ayından itibaren meri olacaktır.”

Açıklamada, kamu bu atık adımlara karşın 2022 yılında görevli maaşlarında ortaya çıkan yıpranmamış uzanım konusunda, Vakıfbank ile baştan görüşmeler gerçekleştirildiği ve mahiye promosyonu ile ilişkin aynı değerlendirme sürecine girildiği, bu görüşmelerin halen bitmeme ettiği hatırlatıldı.

Polislerin maaş promosyonu söylemlerinden ve açıklamalarından ötürü CHP İzmir Mebus Maksat Vekil karşı suç duyurusunda bulunulacağının bildirildiği Itimat Genel Müdürlüğü açıklamasında, “Daha bu görüşmeler sonuçlanmamışken, mahiye promosyonu üzerinden alacak operasyonuna muamele etmek, bundan siyasi rant elde etmeye harıldamak iyi niyetle açıklanamaz. Bu, şişman fedakarlıklarla fariza yapmakta olan meslektaşlarımızın çalışmalarına destek değil adeta köstek olmaktır. Sayısız el izah yapmamıza karşın Polisimizin mahiye promosyonu üzerinden inatla dezenformasyon özne CHP İzmir Mebus Uğur Nazır hakkında yanlışlık duyurusunda bulunulacaktır” ifadeleri kullanıldı. – ANKARA

Share: