İsveç’te cıvıl cıvıl Süryanilere Türkiye’ye envestisman daveti

YANLIŞSIZ Öğür Mardin Saylav Cengiz Demirkaya ve Midyat Şehremini Veysi Mecnunca, İsveç’te hareketli Süryanilerle bir araya gelerek, ” Türkiye’ye yatırım yapmaları” çağrısında bulundu.

Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) İsveç Nahiye Başkanlığının davetlisi yerine İsveç’te kâin SELIM Fırka Mardin Mebus Cengiz Demirkaya, Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, UID Almanya Genel Başkan Yardımcısı Ali Kılınç, Södetellje kentinde St Jacob Kilisesi ve St Afram Kilisesi’nde Süryanilerden oluşan heyetle buluştu.

Demirkaya, burada yaptığı konuşmada, Süryanilerden Türkiye’ye envestisman yapmalarını istedi.

Süryanilerin sorunlarını çözmeye devam ettiklerini vurgulayan Demirkaya, “Ego sizlerin geldiğiniz memleketlere dümbelek dönmenizi ve oralara yatırım yapmanızı istiyorum. Bizim oradaki kiliselerin tapu sorunları uygun çözülüyor. Değişik sorunlarınız da çözülüyor. İnşallah siz bile Türkiye’ye memleketinize dönersiniz, oralara yatırımlarınızı yaparsınız. Ben Kızıltepeliyim, orada dahi Süryani aileler var, onlarla da haddinden fazla fena hâlde diyaloğumuz ve dostluğumuz var.” ifadelerini kullandı.

Midyat Şehremini Veysi Delimsirek ise Süryani kökenli vatandaşları “Türkiye’ye envestisman yapmaya” çağırma ederken, sorunların birer birer çözüldüğünü belirtti.

Sorunları izlem etmenin görevleri olduğunun altını çizen Mecnunca, “Arazi itilafları olsun çarkıt kiliseler olsun bunlar Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla adım adım çözülüyor. İnşallah imdi de tıpkı ülkü olduğunda sorunları yakalamak bizim görevimiz. Sayın Demirkaya ile gelişigüzel sizin sorunlarınızla ilgili ayrımsız dosya hazırlayıp İçişleri Bakanlığımıza İstanbul Metropolitimizle birlikte sunacağız.” dedi.

Şahin, Mityat’ın berrak albeni müzesi niteliğinde olduğunu belirterek, “Uluslararası organizasyonlar ve yatırımlarla Midyat’ın tanıtımına katkıda bulunarak ilçemizi turizm merkezi haline getireceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

UID İsveç Bölge Başkanı Özer Eken üstelik Türkiye’den gelen heyetle gelişigüzel Stockholm’ün türlü bölgelerinde 3 gündür vatandaşların sorunlarını dinlediklerini ve aşama aldıklarını belirtti.

Eken, sorunları dinledikten sonraları Türkiye’ye ileteceklerini söyledi.

Heyet henüz sonradan Södetelje Belediye Başkanı Boel Godne’i ziyaret ederek Midyat karşı vukuf verdi.

Share: