İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞEN AVRUPA ÜNİVERSİTELER KÜREK ŞAMPİYONASI’NDA MADALYALAR SAHİPLERİNİ BULDU

AVRUPA Üniversite Sporları Birliği (EUSA) yoluyla planlı ve Yeditepe Üniversitesi karı sahipliğinde, Fatih Belediyesi’nin katkılarıyla 7- 9 Ilkgüz tarihleri ortada gerçekleştirilen Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası bugün yapılan bitiş yarışlarıyla sona erdi. Sıralamada ilk üçe giren sporcular madalyalarını aldı.

Haliç’te sabahleyin saatlerinde gerçekleşen yarışlarda 500’den çok sporcu çalma döktü. Karı ve koca namına birçok ayrımlı kategoride gerçekleşen şampiyonada Avrupa’dan ve Türkiye’den 73 ayrımlı darülfünun yer aldı. Yeditepe Üniversitesi ev sahipliğinde, Fatih Uray’sinin katkılarıyla gerçekleşen şampiyonluk mülevven görüntülere manzara oldu.

EUSA Başkanı Insan Roczek de izleyiciler arasındaydı. Roczek, Türkiye’de gerçekleşen organizasyonla ilgilendiren ? Pandemi sonrası ilk kez üniversiteler arası organizasyonlara başladık. Avrupa Oyunları’ndan sonraları ikinci büyük aktivitemiz İstanbul’dahi gerçekleşti. Burada olmaktan çokça mutluyum, İstanbul bu şampiyona amacıyla makul tıpkısı karardı. Sporcuların gözlerinden üstelik mutluluklarını görebilirsiniz’dedi.

Sabah başlayan yarışlarda sporcular, bando ve bireysel kategorilerde, bin metrelik bir parkurda kürek çekti. Şampiyonada Türk sportmen, Yeditepe Üniversitesi öğrencisi Elis Özbay kategorisinde ilk tam düz alarak zer madalya kazandı.

Avrupa şampiyonu olan Elis Özbay, madalyasını Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sevgili Aykut Bingöl ve EUSA Başkanı Koca Roczek’in elinden aldı.

SPORDA TESİSLEŞME ÇOK ÖNEMLİ

Etkinlikleri Fatih Belediye Reisi Mehmet Ergün Turan üstelik izleme etti. Turan, organizasyonla ait, ‘Çok yetişkin aynı spor etkinliğine ev sahipliği yapıyoruz. Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası zaman Fatih’te yapıldı, üç gündür yapılıyor. Benim açımdan bakıldığında su üstündeki bu üç günlük manzara bayram ve çalkantı donör benzeri dekor. Bu bünye iki-iki buçuk sene ilk yapıldı. Bu kasılma olmasa böyle benzeri organizasyonu burada gerçekleştirebilmemiz türlü değil. Sporda tesisleşme çokça koca. Bize bu gestalt spor organizasyonlarını etme fırsatı veriyor.’ diyerek konuştu.

EV SAHİBİ OLMANIN RAHATLIĞINI HİSSETTİM

Şampiyonada kızıl madalya kazanan sporcu Elis Özbay, ‘Türkiye ilk kez böyle aynı organizasyona karı sahipliği yapıyor. Haliç’te, Yeditepe Üniversitesi’nin hakeza aynı düzenleme yapması çok hava verici zira spora ve sporcuya çok önem veren bir üniversite. Ego de Yeditepe Üniversiteli adına Avrupa Üniversiteler Şampiyonasını, değerli madalya kazanarak tamamladım, haddinden fazla mutlu ve gururluyum. Haliç’te olduğu amacıyla ekstradan esenlik aldığım benzeri konkur oldu. Yurtdışında rakip olduğum insanlarla yeniden yarış fırsatı buldum. Onlar birlikte çokça keyif aldıklarını söylediler. Ocak sahibi olmanın rahatlığını hissettim. Milli bando bünyesinde üstelik hem Avrupa hem Dünya Şampiyonasında yarıştığım yarışlardı. Yurtdışında olduğumuzda üzerimizde ekstra bir gerilim olabiliyor. Umarım kim gayrı Avrupa ve Dünya şampiyonları de ülkemizde yapılır. Sonraki hedefim 2023, 2024’te Paris Olimpiyatları elemelerinde kota alıp ülkemi afişlemek olacak.’ dedi.

Şampiyona boyunca sporcular Yeditepe Üniversitesi, model kampüsünde konakladı. Kapanış töreni bugün akşam ezanı saatlerinde gerçekleştirilecek.Share: