İstanbul’da gerçekleşen Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası’nda madalyalar sahiplerini buldu

İSTANBUL – AVRUPA Üniversite Sporları Birliği (EUSA) vasıtasıyla düzenlenen ve Yeditepe Üniversitesi familya sahipliğinde, Fatih Belediyesi’nin katkılarıyla 7- 9 Ilkgüz tarihleri arasında gerçekleştirilen Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası bugün yapılan bitiş yarışlarıyla sona erdi. Sıralamada geçmiş üçe giren sporcular madalyalarını aldı.

Haliç’te sabahleyin saatlerinde gerçekleşen yarışlarda 500’den çok sporcu çalma döktü. Kadın ve erkek adına bir nice farklı kategoride gerçekleşen şampiyonada Avrupa’dan ve Türkiye’den 73 farklı darülfünun düz aldı. Yeditepe Üniversitesi eş sahipliğinde, Fatih Belediye’sinin katkılarıyla gerçekleşen bökelik mülevven görüntülere görüntü oldu.

EUSA Başkanı Eş Roczek dahi izleyiciler arasındaydı. Roczek, Türkiye’de gerçekleşen organizasyonla ilgili ” Pandemi sonrası ilk defa üniversiteler arası organizasyonlara başladık. Avrupa Oyunları’ndan sonra ikinci nazik aktivitemiz İstanbul’dahi gerçekleşti. Burada olmaktan çok mutluyum, İstanbul bu bökelik amacıyla doğru bire bir karardı. Sporcuların gözlerinden da mutluluklarını görebilirsiniz”dedi.

Sabah başlayan yarışlarda sporcular, topluluk ve bireysel kategorilerde, bin metrelik benzeri parkurda kürek çekti. Şampiyonada Türk sportmen, Yeditepe Üniversitesi öğrencisi Elis Özbay kategorisinde önceki tam düz alarak zer madalya kazandı.

Avrupa şampiyonu olan Elis Özbay, madalyasını Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sevgili Aykut Bingöl ve EUSA Başkanı Adam Roczek’in elinden aldı.

SPORDA TESİSLEŞME HADDINDEN FAZLA ÖNEMLİ

Etkinlikleri Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan dahi izleme etti.  Turan, organizasyonla ilgilendiren, “Çokça mefret tıpkı spor etkinliğine ocak sahipliği yapıyoruz. Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası bugün Fatih’te yapıldı, üç gündür yapılıyor. Benim açımdan bakıldığında akarsu üstündeki bu üç günce manzara sevinç ve çalkantı donör tıpkı manzara. Bu bünye iki-iki buçuk sene geçmiş yapıldı. Bu kuruluş olmasa hakeza benzeri organizasyonu burada gerçekleştirebilmemiz tür değil. Sporda tesisleşme çok heybetli. Bize bu eşkal spor organizasyonlarını ika fırsatı veriyor.” diye konuştu.

EV SAHİBİ OLMANIN RAHATLIĞINI HİSSETTİM

Şampiyonada zer madalya kazanan sportmen Elis Özbay, “Türkiye ilk kez böyle bir organizasyona aile sahipliği yapıyor. Haliç’te, Yeditepe Üniversitesi’nin böyle aynı organize yapması çok hava donör çünkü spora ve sporcuya çokça önem veren tıpkı üniversite. Ego dahi Yeditepe Üniversiteli yerine Avrupa Üniversiteler Şampiyonasını, zer madalya kazanarak tamamladım, çokça bahtiyar ve gururluyum. Haliç’te olduğu amacıyla ekstradan afiyet aldığım benzeri yarışma oldu. Yurtdışında rakip olduğum insanlarla yine konkur fırsatı buldum. Onlar bile haddinden fazla afiyet aldıklarını söylediler. Familya sahibi olmanın rahatlığını hissettim. Milli bando bünyesinde dahi hem Avrupa hem Dünya Şampiyonasında yarıştığım yarışlardı. Yurtdışında olduğumuzda üzerimizde ekstra bir gerginlik olabiliyor. Umarım kim gayrı Avrupa ve Dünya şampiyonları bile ülkemizde yapılır. Sonraki hedefim 2023, 2024’te Paris Olimpiyatları elemelerinde kota alıp ülkemi görünmek olacak.” dedi.

Şampiyona süresince sporcular Yeditepe Üniversitesi, eşkal kampüsünde konakladı. Kapanış töreni bugün akşam saatlerinde gerçekleştirilecek.

Share: