İSTANBUL-İSTANBUL’DAN ARADILAR ALMAN VATANDAŞLARINI 394 BİN EURO DOLANDIRDILAR

TELEFON dolandırıcılarının Türkiye’den bilahare Almanya’daki insanları bile kasıt aldığı ortaya bundan sonra. İstanbul’dan Almanya’da hele yaşlıları arayarak, piyangodan ikramiye kazandıklarını söyleyip hesaplarına servet aktardıkları, daha sonra yeniden tıpkısı kişileri bu öğün polis güçleri gibi arayarak, ‘Dolandırıldınız, hesabınızdaki hep parayı vereceğimiz hesaplara aktarın’ diye, toplamda 394 bin euro topladı. Ayyar çetesine cerrahi müdahale düzenleyen polis, 28 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden 1’i tutuklanırken, 23’ü üzerine adli kontrol tedbiri uygulandı.

Almanya’birlikte yaşlılar özellikle tevessül etmek amacıyla bir nice kişinin polise her an dolandırıldığını ihbar etmesi konusunda Alman Polis Güçleri Departmanı konuyla ilgili tetkik başlattı. Yapılan çalışmalarda, Alman vatandaşlarının Türkiye’den arandığı belirleme edildi. Bunun konusunda Türk emniyeti ile irtibata geçen Alman polisi, soruşturmayı buraya devretti.

ÖNCE ‘PİYANGODAN SERVET KAZANDINIZ’ SONRADAN ‘POLİSİZ, DOLANDIRILDINIZ’ DİYEREK DOLANDIRDILAR

Alman polisinden gelen bilginin arkası sıra İstanbul Finansal Suçlarla Savaş Şube Müdürlüğü ekipleri, konuyla ilişik mücahede başlattı. Yapılan çalışmalarda tıpkısı çetenin alelhusus yaşlıları tasavvur alarak Almanya’bile yaşayanları arayarak, ‘Piyangodan servet kazandınız. Paranın hesabınıza yatması için vergisini ödemeniz lazım’ diye özlük hesaplarına dünyalık aktardıklarını belirledi. Polis, aynı çete üyelerinin henüz sonradan bu kişileri tekrar arayarak bu yol de kendilerini polis güçleri olarak tanıttıklarını, piyango kazanmadıklarını, birileri marifetiyle dolandırıldıklarını, paranın izini sürebilmek için da hesaplarındaki bilcümle parayı kendilerine göndermeleri gerektiğini söylediklerini tespit etti. Şüphelilerin bu yöntemle Alman mağdurlardan 394 bin euro dolandırdığı belirlendi.

5 İLDE FAALIYETLER DÜZENLEDİ

Şüphelilerin yakalanması için çalışmalara başlayan Finansal Idarehane Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli Rize, Tokat, Şanlıurfa ve İzmir’da çokça sayıda adrese eş anlı faaliyetler düzenledi. Operasyonda 28 gönül gözaltına alındı. Gözaltına alınan 28 kaka adliyeye atıf edildi. Şüphelilerden 4’ü müddeiumumilik ifadesinin peşi sıra serbest kalırken, 23’ü hakkında adli taharri tedbiri uygulandı, 1 kaba ise tutuklandı.Share: