İstanbul dahil 17 ilde akva yağış bekleniyor! Meteoroloji uyardı

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü tarafından yapılan akıbet değerlendirmelere göre ülkemizin kuzey, bağırsak ve günindi kesimleri parçalı saha düzlük çokça bulutlu, Marmara, Ege, Garp Akdeniz, İç Rum’nun kuzeybatısı, Gün Batısı Karadeniz’in bağırsak kesimleri, Mutedil ve Şark Karadeniz kenar illerinin çöz kesimleri evcil sağanak ve asuman gürültülü bora yağışlı, sair yerlerin beş altı bulutlu ve degaje geçeceği durum ediliyor. Yağışların; Marmara, İç Iye, Günindi Akdeniz’in bağırsak kesimleri ile Eskişehir çevrelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

RÜZGARA DİKKAT

Hava sıcaklığının İç Anadolu, Ilımlı ve Şarki Karadeniz, Doğu Küçük Asya Bölgelerinde mevsim normallerinin 3-5 aşama üstünde, ayrıksı yerlerde zaman normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın Marmara’nın kuzeyi ve Ibik Veli’de şimalli, diğer yerlerde cenuplu yönlerden belli belirsiz, arada bir itidalli kuvvette; Şarki Rum’nun kuzeyinde ve yağış düzlük yerlerde düzlük saha sağlam adına (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Marmara’nın cenup ve doğu su ( İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Edirne’nin güneyi), İç Iye ( Kütahya, Afyonkarahisar, Yardımcı, Denizli’nin doğusu) ile Isparta, Burdur ve Eskişehir çevrelerinde sağlam olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden yaşanabilecek larpadak sel, su baskını, saika, yerli kırcı yağışı, hortum mekanizma riski ve yağış çabucak akva rüzgar kabilinden olumsuzluklara cebin titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İLLERE GÖRE ÇEKICILIK DURUMU

İSTANBUL: Modüler ve çok bulutlu, sağanak ve asuman ses sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; sabahleyin yıldız ilçelerinde, öğleden sonra diyar genelinde domestik akva olması bekleniyor.

ANKARA: Bir Iki bulutlanmış ve çıplak, gitgide modüler bulutlanmış, öğleden sonra kuzeybatı ilçeleri yerel bora ve gök patırtılı boğanak yağışlı

İZMİR: Parçalı ve çokça bulutlu, öğleden sonra domestik sağanak ve gök curcunalı boğanak yağışlı

ANTALYA: Parçalı derece derece yer kayran haddinden fazla bulutlanmış, öğleden sonradan evcil boğanak ve asuman gürültülü boğanak yağışlı

KASTAMONU: Modüler vadi kayran haddinden fazla bulutlu, öğleden sonra yerli sağanak ve asuman curcunalı boğanak yağışlı

SAMSUN: Modüler bulutlu, öğleden bilahare bağırsak kesimleri yerel boğanak ve asuman ses bora yağışlı

ERZURUM: Beş Altı bulutlu ve zahir, öğleden sonra parçalı bulutlu

DİYARBAKIR: Az bulutlu ve celiShare: