İSTANBUL-BAKAN ERSOY: HEDEFİMİZ FESTİVALLERİMİZİ HERKESE ULAŞACAK ŞEKİLDE YAYGINLAŞTIRMAK

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Ekin Yolları lansman toplantısına katıldı. Burada konuşan Bakan Ersoy “Dünyada bu büyüklüğünde geniş çapta, firez ve hanek etkinlikleri gerçekleştiren ender ülkelerden biriyiz. Hedefimiz, festivallerimizi herkese ulaşacak şekilde yaygınlaştırmak” dedi.

İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya’bile 16 Eylül-23 Teşrinievvel tarihlerinde gerçekleşecek olan Türkiye Hars Yolu festivallerinin lansman toplantısı, zaman saat 11.00’da Atatürk Kültür Sarayı’nin temaşa salonunda gerçekleşti. Lansman toplantısına Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanı sıra vekil yardımcıları ve İstanbul Valisi Yüce Yerlikaya katıldı. Düzenlenen festivallerle Ekin ve Turizm Bakanlığı’nca, Türkiye’nin kültürel değerlerini mimari, gün, ekin ve müzakere aracılığıyla zihinlere aktarmanın yanında şehirlere ayraç etkinlikler bile kazandırılması hedefleniyor.

“EKIN VE SANATA DOYULACAK”

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Türkiye Ekin Yolu Festivallerinin ilkini güzeşte yıl Beyoğlu Hars Yolu adıyla düzenlendiğini hatırlatarak “Üç sene süren hummalı tıpkı çalışmanın arkası sıra, başta Atatürk Kültür Merkezi girmek üzere birçok yerde 7’den 70’e toplumun rastgele kesimini firez ve sanatla buluşturduk, ülkemizin kültür hanek zenginliğini dünya sahnesine taşıdık. Bu festival öylesine beğenildi ki festivallerimize başkentimizi birlikte dahil ettik. Çizdiğimiz ve yapılan restorasyonlarla güçlendirilen kültür rotasında Ankara’üstelik dahi benzeri festival düzenledik. Geleneksel ile moderni birleştirerek, hem CSO Ada Ankara’üstelik klasik enstrüman dinletileri sunduk, hem dahi yüzyılların izini taşıyan Ankara Kalesi’nde çeşitli etkinlikler düzenledik. Demin ise bu yılki festivalin 2’nci dönemi ile karşınızdayız. Bu sefer 5 ilimizde pattadak, haddinden fazla henüz ayrıntılı, çokça elan geniş etkinliklerimizle vatandaşlarımıza benzersiz tıpkı kültür laf deneyimi yaşatacağız. Türkiye Ekin Yolu Festivalleri, 16 Eylül’da başlayacak ve 23 Teşrinievvel’e kadar sürecek. İstanbul ve Ankara’nın yanında Çanakkale, Diyarbakır ve Konya ve civarı illerde yaşayanlar, bire bir kocaoğlan fazla sürede yekpare anlamıyla firez ve sanata doyacak.  İddialıyız, operadan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten dijital sanatlara büyüklüğünde herkesin kişi beğenisine ve ilgisine akıllıca birçok etkinlik sunacağız bu güzel şehirlerimizde. Kültür laf coşkumuzu bu 5 şehrimizden tam Türkiye’ye orostopolluk dalga yayacağız. Bu şehirlerimize gelecek yıl Nisan’de İzmir’imizi da ekleyeceğiz. Antrparantez Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı da Türkiye Ekin Yolu Festivalleri kapsamına alacağız. Adana’mızdaki bu evire çevire festivali, daha ongun noktalara kardeşlik ile taşıyacağız. Aklımızda değişik şehirlerimiz bile var” diye niteleyerek konuştu.

“FIREZ ALANINDA ALIŞILMAMIŞ VARLIKLARA SAHİBİZ”

Icra Vekili Ersoy “Dünyada bu kadar degaje çapta, hars ve hanek etkinlikleri gerçekleştiren ender ülkelerden biriyiz. Hedefimiz, festivallerimizi herkese ulaşacak şekilde yaygınlaştırmak. Bu hedefimiz, 2023 turizm stratejilerimizle de örtüşüyor çünkü turizmde birlikte hedefimiz, bu sene olduğu kadar ‘giderek kalan sayılara’ ve ‘kaliteye’ ulaşmak. Ülkemiz tabii güzelliklerle mahmul, turistler amacıyla çokça fosforlu beldelere eş tıpkı ülke ancak kültürden, gastronomiye kadar birçok değişik çekim alanları üstelik yaratmalıyız ki bu nazik hedeflerimize hafif ulaşabilelim.  Hars alanında bile olağanüstü varlıklara sahibiz, yeter ki bunların tanıtımını genişlik ongun şekilde yapabilelim. Şehirlerimizi ayraç açmak istiyorsak, turizmde rekabetçi tevessül etmek istiyorsak, rakip ülkelerden ayrışmak istiyorsak bunu arkeolojik değerlerimizle, kültürel özelliklerimizle, gastronomi alanındaki farklılıklarımızla yapabiliriz” dedi.

“FESTİVAL SAYESİNDE ELİMİZİN DEĞMEDİYİĞİ KÜLTÜREL VE MİMARİ DERECE KALMADI”

Vekil Ersoy “Etkinliklerimizi düzenlediğimiz şehirlerimizdeki kültür rotalarını oluştururken, aktiflik mekanlarımızı, festivallerimiz vesilesiyle yeniden elden geçiriyor, restore ediyor, ayağa kaldırıyoruz, kullanılmamış bire bir ruh katıyoruz. Bence bu icraat da yer beş altı etkinlikler büyüklüğünde kocaman; çünkü yüzlerce yıl öncesinden bırakıt artan bu mekanları biz üstelik böylece sonraki kuşaklara dört başı bakımlı biçimde birey etmiş oluyoruz. Sadece Beyoğlu Ekin Yolu için Atatürk Kültür Sarayı’nden Galata Kulesi’ne Saten Sineması’ndan Galata Mevlevihane’sine elimizin değmediği tarihi, kültürel ve mimarlık ayar kalmadı. O rotada vadi düz galerilerden, vakıflara, araştırı kurumlarından, antikacılara kadar herkesi sürece karışma ettik ve bir ekin nutuk ekosistemi yarattık. Bu rotalarda festivaller sona erse dahi curcuna ruhu mihman oluyor ve hars görüşme yatırımları, projeleri bitmeme ediyor. Tığ da zaten tam namına bunu hedefliyoruz. Dolay plana çıkardığımız tarihi ve kültürel unsurların, son mertebe ibdai çekim merkezlerine dönüştüğüne inanıyorum. Bizler, dünyada örneği bir iki görülen, uluslararası seyahatlerde belirleyici olan ve okkalı ziyaretçi kitlelerini cezbeden tıpkısı marka ekin musahabe festivali yapıyoruz”dedi.Share: