Isparta ve Burdur’un mor bahçelerinde hasat telaşı

Isparta ve Burdur’daki bahçelerde mor rengiyle görsel ziyafet yaşatan lavantanın hasadı yapılıyor.

“Lavanta ıtırlı karye” namına anılan Kuyucak köyü ve Burdur Gölü kenarındaki lavanta bahçeleri sezonda binlerce misafiri ağırladı. Olgunlaşarak gri kırat düz lavantalar demin birlikte hasat ediliyor.

Bölgede, fideleri ilk adına 1978’birlikte dikilen lavanta, görsel güzelliğinin beraberinde tıbbi hoş kokulu bitki olması zımnında derman ve kozmetik sanayisinde kullanılıyor.

Isparta’nın Keçiborlu ilçesine sınırlanmış Kuyucak köyü muhtarı Gürol Yılmayan, AA muhabirine, bu mevsim “lavanta kokulu köy”da turizm hareketliliğinin haziran bakımından başladığını söyledi.

Bahçelerde şimdilerde hasat telaşı olduğunu belirten Yılmayan, “Köyümüzde lavantadan bu sene 7-8 ton civarında yağ elde etmeyi bekliyoruz. Tabiatıyla elden lavantanın yağını çıkarmakla kalmıyoruz. Tohumunu, demetini gelişigüzel şekilde değerlendiriyoruz. Köyümüze bu yıl gelen seyyah sayısı 350 bin civarında.” diye konuştu.

28 yıldır lavanta yağı ticareti özne Ramazan Orion birlikte hasadın sabahleyin erken saatlerde başladığını anlattı. Öğle saatlerine kadar prizma işleminin tamamlandığını belirten Avcı, şöyle konuştu:

“Saat 11-12’ye kadar biçtiğimiz lavantaları getirip kazanımıza basıyoruz. Kazanın altındaki hazneye 400 litre akarsu koyup odun ateşiyle suyun kaynamasını sağlıyoruz. Kaynayan suyun buharı eliyle da bitkinin içindeki münezzeh suyu ve yağını alarak soğutma sistemine aktarıyoruz. Lavantanın suyunu ayrıştırarak yağını alıyoruz. Sâdır hasım Türkiye genelinde pazarlıyoruz. Elimizdeki lavanta düşman sabun, deterjan tor maddesi yerine, sonuç zamanlarda ise esenlik ve ovma sektöründe geçer not benzeri yağ oldu.”

Ziyaretçilerden Havvana Çeliksoy dahi bahçelerin kendisini büyülediğini, Isparta’nın gülü ve lavantasıyla tekmil bire bir meydan olduğunu söyledi.

Hasat 3 hafta devam edecek

Burdur’daki Lisinia Natür Proje Merkezi Kurucusu Öztürk Sarıca üstelik lavanta hasadının tahminî 3 hafta daha bitmeme edeceğini belirtti.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi yerleşkesine ve Akçaköy Lavanta Deresi’ne ekilen lavantaların hasadını gerçekleştirdiklerini dile getiren Sarıca, bu yıl sıkı dışından 20 ton kuru lavanta talebi aldıklarını vurguladı.

Sarıca, merkezde lavanta hasım emisyon işlemi üstelik yaptıklarını rapor ederek, “Lavantaları hasat ettikten sonradan kurutarak lazım işlemlerden geçirip çuvallayıp sıkı dışına gönderiyoruz.” dedi.

Yaklaşık 3 bin 400 dekarlık alanda susuz tarımla tıbbi aromatik bitki yetiştirdiklerini anlatan Sarıca, “Bunun 2 bin 400 dekarlık alanı adaçayı ve lavantadan oluşuyor. Lavantanın yağını çıkartıp yağ karışımları, kozmetik ve muhtelif ürünler üreterek millî ve uluslararası pazarlarda satışını gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

“Zenci ve Afrika ülkelerinden bile talepler almaktayız”

Bu sene ihracat için yaklaşık 30 bin lavanta demeti hazırladıklarını rapor eden Sarıca, şöyle konuştu:

“Bunun birlikte 1,5 tonun üzerinde lavanta düşman, 20 titrem civarında ark lavanta tohumu çıkarmayı planlıyoruz. Bunun iri benzeri kısmını gerçekleştirdik. Lavanta kurusunda Avrupa ülkelerinin yanı sıra bu sene Gündüz Feneri ve Afrika ülkelerinden bile talepler almaktayız. Yağına istek da gelişigüzel zamanki üzere günden güne artıyor. Avrupa ve Uzakdoğu pazarı lavanta yağına sargı gösteriyor.”

“Ailemize katkıda bulunuyoruz”

Lavanta hasadı yapan Bezek Candır üstelik 15 yıldır lavanta tarlalarında çalıştığını dile getirdi.

Hasat zamanı lavantaları orakla biçtiklerini anlatan Candır, “Üretim yapıyoruz, ailemize katkıda bulunuyoruz, lavantayla çocuklarımızı yetiştirdik, okuttuk. Lavanta, kekik, adaçayı muhteşem barışma kaynağımız. Lavantada 10 ay boyunca dikiminden hasadına kadar çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hatice Alptekin dahi “Kışın lavanta fidesi yetiştiriyoruz demincek birlikte hasat zamanı, biçiyoruz. Evimize katkıda bulunuyoruz.” dedi.Share: