“Işık hadisesi”ni tutulmak için sabah namazında aynı araya geldiler

Siirt’in Tillo ilçesinde, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin 258 sene geçmiş yaptırdığı mum düzeneğiyle güneşin evvel ışınlarının hocası İsmail Fakirullah Hazretleri’nin başucunu aydınlatması vatandaşlarca izlendi.

Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu’nun himayelerinde, Tillo Kaymakamlığı ve Tillo Belediyesince kaza meydanında izlence düzenlendi.

Vatandaşların dahi rabıt gösterdiği programda UNESCO Acun Mirası Eğreti Listesi’ne 2015 yılında karışma edilen, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin hocası İsmail Fakirullah’ın vefatı konusunda “Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?” diye niteleyerek 258 yıl evvel türbesinde yaptırdığı mum düzeneğiyle güneşin geçmiş ışınlarının hocasının başucunu aydınlattığı anın gerçekleşmesi beklendi.

Tekbir ve salavatlar getirerek bekleyenler, güneşin doğmasıyla saat 06.19’de gerçekleşen ve 5 zaman süren hadiseyi belediye binasına kurulan ekrandan izleme etti.

Vatandaşlar, o anları çökertme telefonlarıyla üstelik kaydetti.

“Böyle şişman benzeri zatın günümüze kadar etki bırakması hasis çalım verici”

Mardin’den gelen Zeynep Öziş, AA muhabirine, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin hocasına gösterdiği bu saygıyı gelip durumunda kullanmak istediğini dile getirerek, “Çok duygulandım. Tıpkı öğretmenin tıpkısı öğretmenine, bire bir hocasına gösterdiği bu saygıyı çokça beş altı görebiliyoruz. Anbean aynı azalıyor. Böyle büyük bire bir zatın günümüze büyüklüğünde etki bırakması hoşur kurum donör.” dedi.

Erzurum’dan gelen Ayşe Ercan birlikte hakeza bire bir atmosferi durumunda görmenin şişman tıpkı maneviyat değeri olduğunu anlattı.

“Bildirme çok üstelik ‘Yılın önce güneşi benim hocamın başucuna değmeyecekse neyleyim ben o güneşi’ demesi beni çok etkiledi. Kıytırık çokça fena hâlde bire bir hava. İbrahim Hakkı Hazretleri Erzurumlu amma hocası buralı olduğu üzere hocasının ilminden yararlandığı amacıyla hocasıyla alay malay defnedilmeyi değer görüyor.” diyen Ercan, bu esas tanık olmanın kendisini bahtiyar ettiğini bildirdi.

İstanbul’dan gelen Mustafa Aras birlikte can yönden çokça sunturlu aynı ilk kânun geçirdiğini dile getirerek, “Hepimiz hadiseyi yerinde elde etmek amacıyla güneşin doğduğu vakti bekledik.Basit çok güzeldi. Telefonlarımızdan bu andaç çektik. Herkesin buraya gelmesini ve burayı tanımasını istiyorum.” diyerek konuştu.

Programa Ilbay Osman Hacıbektaşoğlu, Yargıtay Başkanı Mehmet Fistül, Yargıtay Başkan vekilleri Eyüp Yeşil ve Gıyap Albayrak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Siirt Cumhuriyet Başsavcısı Tuğan Sarıca, Türe Komisyonu Başkanı Erhan Obut bile katıldı.

Işık hadisesi

Siirt’in Tillo ilçesinde hocası İsmail Fakirullah’ın 1734’te vefatının peşi sıra çokça üzülen İbrahim Hakkı Hazretleri, “Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?” diye arayışa girmişti. İbrahim Hakkı Hazretleri, hocası için canip tarafında kule mevcut ayrımsız türbe ve Tillo’nun yaklaşık 3 kilometre uzağında tepe üzerinde taş zar yapmıştı.

Her sene ekinokslarda doğan güneşin, duvarın ortasında mevcut pencereden süzülen önce ışınları, kuledeki aynaya yansıdıktan sonra ışığın kırılması yöntemiyle pencereden türbeye ve oradan bile İsmail Fakirullah Hazretleri’nin başucuna doğuyor. 1960’lı yıllarda yapılan restorasyonda, pencerenin yerinin değişmesi sonucu sistem izlenemez kuzuluk gelmişti. 2011’de değişik üniversitelerinden vukuf insanlarının yaptıkları çalışmayla kullanılmamış bir cam açılarak olayın yeniden izlenmesi sağlanmıştı.Share: