İsig: 9 Ayda 1.359 İşçi Yaşamını Yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporuna bakarak; ilkgüz ayında 157, bu yılın ilk dokuz ayında ise bin 359 işçi, hareket kazalarında yaşamını yitirdi. Yani günde genişlik az 5 amele, aksiyon cinayetlerinde öldü.

İSİG, ilkgüz ayına ilişkin İş Cinayetleri Raporu’nu bugün yayınladı. Buna göre; bu yılın önce dokuz ayında bin 359 amele, hareket kazalarında yaşamını yitirdi. Bu olgun, günde bildirme bir iki 5 emekçinin hisse senedi cinayetlerinde öldüğü anlamına geliyor. 2022 Ocak’ta 120, şubatta 109, martta 121, nisanda 129, mayısta 176, haziranda 189, ağustosta 186, eylülde 157 emekçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

Raporda şu tespitlerde bulunuldu:

“Havaların ısınmasıyla (esas kendisine tarım işkolundaki mobilizasyon ve istihsal artışıyla) gelişigüzel mayıs-haziran-temmuz-ağustos döneminde hisse senedi cinayetlerinde aynı sıçrama meydana gelmişti. Eylül ayından itibaren havaların soğumaya başlamasıyla ekincilik işkolundaki ölümlerde eksilme gerçekleşti.

Gemi, gemilik işkolunda ise oransal yerine hisse senedi cinayetlerinde artış var. Güvencesiz çalışmanın bilgili olduğu işkolunda, hele kalp krizi nedenli ölümler dikkat çekiyor. Önümüzdeki dönem, bu işkolundan başlayarak çığır hastalıkları mücadelesinin yeniden ivme kazanması gerekiyor. ( Aliağa’birlikte evvel öncü adımlar sabık aylar atılmıştı.)

Ilkgüz ayında dört acımasız atık işçisi, hayatını kaybetti. Kilis’te Suriyeli iştirakçi Ahmet Binni’ye, çekçek ile atılmış kağıt ve plastik toplarken araba çarptı. İzmir’de 67 yaşındaki iştirakçi Gökmen Durmuş’a, saat 03: 30 atılmış kağıt toplarken taksi çarptı. İstanbul’üstelik 4 yaşındaki oğlu Hüseyin ile atılmış kağıt toplayan Suriyeli işçi Miktar Elhamud’a (ve Hüseyin’e) minibüs çarptı. Sigortasız, sağlıksız koşulların ve yavru-muhacir-buğulu emeğinin ağır olduğu, üç otuz mülk için belgisiz saatler çalışılan vb. işkolunda müstacel teşkilatlanma faaliyetlerinin yoğunlaştırılması gerekiyor.

40 yaşındaki Imge Onaylı, İzmir Konak’ta, Tramvay Güreşçi Köprüsü durağında asayiş görevlisiydi. Saat 21: 45 civarında duraktan tuvalete gitmek üzere ayrıldığı sırada vasıta çarptı. DİSK/Umumi-İş 9 No’lu Büro üyesiydi. Sendika şubesi, yaptığı açıklamada ‘Bu, benzeri kaza değil hisse senedi cinayetidir. Sendika kendisine abdesthane ve bire bir ihtiyaçlar üzere yüz kere talepte bulunduk, böylesi sonuçlar yaşanmaması amacıyla uyarıda bulunduk, fakat tek hamle atılmadı’ açıklamasını yaptı. Abdesthane sorunu birçok gelişim yerinde karşımıza çıkmakta, işçiler bu yüzden hastalanmakta ve ölmekte.

İşçi ölümlerinin şehirlere bakarak dağılımına baktığımızda İstanbul ve güzeşte yıllar onu izleme fail İzmir, Kocaeli, Bursa ve Antalya kadar şehirler dışında Anadolu uran şehirlerindeki ölümler, buradaki işçileştirme ve güvencesiz emek koşullarını açığa çıkarıyor. Gaziantep, Şanlıurfa, Muğla, Ziyalı, Denizli, Ankara, Konya, Sazak, Samsun, Kayseri, Manisa vb. şehirlere çevrilmiş çalışmalara dalgalanmak gerekiyor.

Yavru ve tendürüst işçilere çevrik bir savaşım başlığının anında belirlenmesi geçişsiz. Bala iş, 4 ila 8 gözyaşı arasında başlıyor. Bu yaşta, mevsimlik ekincilik işçisi, çoban evet de sokakta baş bezi satan çocuk ölümlerine rastlıyoruz. Fakat sezonluk tarım işçisi çocuklarda ve sokakta çalışan çocuklarda 8 yaşından itibaren tıpkı artış var. 10-12 yaşlarda, oluşum ve metalde etkin çocukları görüyoruz. 13-14 yaşlarından itibaren ekincilik, yapım, sanayi ve hizmetlerde müteharrik sayıları milyonlara vasıl bala işçi var. 18-27 gözyaşı ortada ise (uran, inşaat, hizmetler işkolunda) iri şehirlere süzgün, geleceksiz ve güvencesiz yeni benzeri işçi sınıfı karşımızda.”

Share: