İnşaat sektörüne hamaset arttı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), inşaat ve bununla angajmanlı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut genişlik ile beklenen gelişmeleri gösteren “Amade Beton Endeksi” 2022 Mayıs Ayı Raporu’nu açıkladı. Güzeşte kamer uygulamaya konulan konut bindi paketi sonrasında ortalık oyuncularının güveni yükselirken bunun henüz beklentiye ve faaliyete yansımadığı görüldüb

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) değme ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’dahi yapım sektörü ve bağlantılı imalat ve bakım sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koyuyor. İnşaat sektörünün yer temel girdilerinden biri olan ve bir zamanda üretiminden sonra gücük benzeri müddet ortamında stoklanmadan inşaatlarda geçer hazır betonla ilişkin bu Fihrist, inşaat sektörünün tahaccüm hızını ortaya koyan arz balaban göstergelerden biri.

THBB, Hazır Beton Endeksi’nin 2022 Mayıs Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, Akıbet 3 aydır eşik değerin üstünde vadi düzlük Ruh yeniden süfli taraflı akıntı etmiş ve mayıs ayında eşik değerin altına indi.

Açıklamada şöyle denildi;

“Sınırda hareket eden Çekinmezlik Endeksi mayıs ayında yükseliş göstererek eşik değerin üzerinde konumlanmıştır. Toparlanma gösteren Beklenti Endeksi ise henüz mergup düzeyden uzak görünmektedir. Birleşik Beton Endeksi, faaliyetteki daralmanın etkisiyle ilişkin dahi olsa hor taraflı akım göstermiştir.

Güzeşte yılın tıpkı ayına bakarak mayıs ayında hamaset dış ayrıksı endekslerde aynı gerileme dikkati çekmektedir. Hareketlilik nisan ayındaki yükselişini devam ettirememiş görünmektedir. Özellikle faaliyetteki düşüşe nazaran beklenti düzeyindeki gerilemenin elan erdemli olması dikkat çekicidir. Geçen kamer uygulamaya konulan ev destek paketi sonrasında etraf oyuncularının güveni yükselirken bunun daha beklentiye ve faaliyete yansımadığı görülmektedir.

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Umumi Heyet Başkanı Yavuz Işık, “TÜİK tarafından sonuç açıklanan Çatı Ruhsatı sayıları 2022 yılında inşaat sektörünün rotasının anlaşılması açısından önemlidir. Çatı sayısı, daire sayısı ve yüz ölçümü verilerine bakıldığında bina ruhsatı sayısının 2022 yılının önce çeyreğinde, eski yılın bir dönemine nazaran %20’nin üzerinde azaldığı görülmektedir. Geriye çevrik 8 çeyrek yani son 2 yılda, Yapı Ruhsatı sayılarında benzeri azalma görülmemişti.” dedi.

Mayıs ayında açıklanan Konut Finansman Desteği’hangi değinerek sözlerine devam fail Çetince Işık “2022 yılının geride bıraktığımız evvel çeyreğindeki veriler, Türkiye’nin pandeminin soylu erki etkilerinin ortadan kalkmaya başladığı 2020 yılının 3. çeyreğine mankafa döndüğünü göstermektedir. Bu yönüyle mayıs ayında açıklayan Basamak Finansman Desteği’nin hangi kadar mefret olduğu bire bir yol henüz anlaşılmaktadır. bahis konusu paketlerin, elan piyasayı etkileyecek düzeye ulaşmadığı ancak inşaat sektörünün 2022 yılındaki rotasının belirleyicisi olacağı aritmetik edilmektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Hane fiyatlarında rekor artma: Antalya geçmiş tam

 

İnşaat malzemeleri ihracatındaki yükseliş sürüyor

 

İnşaat malzemeleri üretimi yüzdelik 4,7 arttı

 

Share: