İnşaat sektöründe daralma

Türkiye’nin arz esaslı sivil toplum örgütlerinden biri olan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Muazzez, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı 2022 yılı önce çeyrek altın tahaccüm rakamlarını mukayyet tıpkısı açıklama ile değerlendirdi:

“Ülkemiz ekonomisinin global çapta içinden geçilen bu dayanıklı süreçte yüzde 7,3 oranında büyüme kaydetmesi serencam merhale sevindiricidir. amma velakin rastgele zamankinden haddinden fazla ihtiyaç duyduğumuz istihdama balaban yardım veren ve 200’nam üstünde madun sektöre talep yaratarak ekonomide lokomotif görevi üstlenen inşaat sektöründe, bir dönemde yaşanan %7,2’lik daralma mehabetli mesajlar içermektedir. Ayrıca inşaat sektörü bahis konusu çeyrekte daralan tek fasıl olmuştur.

Sektörde büyümeye dönüş için inşaat yatırımlarında canlanmaya ve öngörülemez düzeyde kalan girdi maliyetlerinin yarattığı sorunun çözümüne gerekseme duyulmaktadır. Bu kapsamda amme envestisman programında bire bir önceliklendirme yapılarak, henüz aşkın hesaplı ve sosyal ekleme derece yaratacak projeler bire bir zaman önce hayata geçirilebilir. Girdi maliyetleri üstüne hal üzere ise değişik adımlar atık ancak çöz ve aut dinamiklerle yaşanan maliyet artışı kapsamında firmaların yarasına derman olmanın çok uzağında kalmıştır.

Yılın ansız kalanı için en nazik yansıması mal fiyatlarındaki yükseliş olan Rusya-Ukrayna savaşı sektörün hem daraç içi hem da dar dışı projeleri üstünde belirsizlik ve riskler oluşturmuş durumdadır.”

İnşaat maliyetlerinde yükseliş sürüyor

 

İnşaata büzük mayısta azaldı

 

Share: