İlay Aksoy: Suriyeliler, Kendilerine Umar ile Ücretsiz Verilen Çağa Mamalarını Beygir Çiftliklerine ve Maddesel Pürüz Çeken Türkiye Vatandaşlarına…

YİĞİT KAZBEK

Demokrat Öğür Umumi Komutan Yardımcısı İlay Aksoy’un Şanlıurfa’da musahabe ettiği tıpkısı beygir çiftliğinin görevlisi, atların yemine katıkları süt kuzusu mamalarını Suriyelilerden satın aldıkları belirterek, “Suriyeliler bizimle irtibata geçiyor, ‘Bizde süt var, size lazımsa verebiliriz’ diyorlar. Buradaki çiftliklerin çoğu süt kuzusu mamalarını Suriyelilerden alıyor” diye konuştu. Aksoy ise Suriyelilerin kendilerine çıkar yol ile ücretsiz sunulan çağa mamalarını atlama beygiri çiftliklerine ve maddesel sarp calip Türk vatandaşlarına sattığını belirterek, “İçler acısı tıpkı ebat. Suriyelilere azamet hastanelerinden aldıkları çıkar yol ile eczanelerden ücretsiz verilen sağlamlaştırma gıdaları yurttaşlarımız, Suriyelilerden satın kabul etmek zorunda kalıyor” dedi.

Demokrat Tümen’nin göç ve toplumsal politikalardan mesul Umumi Başkan Yardımcısı İlay Aksoy, Şanlıurfa’daki tıpkı at çiftliğini 7 Ekim’de mülakat etti. Aksoy, ziyarete ilgili bir videoyu zaman basınla paylaştı. Aksoy’un dostça ettiği çiftlik görevlisi, atların yemine bebek maması kattıklarını ve bu mamaları Suriyelilerden satın aldıkları belirterek şöyle konuştu:

“Suriyeliler bizimle irtibata geçiyor, ‘Bizde benzin var, size lazımsa verebiliriz’ diyorlar. Buradaki çiftliklerin çoğu süt kuzusu mamalarını Suriyelilerden alıyor. İçinde 12 şişe olan bir koliyi 60 TL’ye satın alıyoruz.”

SURİYELİLERE MERHEM İLE ÜCRETSİZ VERİLEN TAKVİYE GIDALARI YURTTAŞLARIMIZ, SURİYELİLERDEN SATIN AHZETMEK ZORUNDA KALIYOR”

İlay Aksoy, konuya ilişik ANKA Vukuf Ajansı’na yaptığı açıklamada, “İçler acısı ayrımsız ebat. Suriyelilere fehamet hastanelerinden aldıkları merhem ile eczanelerden ücretsiz verilen tahkim gıdaları yurttaşlarımız, Suriyelilerden satın almak zorunda kalıyor. Suriyeliler yalnızca beygir çiftliklerine değil, bu ücretsiz mamaları Türkiye vatandaşlarına bile satıyor. Ekonomik kriz bu noktaya geldi” dedi.

ŞANLURFA, SUNU HADDINDEN FAZLA SURİYELİNİN YAŞADIĞI 3. İL

Göç İdaresi Başkanlığı’nın 8 Ilkgüz tarihinde açıkladığı akıbet verilere göre; Suriyelilerin en yoğun yaşadığı iller sırasıyla İstanbul, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Konya ve Ankara. On ilde toplanmış 2 milyon 830 bin 751 Suriyeli yaşarken geriye kalan 824 bin 738 Suriyeli 71 ayrımlı şehre bozulmuş durumda.

Türkiye’de genişlik aşkın Suriyelinin yaşadığı kent namına 551 bin 198 kişiyle İstanbul öne çıkarken bu kenti Suriye’ye sınırı kâin Gaziantep 465 bin 756 yaşama ve Şanlıurfa birlikte 383 bin 720 kişiyle strateji ediyor.

Share: