Ilaç Partili Çanakcı: Tıpkı Gemide Olabiliriz. Ama Tıpkısı Hizip İnsanlar Güvertede Keyif Çatıyor. Bire Bir Kısmı de Depoda Sıklet Çekiyor”

ERKAN KARA

Demokratlık ve Hücum (DERMAN) Partisi Umumi Komutan Yardımcısı İbrahim Çanakcı, Çorum’da; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hepimiz benzeri gemideyiz. Gemi şipşak kat alırsa kazanan hepimiz olacağız. Su alırsak hepimiz boğulacağız” sözlerine tepki gösterdi. Çanakcı, “Bire Bir gemide olabiliriz. Amma bir bölük insanlar sefine güvertesinde afiyet çatıyor aynı kısmı dahi depoda yüklülük çekiyor”

DERMAN Partisi Umumi Başkan Yardımcısı İbrahim Çanakcı, Çorum Ticaret ve Uran Odası ziyaretinde, gündemi değerlendirdi. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hepimiz bir gemideyiz. Gemi müstacelen nöbet alırsa kazanan hepimiz olacağız. Su alırsak hepimiz boğulacağız” sözlerini değerlendiren Çanakcı, bu çağrının anlamlı olması için iki koşulun gerektiğini belirtti.

Çanakcı, “İlk kendisine yaşadığımız sıkıntıların bu iktidarın tercihlerinden, uygulamalarından bağımsız milletvekili sebeplerden kaynaklanması lazım. Deprem olsa kıyamet olsa tükenik. 1999’bile hareket oldu hakeza bir nitelik olsa dişimizi sıkalım sorunları bu arada aşalım deriz fakat bu sıkıntılar devletin hatalarından yanlış uygulamalarından kaynaklanıyor” dedi. Hükümetin ve Cumhurbaşkanının hatalardan ortalık tıpkısı açıklama yapması ve bu yanlışları itiraf etmesi bunun peşi sıra da yanlıştan dönülmesi gerektiğini anlatan Çanakcı, ikinci adına da adaletli ayrımsız paylaşım gerektiğini vurguladı.

Ülkede armağan ve güçlük dengesinin fiyat paylaşılması gerektiğinden dahi meze fail İbrahim Çanakcı, şunları söyledi:

“Dengenin adil olduğunu söyleyemiyoruz. Hastalık? Devletin vergilerinden ya birlikte mal basıp şişkinlik yaratarak sınırlı kesimli insanlara ödetiyor, kazandıklarınızı tıpkısı apaz mudiye veriyorsanız. 1 milyon ve üstünde mevduatı bulunan mudilerin payı yüzde 4. Toplanan kaynakları hakeza kullanıyorsunuz burada mevhibe kalın dengesinin doğru olduğunu söyleyebilir miyiz? Kaynağı kime para aktarımı ediyorsunuz? Nema lobisi dediğiniz kişilere nakil ediyorsunuz bankaların payı artıyor. Bankaların karı yüzdelik 450 kalık, burada geliri yüzdelik 450 artan var mı?

Yeni düzeltilmiş fail minimal ecir açlık sınırının 1400 teklik altında. Açlık sınırı 6800 liranın üstünde toplumun çalışanın yüzdelik 70’e yakınını minimum ücrete mahkum değer misiniz? İş gücünün milli gelirden payı yüzde 31,5 olmuş yani aldığı nasip 7 benek kötü çekilmiş. Ihsan yük dengesi adil olmamışsa, iktidarın tam uygulamaları bu dengeyi bozuyorsa hatalarından direnim ve ısrarından kaynaklanıyorsa, topluma fedakarlık çağrısına anlamı bulunmayan. Bir gemide olabiliriz ama aynı kısım insanlar gemi güvertesinde keyif çatıyor benzeri kısmı bile depoda yüklülük çekiyor.”Share: