Içtimai gönül bilimsel dokunuş: Darülfünun kampüsüne 40 bin metrekarelik ‘millet bahçesi’

Içtimai emanet bilimsel dokunuş: Darülfünun kampüsüne 40 bin metrekarelik ‘ulus bahçesi’

Vatandaşlar üniversitedeki ulus bahçesinde sosyalleşecek

Kampüse mensur edilen budun bahçesi vatandaşları üniversite öğrencileriyle buluşturacak

ÇANKIRI – Çankırı’da, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde bir mebde imza atılarak, asıl kampüsteki 40 bin metrekare alana ulus bahçesi mensur ediliyor. Çalışmaların nazik ölçüde tamamlandığı ulus bahçesini vatandaşlar de ülfet ederek ayakyolu geçirebilecek.

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde, hayata geçirilen proje ile asıl yerleşke olan Uluyazı’bile ‘millet bahçesi’ yapılıyor. Tahminî 40 bin metrekare alana mensur edilen millet bahçesinde çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Çankırı Karatekin Üniversitesi aracılığıyla nesir edilen millet bahçesi, içerisinde içtimai aktivite, yürüyüş ve derrace yolu, kafeterya ile bala oyun sahası barındıracak. İnşa edilen millet bahçesi, üniversitede mevcut akademik ve yönetsel personel ile öğrencileri, vatandaşlarla buluşturacak. Kavim bahçesi vatandaşlar yoluyla birlikte konuşma edilebilecek. Kavim bahçesinde düzenlenecek toplumsal aktivitelerle vatandaşların, çocukların sosyalleşmesi sağlanacak. Güdük süre içerisinde tamamlanması hedeflenen kavim bahçesinde, okçuluk yarışları, okuma günleri, uçurtma şenliği, ilmî şölen, bilimsel işporta kabilinden bir nice etkinliğe imza atılacak. Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı kampüsünde nesir edilen kavim bahçesinin bilcümle zamanlı olarak darülfünun kampüsünde bakım verecek olmasıyla Türkiye’de aynı önce olacağı öğrenildi.

“Çankırı halkı ferah ferah görüşme edebilecek”

İnşa edilen budun bahçesi ile ilgili bilgelik veren Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Dikici, üniversitenin halkla çöz içe olmasını istediklerini tabir ederek, “Çankırı Karatekin Üniversitemizin üzerinde bulunduğumuz kayran Uluyazı kendisine ifade edilen kampüsümüz. Buranın tarihi 2 bin 500 sene öncesine kadar dayanır Uluyazı’üstelik yapılan arkeolojik kazı çalışmaları dahi bu realiteyi ortaya koymuştur. Dolayısıyla Uluyazı’nın tarihten gelen benzeri yerleşim birimi, insanların ortak dirim alanı olduğu yönünde bile bilgilerimiz kâin. Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne düz aranırken genişlik akıllıca vadi namına bu kayran yeğleme edilmiş ve 3 bin dönüm düz üzerinde üniversitemiz konumlanmış. Üniversitemiz konumlanırken değişik fakültelerimiz, meslek yüksekokulları ve öğrencilerin toplumsal donatıları üstelik burada inşa edilmiş ve öğrencilerimizin hizmetine sunulmuş. 2021 yılında göreve geldikten bilahare Uluyazı’nın güzelliklerine görk esermek namına neler yapa biliriz diye niteleyerek toplantılar yaptık. Baktık, Uluyazı’dahi uz, akademik personel, Çankırı halkının birlikte ferah ferah konuşma edebileceği, toplumsal aktivitelere katılabileceği, tatilini değerlendirebileceği, kültürümüzdeki toplumsal aktiviteleri yapabilecekleri aynı yere ihtiyaç olduğunu gördük” dedi.

“Burada sosyal yaşam tarzına bilimsel dokunuşumuz olacak”

Yaklaşık 3 5 bin metrekare alanda ‘millet bahçesi’ çalışmalarının yapıldığını ifade fail Çiftçi, “Üniversiteler topumla çöz içe olmalı. Üniversitede duvarlar olmamalı ve bulunduğu topluma ulama sağlamalı. Ulama sağlayabilmesi için de toplumla çöz içe olmalı, alay malay etkinlikler düzenlemeli, işlere imza atmalı. Çankırı halkının üstelik turizm amaçlı yerine burada ferah ferah ağırlanabileceği bire bir düzlem yerine de millet bahçesi ismini verdik. Mekân aranjman işlerimiz Bina İşleri Ustalık Ofis Başkanlığımızın koordinatörlüğünde yapıldı. Yeşil alanların dokunuşları yapılmakta. Muhtelif nutuk inşaları üstelik yapılacak. Bahçemizde akademik ve idari personelimiz rahatlıkla vaktini değerlendirebilecek, çocuklarımızın spor ve baziçe faaliyetlerine katılabilecek, Yavru Gelişimi Bölümümüz, Toplumsal Hizmetler Bölümü, Eğitim Bilimi Birimleri Bölümü hocalarımızın dahi çocuklara müteveccih aktiviteleri olacak. sosyal yaşam tarzına de burada ilmî dokunuşumuz olacak” diyerek konuştu.

“Bir Nice aktiviteyi üniversitemiz bünyesinde barındırmasını istedik”

Alanla İlgili teknik bilgi veren Çankırı Karatekin Üniversitesi’nden Mimar Gökçen Tuba Akil Baliğ, “Alanımız kestirmece 40 bin metrekare. 35 bin metrekaresi peyzaj alanı, 5 bin metrekare alanda bile gidiş alanımız var. Birçok aktiviteyi üniversitemiz bünyesinde barındırmasını istedik. Kafeterya alanımız var, Çankırı manzarasına cebin oturulabilecek şekilde konumlandırıldı. Yaz aylarında bu kafeteryamız bakım vermeye başlayacak. Bu kafeteryanın yakınında misafirlerimizin çocuklarıyla sıra geçirebileceği bala baziçe parkı ve kum havuzu düz almakta. 9 nüsha kamelyamız bulunuyor. Burada personel, vatandaşlar mihman edilebilecek. Sosyal düzlük kendisine birlikte masa topu, bilardo kabilinden masa oyunlarının yerleştirileceği alanlar ayırdık” şeklinde konuştu.

Share: