ICRA VEKILI MUŞ BU YILKİ İHRACAT HEDEFİMİZ 250 MİLYAR DOLAR

TİCARET Bakanı Mehmet Muş, ” Türkiye’nin bu yılkı ihracat hedefi 250 milyar dolar. Bunu yakalayacağımızı düşünüyoruz. En kebir meselemiz finansman birikimi??dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş Gaziantep’te düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği zirvesine katıldı. Gaziantep İhracatçılar Birliği binasında gerçekleştirilen toplantıya Vekil Muş’un yanında Gaziantep Valisi Bateri Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Delicesine, milletvekilleri ve çok sayıda aksiyon insanı katıldı.

‘HİÇBİR HÜKÜMET İSTEYEREK REMIKS YAPMAZ’

Zirvede ekonomi üstüne soruları cevaplayan Icra Vekili Muş, elektrik ve gaz zamlarına özen çekerek, intihap kazanmak talip hiçbir hükümetin özellikle zam yapmayacağını söyledi. Enerji zamlarının sanayicileri zorlayacağını bildiklerini ancak zamların yapılan sübvanseler sonrasında mecbur kaldığını belirten Muş, sübvansiyonlarla 84 milyon idrak sağlandığı

nı ve sürecin taharri edilmeye çalışıldığını kaydetti.

Mehmet Muş, ‘Tek hükümet zam düzenlemek istemez, biz mufassal süredir enerji fiyatlarını desteklenmiş ediyorduk. Normalde bizim enerji giderlerimiz ortalama 35-40 milyar dolar civarındaydı. Güzeşte sene 51 milyar dolar, bu sene 100 bilyon doların üstüne çıkıyoruz. Halen bizde geçer enerjinin fiyatı SU ile kıyas edildiğinde onun haddinden fazla daha altında amma bu benzeri karine değildir. Zat içimizde bunun sanayiciyi zorlayacağı aşikar. Bizim tıpkı erke kaynağımız yok. Gelirimiz vergilerden. Sübvansiyonlar dahi 84 milyonun verdiği vergilerle karşılanıyordu. Sübvanse edilemeyecek aksam fiyata yansıtıldı. Bunun ilanihaye olmadığını biliyoruz. Tek arsıulusal gurur enerji fiyatlarının geleceğiyle bir tahminde bulunamıyor. Bu süreci sanayicimizle ahali ele vererek atlatacağımız kanısındayım’ dedi.

‘YAPTIRIMLAR AĞIR OLACAK’

Icra Vekili Muş, otomotiv sektöründe yapılan bakir düzenlemelerin 15 Ilkgüz itibariyle hayata geçirileceğini ve kimsenin rahatsız olmasını ve canını sıkılmasını istemediklerini belirterek, ‘Biz muvazalı işlemleri strateji ediyoruz. Başka sektörlerde da yaptık. Akaryakıtta birlikte yaptık. Eğer siz aynı kalça koydunuz, bunun peşi sıra dolanılıyorsa burada muvazaa vardır. Bunun yaptırımı dokunaklı evet. Tığ insanı amaçla bireysel dil satımında bakmıyoruz ama ticari işlemlerde getireceğimiz yaptırımlar devreye girecek. Tığ kimsenin erinçsiz olmasını, canının sıkılmasını istemeyiz. Bir kalça konulmuşsa dizge ona uymalıdır. Bundan ahir süreçte elde edilecek hatır tamamını ukubet yerine alacağız. İlan sitelerinden hava satımlara büyüklüğünde bütün veriler bize geliyor. daha çok dahi alacağız. Antlaşma-deslim verileri birlikte bize geliyor. Meclisten izin talebinde bile bulunacağız’şeklinde konuştu.

‘E – TİCARET DÜZENLEMESİNİ HADDINDEN FAZLA MAKUL BİR ZAMANDA YAPTIK’

Muş, yapılan e-ticaret düzenlemesinin makul tıpkısı zamanda yapıldığını ve ihracata yönelik teşviklerin olacağını söyledi. Uygulamanın müşteriye müspet yansıyacağını tamlayan Muş, ‘E tecim düzenlemesini akillica benzeri zamanda yaptık. Bunun yönetmeliklerin çıkaracağız. Eskimemiş oyuncular geliyor ülkemize. İhracata yönelik burada teşviklerimiz var. Idarehane açanlar, madun çatı oluşturan var. Bunun müşteriye haddinden fazla olumlu yansıması olacağını düşünüyoruz. Bu kayran çokça nazik. Uygulayım Bilimi geliştikçe bol bolamat seviyesi arttıkça burası daha bile büyüyecek. Anadan Görme alışkanlıkları olanlar bu alana girmiyor amma bakir gelenler seçkin şeyi e ticaret ile alıyor. Burada öngörülebilir cümle kurduk. Dernekevi pazarlar birlikte ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Siz market açtığında şubelerden bahsediyorsunuz. Onların ulaşabildiği alanlar tutkun Ama elektronik ticaret ülkenin tamamına müteveccih. Dünyanın en çok tartıştığı laf bu. Biz burada değişik ülkelerden elan erken yaptık’ diye niteleyerek konuştu.

‘İHRACAT HEDEFİMİZ 250 MİLYAR DOLAR’

Vekil Muş, Türkiye’nin bu yılki dış satım hedeflerinin 250 bilyon dolar olduğunu ve hedeflerin tutturulacağını söyledi. Türkiye’nin Eximbank Bank ve diğer yollardan finansman temin etmek üzere çalıştığını söyleyen Muş sözlerini şöyle tamamladı ‘Türkiye’nin bu yılkı dış satım hedefi 250 milyar dolar. Bunu yakalayacağımızı düşünüyoruz. Genişlik eke meselemiz finansman birikimi. Sermaye amacıyla dışarıdan finansman keşfetmek gerekiyor. Burada Eximbank ve farklı yollardan bunu çözmeye çalışıyoruz. Eximbank kaynakları azami düzeyde kullanılmaya çalışılıyor. Bizim gördüğümüz aynı birlikte ipotek sorunu var. Sistemimizi düzenledik. İGE ile ihracatçı bundan sonra ipotek sorunu olmadan ihracat yapabilecek. İGE kaynakları hızlı büyüyen tıpkısı yapı. Yılsonuna kadar şu anki kaynaklarının 2 katına kullanılmış olacak. Birkaç yıl süresince sanayicinin ipotek ve krediye erişme sorununda güvence meselesi ortadan kalkmış olacak. Zira buranın ortakları ihracatçı birlikleridir.?Share: