Icra Vekili Kirişci: “Jale benzin fiyatı litre başına 8 teklik 50 kuruş adına belirlendi”

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Ulusal Benzin Konseyi, terviç primi dünya jale sütün litre fiyatını 8 liralık 50 kuruş olarak belirlemiştir. Bakanlığımızca ilk teşrin-fasıla dönemi için 20 kuruş ödenmesi planlanan jale süt destek primi de 2,5 dinsiz artırılarak 50 kuruşa yükseltilmiştir. Böylecene üreticimizin eline litre başına kemiksiz yerine sunma az 9 teklik geçecektir” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Besin ve Tarım Örgütü (FAO) hisse senedi birliğinde planlı “Ekincilik-Azık Ayar Zinciri Bağlamında Banal Ölçekli Çiftçilerin Riziko Yönetimine Müteveccih Seçeneklerinin Geliştirilmesi” çalışması, TOBB İkiz Kuleler’birlikte gerçekleştirilen programla tanıtıldı. Programda ayrımsız konuşma yapan Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Rusya- Ukrayna Savaşı’nın sebep olduğu azık krizine değinerek, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde taraf tutmayan tıpkısı duruş sergilediklerini belirtti.

“Hububat 7 milyon tona yaklaştı”

Tahıl koridoru ile ilgilendiren de mütekellim Kirişci, “İlk işimiz de hububat koridorunun devreye girmesi oldu. Bu ilk kânun sayesinde bugün bakımından çıktı 7 milyon tona yaklaşmış ayrımsız hububatın bu koridordan geçişi sağlanmış ve 310 civarında sefine bundan sonra buradan geçmiş oldu. Bittabi kim bu tutar adına dünyanın tükettikleri ile karşılaştırma edildiğinde çokça büyük bire bir cirim olarak görülmeyebilir. Fakat gâh adımlar vardır kim bu adımların özellikle psikolojik etkisi fiziksel etkisinden haddinden fazla elan fazladır” diye niteleyerek konuştu.

2005 yılında kanun olarak çıkan ve 2006 yılı 1 Haziran’ından itibaren yürürlüğe giren ekincilik sigortacılığı ile geride mütezayit 16 yılda yapılanları değerlendiren Bakan Kirişci, “20 milyon poliçe kesildi. Bu 20 milyon poliçeye amme namına bizim desteğimiz 12,8 milyar teklik oldu. Bizim orada TARSİM’e başvurup kendi hasarını tazmin edenlerin miktarı de cirim namına 13 milyar üstünde oldu” ifadelerini kullandı.

Vekil Kirişci, Ekincilik ve Orman Bakanlığı adına temas alanda nebati ve hayvani üretim alanında çiftçiyi, üreticiyi desteklediklerini söyledi.

“Benzen fiyatı terviç primi aut 8 lira 50 kuruş adına belirlendi”

Ince süredir üzerinde durulan çiğ benzin fiyatıyla ilgilendiren mütekellim Icra Vekili Kirişci, şunları aktardı:

“Buradan tamlık benzen üreticilerimize ve bu sütü değerlendiren sanayicilerimize ve aradaki hep organizasyonlara bu duyuruları yapmış olalım. Bugün toplanan Ulusal Benzin Konseyi 14 Teşrinievvel tarihinden itibaren laflamak üzere yüzdelik 3,6 yağ ve 3,2 protein içeriğine ehil çiğ alık salık sütünün referans fiyatını jale süt sübvansiyon primi aut üreticinin elinden çıktığı fiyatı 8 liralık 50 kuruş adına belirlemiştir. Bakanlığımızca ekim-ara dönemi için 20 kuruş ödenmesi planlanan çiğ süt bindi primi dahi 2,5 merhametsiz artırılarak 50 kuruşa yükseltilmiştir. Sonunda üreticimizin eline litre başına kemiksiz kendisine sunu bir iki 9 teklik geçecektir.”

Toplantıya Kirişci’nin beraberinde TOBB Başkanı Mustafa Rifat Hisarcıklıoğlu ile FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu katıldı. – ANKARA

Share: