Icra Vekili Kederli: “2050 yılında her 5 kişiden birinin 65 yaş ve eğin olacağı öngörülüyor”

Bakan Acılı: “2050 yılında değme 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve cisim olacağı öngörülüyor”

Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanı Kükremek Izdıraplı, Türkiye’ye analog olması öngörülen Mersin Ağacı Nehari Hizmet ve Çalışkan Dirim Merkezi’nin açılış törenine katıldı

Bakan Yoğunluk Izdıraplı:

“Politikalarımızın odağına rastgele ant aileyi alıyoruz”

“Gündüzlü Hizmet ve Hareketli Hayat Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz”

MERSİN – Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Üzüntülü, Türkiye’birlikte 2021 yılı sonu bakımından 65 yaş ve eğin can oranının yüzdelik 9.7’ye ulaştığını belirterek, “Nefer projeksiyonlarına göre 2050 yılına geldiğimizde toplumumuzda değme 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve üzeri olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değiş ve dönüşümler, bizleri kullanılmamış politikalar üretmeye, hizmet modelleri geliştirmeye mecbur kılıyor. Yaşlı nüfusun artması, bakım hizmetlerinde kapasite ve olgunluk artışını gerektiriyor” dedi.

Nazır Derya Yanık, Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecek olan dalan Mezitli ilçesindeki Mersin Ağacı Yatısız Hizmet ve Deli Dolu Hayat Merkezi’nin açılış törenine katıldı. Icra Vekili Üzüntülü törende yaptığı konuşmada, bilcümle dünyada eş yapısının değişim gösterdiğini, doğurganlık hızı düşerken, dirim süresinin uzadığını kaydetti. Özellikle mütekâmil ülkelerde yaşlanma hızının artık arttığını vurgulayan Icra Vekili Izdıraplı, dolayısıyla nüfusun yaşlanmasına müteveccih kebir tıpkısı ruzname maddesinin önlerinde olduğunu söyledi.

“2050 yılında gelişigüzel 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve üzeri olacağı öngörülüyor”

Türkiye’de 2021 yılı sonu bakımından 65 gözyaşı ve vücut kişi oranının yüzde 9.7’ye ulaştığını kaydeden Bakan Izdıraplı, “Tıpkısı bambaşka deyişle gelişigüzel 10 vatandaşımızdan birisi 65 gözyaşı üzerinde demektir. Insan projeksiyonlarına bakarak 2050 yılına geldiğimizde ise toplumumuzda seçme 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve eğin olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değişim ve dönüşümler, bizleri yıpranmamış politikalar üretmeye, bakım modelleri geliştirmeye mecbur kılıyor. Yaşlı nüfusun artması, bakım hizmetlerinde yetenek ve gürlük artışını gerektiriyor. Sosyal hizmet ağlarımızı enerjik ve fonksiyonel benzeri şekilde dönüştürme zorunluluğu mübrem benzeri çözme alıyor” diye konuştu.

“Politikalarımızın odağına gelişigüzel devir aileyi alıyoruz”

Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı yerine, içtimai hizmetler alanında birçok özgün hizmet modeliyle başarı oranı efdal benzeri proses yürüttüklerini dile getiren Icra Vekili Yanık, “Kamu faaliyetlerimizde ihtiyarlama sürecine müteveccih totaliter bir siyaset oluşturmayı ve bakım sunumunda bulunmayı önceliyoruz. Yaşlılarımıza yönelik verdiğimiz hizmetlerde bizim esas yaklaşımımız, büyüklerimizin aileleri ve yakınlarıyla alay malay, bulundukları toplumsal çevrede, enerjik ve mıhlı tıpkı şekilde yaşamlarını sürdürmeleridir. Politikalarımızın odağına değme devir aileyi alıyoruz. Bu doğrultuda takip belirliyor, içtimai hizmet uygulamalarımızı bu tatlılıkla geliştiriyor ve sunuyoruz. Yapı bakımı ihtiyacı olan yaşlılarımız üzere uzun devamlı hizmet hizmeti, kendi evinde yaşamını süregelmek isteyenler için evde bakım, gündüzlü bakım hizmeti ve sağlık hizmeti desteği gibi mütenevvi hizmetler veriyoruz. Toplumun değme bireyi gibi yaşlılarımızın birlikte ferdî debi alanını genişletmek amacıyla çalışıyoruz. Bu anlamda yaşlılarımızın ihtiyaçlarının çeşitliliğini, özgünlüğünü ve farklılığını göz uğrunda bulunduruyoruz. Enerjik ve zinde yaşlanma bakışını destekleyecek kapsayıcı hizmetler geliştiriyoruz. Büyüklerimizin ve ailelerinin ihtiyaçları doğrultusunda, durumlarına akla yatkın bakım modellerinden faydalanmalarını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“500 bini fazla engelli ve buğulanmış vatandaşımızın ailelerine evde bakım ödemesi yapıyoruz”

Eksiksiz hizmetlerde aileyi ve eş birlikteliğini öncelediklerini sık sık vurguladığını hatırlatan Nazır Acılı, bunun ne emreylemek ve kuşkusuz uyguladıklarını ise şöyle açıkladı; “Bu soruya şu şekilde karşılık vermek istiyorum. Çocuk, karı, mânialı, buğulanmış yahut toplumsal yardıma gerekseme duyan vatandaşlarımızın şartları eğer ailesinin birlikte kalmaya müsaitse, hizmetimizi, aileyi desteklemeye çevrik üretiyoruz. 500 bini çok mânialı ve nemli vatandaşımızın ailelerine evde bakım ödemesi yapıyoruz. Tıpkısı bambaşka hizmetimiz ise buğulu destek programlarıdır. Kendi saf bakımını yapabilecek durumda olan büyüklerimize evinde, içtimai çevresi içerisinde hayatını idame ettiriyor. Tığ onların günce hayatlarını idame ettirecek hizmeti sağlıyoruz.

Ancak bazen durumlarda familya birlikte bakım isnat etmek kabil olmuyor. Hakeza durumlarda büyüklerimizi yapı bakımına alıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanına yaygın huzurevlerimiz, yaşlı hizmet ve rehabilitasyon merkezlerimiz ve buğulanmış hayat evlerimiz ile büyüklerimize bakım veriyoruz. Zaman bakımından kısaca 37 bin kapasiteli 449 yaşlılar yurdu ile Buğulanmış Hizmet ve Iyileştirme Merkezinde tahminî 27 bini çok büyüğümüze bakım veriyoruz. Tıpkısı de zaman burada hizmete açacağımız merkezimiz gibi familya ve bünye bakımı ortada geliştirdiğimiz modellerle hem bakım alan vatandaşlarımıza hem de ailelerimize bindi oluyoruz. Bakanlığımıza sınırlı yatısız merkezlerde verilen hizmetlerle hayatına dokunduğumuz yaşlılarımızın sayısını artırmayı önemsiyoruz.”

“Nehari Hizmet ve Faal Yaşam Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz”

TÜİK marifetiyle 2021 yılında gerçekleştirilen ‘hayat memnuniyeti’ araştırması sonuçlarına bakarak, yaşlıların yüzdelik 64’ünün yeryüzü balaban mutluluk kaynaklarının aileleri olduğunu rapor ettiklerini belirten Nazır Izdıraplı, “Gene yapılan tetkikat gösteriyor ki, yaşlılarımız hayatlarını bulundukları ortamda yaşamak istiyor. Nedeniyle kurum bakımının beraberinde ruz bakım hizmetlerini da bire bir mümasil yerine haddinden fazla koca buluyoruz. Evde serbest yaşayan veya yaşamını ailesi ve akrabaları ile sürdüren metin yaşlılarımızın ihtiyaçlarını gözeterek onların yaşamlarını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Zat imkanları ile karşılamakta ağırlık çektikleri konularda onlara koruyucu adına günlük hayat faaliyetlerine destek sunuyoruz.

Büyüklerimizin sosyal ilişkilerini zenginleştirerek dirim kalitelerini artırmak ve bütün bunlarla birlikte, bakıma gerekseme duyan yaşlılarımıza zaman bakım hizmeti arz etmek amacıyla ‘Yatısız Bakım ve Deli Dolu Yaşam Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı özellikle hedefliyoruz. Bu bir ile anadan görme karı yapısının korunmasına şişman tıpkısı destek sağlayacaktır, buna inanıyoruz. Büyüklerimizi sosyal çevrelerinden koparmadan, ailelerinin yanı sıra sosyal hayata etken katılımlarını sağlamış olacağız. Psikososyal açıdan henüz dimdik olmaları ile kurumsal bakıma olan ihtiyacın azaltılarak ailelerin da istihdama katılımlarının kolaylaştırmış olacağız. Evde bakım ve kurumsal hizmet ortada güreşçi köprüsü görevi gören güneş merkezleri ve hizmetlerini, kalifiye ve tevhit aynı şekilde sürdürülebilir kılmaya hele özen gösteriyoruz. Bu kapsamda, halihazırda 37 ruz bakım sunan kuruluşumuzda 538 yaşlımıza etkili kendisine gün bakım hizmetlerimizi ulaştırıyoruz.”

“6 skor tayyareci Gündüzlü Bakım ve Faal Dirim Merkezi kuracağız”

İhtiyaca bakarak şekillenen farklı projeleri vatandaşlara ulaştırmaya devam ettiklerini belirten Vekil Yanık, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu çerçevede Bakanlığımız ve Avrupa Birliği iş birliği ile ‘Türkiye’deki Mülteciler İçin Finansal Müzaheret Programı’ kapsamında ‘En Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Arızi Dulda ve Arsıulusal Siper Altındaki Kişilerin Sosyal Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi’ni başlattık. Bu proje ile yavru, avrat, sakat ve buğulu erat başta doğmak üzere hem Türk vatandaşlarına hem bile geçici ve uluslararası dulda altındaki bireylere müteveccih yardımcı ve engelleyici hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Proje çerçevesinde Adana, Sazak, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye’birlikte vatandaşlarımıza ve eğreti himaye altındaki bireylere bakım veren 6 nüsha pilot Yatısız Bakım ve Etkili Yaşam Merkezi kuracağız. Bu merkezler vasıtası ile yaşlılarımıza günlük bakım hizmetleri, danışma, tesanüt, iyileştirme hizmetleri ile evde hizmet desteğini sunmuş olacağız. Sazak’da alelhusus mülteci misafirlerimizin yoğunluğunu dikkate aldığımızda bu merkezimizin burada haddinden fazla domuzuna hizmetlere araç olacağını beklenti ediyoruz. Gündüzlü Hizmet ve Çalışkan Hayat Merkezi ile hedefimiz yaşlılarımızın ve ailelerinin gerekseme ve taleplerine makul hizmetleri nitelikli ve ücretsiz olarak arz etmek. Proje kapsamında hayata geçirilen Nehari Bakım ve Etken Dirim Merkezlerinin, bakanlığımızın sürdürülebilir anne hizmet birimlerinden biri olmasını planlıyor ve bu amaca yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Merkezleri ve merkezlerin içerisinde açılacak olan ‘Beceri Atölyeleri’ni, misyon grubun erişilebilirliğini ve fiziksel ihtiyaçlarını göz uğrunda bulundurarak tasarladıklarının altını çizen Bakan Üzüntülü, “Merkezlerde saha alan bu atölyelerde yaşlılarımızın becerilerini geliştirerek, kendilerini ve çevreleriyle uyumlarını güçlendirecek benzeri düzlem sağlamayı hedefliyoruz. Gayrı taraftan, buğulanmış bireylerin sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerini ağırşak, işporta, gösteri gibi etkinliklerle sunmaları için organizasyonlar düzenlenmeyi planlıyoruz. Proje kapsamında antrparantez, yaşlılarımızın nitelikli içtimai hizmete erişimlerinin artmasını hedefliyor, vakit kaybetmeden günümüzün değil, geleceğe müteveccih ihtiyaçların karşılanmasını dahi eke buluyoruz. Zaman bu proje kapsamında ilkini hayata geçirdiğimiz Yatısız Hizmet ve Çalışkan Yaşam Merkezinin evvel örneğini Sazak’de açıyor olmaktan mutluluk duyuyorum. Bizler deneyimli yaşlılarının duası ile ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine yön veren, etkin, üreten benzeri Türkiye olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Vekil Acılı, Mersin’üstelik bakanlığa mecbur 3 huzurevinde 188 vatandaşa hizmet hizmeti verildiğini ifade ederek, “Tekrar bakanlığımıza vabeste 1 Hizmet ve Iyileştirme Merkezimizde 103 engelli vatandaşımıza bakım sunuyoruz. Bu merkezde tıpkısı zamanda gün bakım hizmeti üstelik vereceğiz. Ruhsatlandırılması, finansmanı ve denetimi bakanlığımız eliyle sağlanan 9 Hususi Hizmet ve Rehabilitasyon merkezinden ise 796 mânialı vatandaşımız bakım hizmeti alıyor. Antrparantez Mersin Ağacı’üstelik 17 bin 359 vatandaşımıza evde hizmet yardımı ödemesi yapıyoruz” diye konuştu.

Mersin Valisi Mürtefi Hamza Pehlivan dahi yaptığı konuşmada, bu cins kurumların devletin, yeryüzü çok yararlı yakarış aldığı yerler olduğunu söyledi.

Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanı Su Üzüntülü, konuşmaların ardından açılışını yapılan Mersin Gündüzlü Bakım ve Aktif Dirim Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, burada hizmet düzlük yaşlılarla tıpkısı araya geldi, atölye çalışmalarını izledi.

Share: